Stavebních materiálů bude letos ještě nedostatek, říká Tomáš Rosák ze Saint-Gobain

Stavební materiál byl loni na příděl. Jako za socialismu. Nedostatek bude trvat ještě letos, ale další rok se to už nejspíše zlomí, protože není místo a projekty na další velké stavby. Nenadržují ale výrobci velkým odběratelům na úkor středních a menších firem a nedávají velkým hráčům materiál pod pultem? Více o tom Tomášem Rosákem, východoevropským šéfem jednoho z největších producentů stavebních materiálů Saint-Gobain.
Stavebních materiálů bude letos ještě nedostatek, říká Tomáš Rosák. Foto: Saint-Gobain

Proč stavebních materiálů prostě nevyrábíte více, když je po nich taková poptávka?
Stavebnictví je cyklický obor a investice do nové výroby cihel, izolací, jsou ohromné. Není koordinace v plánování dotací a útrat vlády tak, aby se na to stavební trh dokázal připravit. Postavíme třeba pec na sklo. Jenže ta pak už nikdy nesmí vyhasnout, ať je, nebo není, odbyt. V ceně čedičové izolace jsou ze 70 procent investice výrobce.

Chápu, nechcete nastavět další závody pod vlivem ekonomického růstu, a pak to spadne jako před dvanácti lety, a co s těmi továrnami pak dělat…
Přesně tak.

Na druhou stranu ale není nedostatek stavebních materiálů v ČR způsobován i tím, že dostává přednost export, větší země?
Ne. V našem případě nikoliv. Všechny továrny mají své exportní závazky v rámci svých skupin, ale obecně se dá říci, že drtivá většina výroby se prodá v tuzemsku. Ceny materiálů jsou v ČR stejné jako na západě. Nikdo z nás si nechce odstřihnout možnost vývozu. Třeba náš závod v Litomyšli, známý jako Vertex, na výrobu perlinky ze skleněných vláken, by bez exportu nemohl fungovat. To je panevropský podnik.

Takže vy vlastně nejste ve stresu na rozdíl od stavebních firem, které honí termíny. Co vyrobíte, prodáte. Je to tak?
Nedostatek stavebních materiálů není dobrý ani pro nás. Na trhu se nám začínají dostávat takřka exotické materiály z Běloruska, Ruska, Ukrajiny. Lidé jsou ochotni koupit cokoliv za cokoliv. To je pro nás problém. Díky tomu se zde může uchytit konkurence.

Není to na úkor kvality staveb?
Je, ale stavbaře a investory tlačí čas.

Neupřednostňujete ale přece jen v plnění objednávek velké stavební společnosti na úkor těch středních a malých, které neodebírají tak obří objemy?
Nemyslím si, že to tak úplně je. Pro všechny výrobce jsou klíčovými odběrateli obchodní řetězce pro profesionály. K přerozdělování pak spíše dochází už u obchodníků, než přímo u výrobců.

Slyšel jsem ale, že ale stavební holdingy vykupují výrobní kapacitu předem ještě dříve, než je materiál vyroben. Není to tak?
Do jisté míry ano a je to celkem logické. Každý výrobce si udržuje dlouhodobé obchodní vazby.

Čili větší bere?
Tak bych to neřekl. Podívali jsme se na rok 2015, kdy bylo všeho dost a loni jsme stejným poměrem přidělili odběratelské kvóty. Tím jsme podpořili naše dlouhodobé partnery.

Takže na stavební materiál se přidělovaly kvóty?!
Loni se kvóty přidělovaly. Letos bude ještě poměrně značný nedostatek téměř všech typů materiálů. Příští rok se to ale zlomí, protože velcí stavbaři a developeři nemají kde stavět. Není to otázka peněz investorů, ty zde jsou, ale prostě není místo, nejsou projekty.

Takže když budou chybět velké projekty, bude dobré mít i menší odběratele. Jak velký je podle vás stavební trh individuálních staveb, jako jsou rodinné domy, rekonstrukce bytů?
Odhadujeme, že je to 40 procent celé stavební výroby. Právě s tímto segmentem bychom rádi více komunikovali, a to i co se týče nových stavebních technologií.
Právě proto jsme koupili specializovaný český portál Nejřemeslníci.cz, kde je už registrováno na třicet tisíc stavebních společností, které mají od dvou zaměstnanců až po desítky, a lidé zde jejich služby poptávají a hodnotí. Vidíme i díky datům z tohoto portálu, že lidé u nás už začínají více hledět na kvalitu stavby a že na slušné firmy si i rádi počkají.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB