Stavebnictví se propadá. Hrozí další zdražování bytů

Názor
Stavebnictví se podle nejnovějších, listopadových dat Českého statistického úřadu, meziročně citelně propadlo, o 8,4 procenta, jen nepatrněji mírněji než v říjnu. Koronavirová krize se ve stavebnictví projevuje například v porovnání s průmyslem zpožděně a setrvačněji. Stavební výroba se navíc potýká s nedostatkem vhodné zahraniční pracovní síly, která z velké části zůstává kvůli pandemické situaci ve své domovině.
Stavebnictví se propadá. Hrozí další zdražování bytů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Koronavirová krize doléhá na stavební výrobu postupně, takže zatímco průmysl už se v říjnu 2020 nadějně zotavoval, a při růstu zůstal i posléze v listopadu, stavebnictví zůstalo v hlubokém propadu.  Důvodem je zejména právě větší setrvačnost stavebnictví coby sektoru.

Třeba průmysl nebo služby reagují na změny ekonomických podmínek bezprostředněji. Ve stavebnictví se ovšem na druhou stranu tíživěji než v jiných sektorech projevuje nejistota plynoucí z pandemické situace, která vede podnikatele ve stavebnictví, stavební firmy a developery k pozastavování a rušení některých projektů.

Nedostatek pracovní síly pochopitelně tento trend jedině umocňuje, stejně jako jej v listopadu umocňovala druhá vlna pandemie.

Celkově letos stavebnictví ztratí zhruba sedm procent, kvůli poměrně vysoké míře setrvačnosti bude znatelně klesat i v příštím roce, a to o zhruba šest procent. K růstu se vrátí až v roce 2022. Nejistota se odráží například i v meziročně citelně sníženém počtu zahájených bytů.

PSALI JSME:
Jak hluboko ještě klesne české stavebnictví?

Tento počet v lednu až listopadu 2020 meziročně klesal o více než sedm procent. Útlum stavební činnosti v oblasti rezidenční výstavby se výhledově projeví dalším omezení nabídky nového bydlení na trhu, což povede k zesílení tlaku na růst cen nemovitostí a následně také nájmů.

Produkce v pozemním stavitelství, mezi níž spadá právě i rezidenční výstavba, letos klesá citelněji než produkce ve stavitelství inženýrském. V inženýrském stavitelství, které zahrnuje například výstavbu či rekonstrukce komunikací, se projevuje investiční činnost hrazená z veřejných rozpočtů. Realizované veřejné investice v oblasti stavitelství ale i tak zatím zaostávají za loňským jarním příslibem vlády, že se z koronavirové krize „proinvestuje“.

Jedním z klíčových důvodů je nekvalitní stavební zákon. Jeho nová podoba by toto měla změnit. Stavební zákon by měl zkrátit povolovací procesy, snížit počet potřebných razítek a umožnit jak v oblasti rezidenčního, tak inženýrského stavitelství pružněji reagovat na nastalou situaci. Vhodný nový stavební zákon tak bezesporu může mít citelný příznivý dopad dokonce i na makroekonomické úrovni.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nový stavební zákon je klíčový pro celou českou ekonomiku, zjednoduší a urychlí povolování staveb

Zavřít reklamu ×
  1. kdo není lempl,pořídí si barák sám !!! To jen líné socky pořád ječí,jak je bydlení drahé !!!

    • No nevím. U nás stojí jen parcela 12 pruměrných ročních platu . A to jste ani nekopl a nezašel za projektantem 🙂
      Od toho se samozřejmě odvíjí ceny bytu a starých domu . Upozornuji že jsme pomale 200km od prahy a větší město asi 40km.

  2. hlavne ze se ne pise o tom ze urednici sedi doma radoby na osetrovnem a dostavaji vyplatu! na rodinny dum nemuzu dostat povoleni uz rok. a neni to praha. dela to urad radotin! mor na ne! hamba.

  3. To mě netrápí! Jestli stojí nemovitost 5 nebo 6 milionů….Z nuzné výplaty není možno našetřit ani na „lepší“ auto z bazáru za 100 tis. kč! Budu rád,když protáhnu svoje obstarožní auto na STK……Zas mě hřeje to jak se daří mému chlebodárci co si jenom letos koupil dvě Audi Q7,za 2 roky bude mít jeho syn řidičák a bude další Q7…..Dcera chlebodárce se ukázala velmi skromná a svoje první auto má za 600 tis. kč.Ale jak sama řekla,jak se trochu naučím jezdit i já chci Q7.Vždyť firma na to má a tatínek poslouchá na slovo!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Co zdražuje nové byty v Praze?

Ceny nových bytů v Praze neustále rostou a v poslední době se dostaly tak vysoko, že jsou pro většinu domácností nedostupné. Výjimky v podobě levnějších projektů se sice čas od času najdou, jde ale jen o výjimky …

ČSSD chce po volbách lidi pokutovat za volné byty

Dnes představené priority volebního programu ČSSD zřetelně dokumentují, že vládní strana po volbách bude usilovat o to, aby prudce rostoucí veřejný dluh spláceli zejména ti nejmajetnější. V tomto smyslu program …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru