Jak hluboko ještě klesne české stavebnictví?

Názor
Pomyslného Černého Petra si letos zdá se vytáhlo české stavebnictví, které drtivě zasáhla koronavirová krize. Už od jara se nemůže vymanit z problémů, když stavební produkce každý měsíc jen klesá. Aktuální data Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují, že propad pokračoval i v říjnu, kde se stavební produkce meziročně snížila o deset a půl procenta.
Na pokračující krizi ve stavebnictví však v konečném důsledku doplatí úplně všichni. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A na lepší časy se jen tak neblýská. Stavební úřady totiž v říjnu vydaly o 7,6 procenta stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto staveb se propadla dokonce o 35,9 procenta. Otázkou tak zůstává, jak hluboko české stavebnictví ještě klesne.

Zásadně se nedaří hlavně bytové výstavbě, což jasně prokazuje počet zahájených bytů. ČSÚ v celé ČR eviduje 2581 bytů, jejichž stavba začala v říjnu. To představuje meziroční propad o 23,8 procenta. Výrazněji přitom ubylo nových bytů zahájených v rámci nějakého bytového domu, kterých se říjnu začalo stavět dokonce o 43,7 procenta méně než loni.

Tristní situace i nadále zůstává v hlavním městě, kde se v říjnu začalo stavět pouhých 148 nových bytů. V podstatě jde o jeden středně velký rezidenční projekt. Celkem se v Praze od začátku roku začalo stavět jen 3257 nových bytů, což ani zdaleka nestačí současné poptávce.

PSALI JSME:
Český paradox: Předražené nemovitosti dál porostou na ceně

Jen se tím prohloubí nedostatek cenově dostupných bytů na trhu. Jak se situace kritická, ukáže srovnání s loňským rokem, kdy se jen v Praze za prvních deset měsíců roku začalo stavět o 1716 nových bytů více.

O moc lépe si letos nevede ani Středočeský kraj, kam se v uplynulém období přesunula podstatná část bytové výstavby. Letos zde stavební firmy zahájily stavbu 4415 nových bytů, což je o 458 méně, než ve stejném období loňského roku. Lépe než Praha je na tom letos také Jihomoravský kraj, kde se začalo stavět 3421 nových bytů. I jižní Morava si ale oproti loňskému roku pohoršila, konkrétně o 106 zahájených bytů.

Z těchto čísel jasně vyplývá, že české stavebnictví žádné růžové období nečeká. Stavaři se spíš musí připravit na další krev, dřinu, slzy a pot. Na pokračující krizi ve stavebnictví však v konečném důsledku doplatí úplně všichni. Lepší kondice stavebnictví je proto v zájmu celé české ekonomiky.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nový stavební zákon může učinit bydlení dostupnějším

×
 1. A to je zvláštní! Lidi by kupovali, ale ní co. Když sháníte řemeslníka, tak je na min. 6 měsíců obsazený a firmy mají hlavní problém, kde sehnat další lidi.

  • Po přečtení nadpisu jsem si původně myslel,že jde o článek z roku 2009. Jestli tento náhled má údajný generální ředitel,tak by ho mělo představenstvo odvolat pro nekompetentnost. Napsat, že je prohlubující krize ve stavebnictví je buď projev diletantství nebo rozežranost z nadbytku. Vlastním společnost,která 19 let dodává stavební stroje a materiál do stavebnictví a rok 2020 i výhled do 2021 je pro většinu firem normální a velmi často slušný.. myšleno firmy, které pochopily, že i rok, kdy vytvoří obrat podobný obratu předešlého roku, je úspěšný. Pokud „generální“ žije v iluzi, že každý rok musí být nárůst o 20, 30 a vice %, tak pak chápu, že je v depresi, protože má-li obdobně smýšlející představenstvo, tak mu odvolání reálně hrozí. ……. Chlapče, přestaň psát nesmysly a zkus získat zkušnost o úpadku a krizi v oborech, kde mají opravdové potíže viz restaurace, hotely atd…pak ti bude hanba za kraviny,které jsi tady vypotil..

 2. Najmout si takzvanou profesionální stavební firmu JE to úkol hraničící ze SEBEVRAŽDOU. Za mně …!!! A ty netáhla za pakatel tu všechno vybudovaly což naznačuje to že stát má miliardové majetky a lide cca200tís nemají kde bydlet. To je něco o vaše inteligentnosti Michalku!!!

 3. Absolutně nechápu, z čeho vychází tyto články, které jsou pouhým názorem autora, vycházejícího bůhví z jakých čísel. Stavebnictví je jeden z mála oborů, který letos roste. Vycházím z praxe. Čemu mají takové zavádějící názorové články vést, opravdu nerozumím.

 4. Je to velká škoda kdo to podělal to stavebnictví ještě loni se člověk na stavbě nedomluvil česky a teď už jo ale nejsou lidi samý mladý kluci nad padesát a více, kdo přišel na to že dělník či řemesník je sprosté slovo ????

  • Standart. Pracovat rukama je dnes out . Zvláště ve stavebnictví . Jenže ten programátor musí někde programovat , někde bydlet atd . On ten IT sektor prostě bez realit nemuže fungovat .
   Myslel jsem si , že po sametáku se rozjede výstavba a ono prd . Spíše spekulace na cenu , kdy města nemají zájem na výstavbě . Financovány jsou od osoby , tudíž nejlépe nacpat co nejvíce lidí na co nejmenší prostor .

 5. České stavebnictví je paradox kdy zedník z Ukrajiny maká na domě pro bohatého Rusáka. Jen málo původních obyvatel si může dovolit dům na klíč…..Já pomalu opravuji zděděný dům a pomalu chystám své staré auto na blížící se STK.Za 30 let byl na mém starém domě řemeslník pouze jednou a to plynař,když jsem dával plynové topení.Jinak vše dělám sám.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Plánujete doma rekonstrukci? Hlavně neomezujte sousedy

Podle Českého statistického úřadu bylo loni zahájeno téměř pět tisíc rekonstrukcí, a to včetně přístaveb, vestaveb nebo přeměn nebytových prostor na bytové. V meziročním srovnání jde podle statistiků o zhruba …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru