Boom domácích elektráren v Česku pokračuje

Rostoucí počet fotovoltaických elektráren v Česku nezastavila ani pandemie. Domácnosti si je pořizují jak kvůli životnímu prostředí, tak úsporám za energie. Na zájem domácností o jejich financování reagují banky i samotní dodavatelé energií. Domácnostem nabízejí například odkup nevyužité energie, který zároveň pomáhá s rychlejší návratností investice.
Za rostoucí popularitou solárních panelů stojí ekonomická motivace majitelů rodinných domů a díky dotacím i vidina rychlé finanční návratnosti investice. Ilustrační foto: Pixabay.com

V České republice byly podle Solární asociace v minulém roce instalovány 6 293 nové solární elektrárny. Drtivou většinu – 4 846 – tvoří střešní fotovoltaika na rodinných domech. Vzniklý instalovaný výkon 22,6 MWp znamená téměř dvojnásobný nárůst oproti roku 2019.

Za rostoucí popularitou solárních panelů stojí ekonomická motivace majitelů rodinných domů a díky dotacím i vidina rychlé finanční návratnosti investice. Velkou roli hraje rovněž možnost snížit si pravidelné náklady domácnosti a zhodnocení nemovitosti.

Přesto jsou však finance zároveň i častým důvodem, proč Češi s pořízením technologie otálejí. Počáteční investice se v závislosti na velikosti a výkonu panelů pohybuje v řádu desetitisíců až nižších stovek tisíc korun.

PSALI JSME:
Jak si Česká republika vede v oblasti úspor energie?

Pro financování lze využít některého z dotačních programů, kterými stát úspornost bydlení podporuje. Mezi ně patří například dobře známá Nová zelená úsporám. Do financování zelených technologií se ale nově pouštějí i banky se svými specializovanými produkty.

„Dotační programy bývají nastaveny tak, že čím více do úsporných řešení investujete, tím více vám přispěje i stát. Dotace ale nepokryje náklady celé,“ upozorňuje Andrea Vokálová, tisková mluvčí skupiny ČSOB pro financování bydlení.

S financováním domácí elektrárny pomáhá také odkup přebytků, které domácnost nedokáže spotřebovat nebo akumulovat ve speciálních bateriích. Za zprostředkování přebytků do společně elektrické sítě můžete dostat zaplaceno.

PSALI JSME:
Ekologické bydlení: Zákon se musí přizpůsobit

×
  1. Tak dneska už si lidi najdou cestu i bez dotace a tahají to ze všech stran, já teda dotace využil a bez baterie jsem se vešel pod kilo. Loni jsem akorát řešil novou firmu pro výkup přetoků, protože u původní firmy mi skončila vázanost a u bezdodavatele jsem našel lepší podmínky a cenu tak jsem to nechal přendat. Větší systém s baterií je fajn, ale to už se bavíme zas o jiný cenový relaci.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Byty v Brně za rok zdražily o čtvrtinu

Přesně před rokem stál nový byt v Brně o milion korun méně než nyní. Meziročně to představuje zdražení v průměru o 27 procent. Nejvíce zdražily momentálně nejžádanější garsonky, a to o celých 34 procent. Našetřit si …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru