Svérázné Beskydy: Hora zvaná Lysá, perníkové uši i tuzemská Mekka automobilismu

Téma týdne
„Beskyde, Beskyde, kdo po tobě ide,“ zpívá se v lidové písničce. Ovce tam sice neuvidíte, jak se zpívá, ale zážitky na vás čekají na každém kroku. Krkonoše z minulého dílu jsou sice naše nejvyšší hory, Beskydy jsou ale napěchované zábavou a poučením, pohoří navíc leží na hranici tří států. Vyrazit můžete třeba na královnu Beskyd, Lysou horu, do muzea automobilky Tatra, na tradiční perníkovou pochutinu nebo se jednou nohou ocitnete na území Česka, Polska a Slovenska.
Pustevny, jedno z nejkrásnějších míst v Beskydech. Foto: Depositphotos.com

Turistickou jedničkou je vycházka na Lysou horu. Dostanete se tam pěšky i na kole. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula a po náročném výšlapu vás odmění neopakovatelným výhledem na hřebeny a údolí Beskyd, Jeseníky až po Západní a Vysoké Tatry. A pokud budete mít štěstí, tak se vám v plné kráse zjeví i naše nejvyšší hora Sněžka, vzdálená 200 kilometrů. Ale to se stává jen několik dní v roce.

Beskydská trojjedinost

„V Beskydech je mnoho míst, které je možné objevovat. Za zmínku stojí naše královna hor Lysá hora, Smrk nebo Pustevny. Milovníci historie zase mohou navštívit Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm anebo Kopřivnické muzeum Tatry,“ láká k návštěvě Simona Cimmer ředitelka Hotelu Freud z Ostravice. Na zvýšenou poptávku po letní dovolené jsou dobře připraveni.

V hotelu, který patří mezi oblíbené výchozí místo pro výšlap na Lysou horu, si připravili i nové pobytové balíčky, například cyklistický balíček, kde mají hosté v ceně zapůjčení elektrokol a mohou tak vyrazit za krásami Beskyd. Po výletu si navíc užijete řízené degustační večery spojené s několikachodovými večeřemi nebo grilováním.

Nedaleko obce Hrčava, které leží zhruba 45 kilometrů od Ostravice, se nachází místo, kde se stýkají hranice tří států – tzv. Trojmezí, odkud se vám otevřou nádherná panoramata české, polské a slovenské krajiny. A po pastvě očí vyrazte do vesnického muzea v Hrčavě, navštivte dřevěný kostelík sv. Cyrila a Metoděje z roku 1936 nebo Lurdskou jeskyni s pramenem.

V Dolní Lomné, jen 16 km od Hrčavy, by Češi, Moravané i Slezané měli podle Beaty Mariňak z Babyhouse hotelu navštívit jedinečný prales Mionší, který patří mezi nejzachovalejší lesní komplexy v moravské části Západních Karpat.

PSALI JSME:
Lipno je české moře

Na mls i na tatrovky

Pokud vstoupit do Beskyd, tak jedině přes Lašskou bránu Beskyd. V Kopřivnici se psala historie automobilismu. Z budoucí továrny Tatra totiž vyjel první továrně vyráběný sériový automobil na území Česka, NW Präsident, dnes umístěný v Národním muzeu v Praze. V kopřivnickém moderním muzeu osobních i nákladních vozů si můžete navíc prohlédnout i expozici věnovanou místnímu rodákovi, olympijskému vítězi Emilu Zátopkovi.

V nedalekém Štramberku si pochutnáte na místní lokální perníkové pochoutce. Štramberské uši jsou totiž oblíbeným místním suvenýrem. Podle legendy je řezali místním obyvatelům Tataři. I milovníci historie a umění si přijdou na své. „Kromě malebných zákoutí a roubených chaloupek, které jsou pro Štramberk typické, vás čeká výhled ze středověké strážní věže hradu Štramberk, navštívíte místní hasičskou zbrojnici s unikátním kouskem – veteránem vozidla Tatra T26, vyšplháte se do útrob jeskyně Šipka, kterou znáte z hodin dějepisu,“ vybízí k návštěvě ředitelka Destinačního managementu Beskydy-Valašsko Monika Konvičná.

Věřte, že křupavá pochoutka a medový dozvuk na jazyku potěší vaše chuťové pohárky, libá vůně tajné směsi koření vás bude provázet i po cestě na hrad Hukvaldy, který znají především milovníci vážné hudby. V Hukvaldech se totiž narodil světově uznávaný český skladatel Leoš Janáček. A když si projdete zdejší dančí oboru, narazíte i na sošku Lišky Bystroušky.

PSALI JSME:
Český ráj nejsou jen Prachovské skály

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Předvídanost bitcoinu? Bude omezen celkovou zásobou stejně jako zlato,“ říká Dominik Stroukal

Rozhovor
Kryptoměnový svět se bouřlivě rozvíjí. Od roku 2009, kdy vznikly první kryptoměny jsme byli svědky několika vzestupů a pádů. Spousta lidí a firem se snaží z „bitcoinového světa“ udělat víc, než jen „digitální zlato“ a vytvořit standardní finanční produkty. Vloni se cena bitcoinu vyšplhala až k magické hranici 40 tisíc dolarů za jeden bitcoin. Nyní se dá očekávat, že bitcoin může letět strmě dolů až o 80 %, říká …
Rolovat nahoru