Lipno je české moře

Téma týdne
Z túry po kopcích, lukách a hájích Národního parku Českého Švýcarska se vydejte k českému moři. Řada tuzemských rodin totiž vlivem pandemie koronaviru covid-19 přehodnotila své letošní dovolenkové plány a kde jinde trávit volno než u vody. Vodní nádrž Lipno tak letos nahradí chorvatské pláže. Místní ubytovatelé již hlásí zvýšenou poptávku. Proč byste tam měli vyrazit i vy?
Lipno je české moře. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Koupačka a slunění, ale i sportovní vyžití. Turistické choutky v okolí lipenské přehrady ukojí řada zajímavých míst. Mezi ně určitě patří Godošova poustevna. Místo, které si pro zbytek svého života, po smrti své milované ženy Mandy, vybral Godoš, loupežník a syn německého uprchlíka z Porýní.

Nedaleko odtud se nachází Čertovo kopyto, což je vysoký skalní útvar, který dokonale připomíná kopyto. Za návštěvu ale stojí také rašelinové jezírko v přírodní rezervaci Kapličky s názvem U Překopané hráze. Dříve sloužilo k chovu ryb, nyní je oblíbeným a poetickým cílem šumavských turistů.

Po stezce až do oblak

Mezi tradiční turistické cíle patří i Stezka korunami stromu Lipno. „O celkem šest maket ptačích hnízd se letos rozšířila velmi oblíbená ptačí stezka, která je součástí Stezky korunami stromů Lipno. Ptačí říši na lipenské Stezce tvoří kromě nyní nainstalovaných hnízd ještě dřevěné skulptury šumavských ptáků, informační cedule, budky a ptačí hodiny,“ uvádí Olga Kneiflová, event managerka společnosti Lipno Servis.

PSALI JSME:
Český ráj nejsou jen Prachovské skály

Detailně a zblízka si tak je možné prohlédnout hnízda například drozda zpěvného, konipase horského nebo jiřičky obecné, ptáků, kteří se kolem stezky, a nejen tam, běžně vyskytují. S ptačími hodinami, budkami i informačními tabulemi poskytuje tak kompletní poznatky o ptačí říši.

Vlastnoruční výrobky na památku

Novinky má i Království lesa, zábavní park v Lipně nad Vltavou. K současným prolézačkám, houpačkám, skluzavkám a megatrampolínám přibyly dvě další zajímavé atrakce. Malá lesní zoo doplní svět zvířat a tvořivé dílny Modřínek přilákají malé i velké řemeslníky. Na památku si tak návštěvníci odnesou nejen skvělé zážitky, ale také vlastnoruční výrobky.

Z přírodních materiálů, které se běžně nacházejí v lese, si vyrobí zvířátko, postavičku nebo dekoraci. „Zvířecí svět Království pak ke stávajícím kozičkám doplnila kočka divoká, puštík obecný, sojka a veverka. Velcí i malí návštěvníci si je budou moci prohlédnout a něco málo se o nich dozvědět z informačních a edukačních tabulí,“ dodává Kneiflová.

Zítra se podíváme na vodní dílo Nové Mlýny.

PSALI JSME:
Kouzlo zřícenin a vyhlídek. Češi objevují, jak krásnou zem mají

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Chorvatská dovolená: Levný chleba, drahé pivo

Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. …

Obejdeme se bez zahraničních turistů?

Jak utrácíme? Minulý týden karetní transakce (včetně výběrů z bankomatů) vzrostly o meziročně o jedno procento. V létě roste podíl plateb (i výběrů) v zahraničí. Pokud se podíváme jen na tuzemské transakce, tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zlato podle ČNB není pro „moderní centrální banky“. Přesto ho nakoupila 1213 kilogramů

Analýza
Podle mluvčí ČNB Markéty Fišerové „podíl zlata na celkových devizových rezervách ČNB zůstane i nadále nízký, protože ČNB tuto komoditu dlouhodobě nepovažuje za optimální nástroj pro devizové rezervy moderních centrálních bank“. Mluvčí to uvedla včera pro ČTK v reakci na zjištění portálu Zlato.cz, že tuzemská centrální banka minulý měsíc v tichosti rozšířila množství zlata v devizových rezervách o 39 000 uncí, …
Rolovat nahoru