Světová ekonomika se otřepává z pandemické kocoviny

Průzkum
Nejnovější ekonomický průzkum mezinárodní asociace ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants) ukazuje nárůst důvěry v globální ekonomiku – ať již jde o růst zakázek, zaměstnanosti a investic. Do konce tohoto roku by se mohla globální ekonomika vrátit na stejnou úroveň jako před covidem. Rostou však obavy z inflace a nejistota v ekonomice stále trvá.

Průzkum Global Economic Conditions Survey: Q1 2021, kterého se zúčastnila tisícovka účetních a finančních profesionálů z celého světa, zaznamenal v 1. čtvrtletí 2021 největší skok v důvěře v ekonomiku za celých 12 let, kdy probíhá.

Jde přitom o největší pravidelný ekonomický průzkum mezi profesionály z oblasti financí z celého světa, a to jak z hlediska počtu respondentů a rozsahu ekonomických proměnných, které sleduje. Počet optimističtějších profesionálů z oblasti financí narostl v porovnání s těmi méně optimistickými o 26 bodů.

Velmi silné fiskální stimuly v USA posílily globální ekonomické vyhlídky pro letošní rok. Globální index objednávek, který je méně volatilní než míra důvěry v ekonomiku, se v průzkumu za první čtvrtletí také zvýšil a je v souladu s očekávaným dalším oživením globální ekonomiky, který předpokládá ACCA ve druhé polovině letošního roku.

Stav barometru globální ekonomiky měřený ACCA dává za první čtvrtletí letošního roku mnohem optimističtější obraz než předchozí měření. Důvěra profesionálů z oblasti financí – například pracovníků finančních oddělení, finančních ředitelů atd. – vzrostla nejvíce v historii průzkumu. Schválení a zavedení několika účinných vakcín dramaticky zlepšilo vyhlídky na ukončení ekonomické krize zaviněné pandemií covid.

PSALI JSME:
Ekonomika USA se zotaví dříve než zbytek světa. Za cenu rekordního schodku obchodní bilance

Růst důvěry v oživení ekonomiky zaznamenáváme i u finančních profesionálů v České republice. I když nebude patrně tak rychlé a bude záviset na vývoji německé ekonomiky a růstu automobilového průmyslu.

Pandemická krize však přinesla pro některé sektory pozitivní impuls – jde například o IT či inovativní technologie využívající nanovlákna. České ekonomice může pomoci i odložená poptávka domácností, která je vidět na velkém objemu úspor.

Obavy z krachu odběratelů klesly, ale firmy se stále bojí krachu

Dva indexy „strachu“ – měřeno obavami, že zákazníci a dodavatelé mohou ukončit podnikání – v průzkumu za první čtvrtletí poskytly protichůdné zprávy. Obavy z toho, že by zákazníci ukončili podnikání, významně poklesly. Avšak obavy, že by tak učinili dodavatelé, se mírně zvýšily. Oba indexy jsou stále na relativně vysokých úrovních, což podtrhuje vysokou míru nejistoty, která v globální ekonomice stále převládá.

Pokud jde o regionální rozdělení, důvěra v ekonomiku nejvíce poskočila v USA, kde kombinované účinky vakcín a fiskální stimuly pozitivně změnily v posledních měsících výhledy na další období. Jižní Asie a Asijsko-pacifická oblast také zaznamenaly mnohem větší důvěru, což odráží lepší vyhlídky domácí a globální poptávky. Západní Evropa, Afrika a Střední východ vykazovaly mírnější zvýšení důvěry, ale sentiment ve všech hlavních regionech se zlepšil.

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny kvůli pandemii znovu upadla do recese

Pokud jde o vývoj objednávek – které představují skutečné ekonomické aktivity – došlo v prvním čtvrtletí k největšímu růstu v USA. Na Středním východě bylo rovněž patrné oživení objednávek mezi firmami, k čemuž přispěl růst cen ropy. Nárůst objednávek hlášených v západní Evropě byl však malý, což odráží pokračující vysokou míru infekce covid a související omezení. Afrika byla jediným významným regionem, který zaznamenal pokles objednávek, i když velmi malý.

Ekonomiku ovlivní tři faktory

Analýza globálního ekonomického výhledu ACCA vytváří docela optimistický obraz pro zbytek roku 2021. Vývoj ekonomiky budou v příštích měsících výrazně ovlivňovat tři faktory. Nejvýznamnější je míra očkování, která se v jednotlivých zemích značně liší. Zjednodušeně řečeno, očkování může nahradit „uzamčení“ společnosti a ekonomiky jako prostředek kontroly covid-19, což umožní návrat ekonomických podmínek k normálu.

Politika je také velmi důležitá, a hlavně fiskální stimul v USA bude mít v letošním roce pozitivní vedlejší účinky na mnoho dalších ekonomik. Zejména ve vyspělých ekonomikách se také hromadí úspory z období, kdy byly výdaje omezeny. To může být zdrojem zvýšené poptávky.

Podle těchto kritérií mají USA a Velká Británie lepší vyhlídky na růst, než eurozóna a například i Česká republika. Zatímco Čína bude v každém případě pravděpodobně i nadále zaznamenávat silný růst. Mnoho rozvíjejících se trhů bude těžit ze zvýšené celosvětové poptávky, ale proočkování populace zde pravděpodobně zůstane po zbytek roku 2021 nízké.

PSALI JSME:
Česká ekonomika letos šlape lépe, než se čekalo. Zažila poslední špatné čtvrtletí?

Návrat na předkrizovou úroveň již letos

Rizika spojená s mutací viru a rychlostí a účinností očkování zůstávají vysoká. ACCA má tři scénáře vývoje globální ekonomiky. Všechny tři však přináší mnohem lepší výhled na kondici světové ekonomiky a všechny ukazují vyšší růst globálních ekonomických aktivit, než tomu bylo ve 4. čtvrtletí 2020.

Podle hlavního modelu prognózy ACCA se ekonomika na před pandemickou úroveň vrátí na začátku roku 2022. Existuje však velká šance, že tohoto bodu bude dosaženo již v druhé polovině letošního roku.

Obavy z růstu inflace

Silné ekonomické oživení s pokračujícím globálním uvolňováním měnové a fiskální politiky vyvolalo obavy z rizik růstu inflace. Míra celkové inflace vzroste v nadcházejících měsících z dosavadních velmi nízkých úrovní, protože se vyšší ceny komodit a přepravy promítnou do spotřebitelských cen. Tato nákladová inflace však bude dočasná, pokud nebude odpovídat trvalé poptávkové inflaci způsobené rychlým ekonomickým růstem.

Očekávána silná míra růstu hrubého domácího produktu (HDP) v USA v tomto roce zvýšila dosavadní inflační očekávání. Jinde však opožděný účinek hlubokých recesí z roku 2020 přibrzdí inflaci. Přesto je z pohledu tří až pěti let vyšší riziko, že inflace bude mít rostoucí trend o několik procentních bodů, než tomu bylo před pandemií. Dvě třetiny respondentů výzkumu uvedly, že očekávají její růst do pěti let.

Autorka je ředitelka ACCA pro Česko, Slovensko a Maďarsko
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v USA vylétla na maximum od roku 1982. Bude mít dopady i na Česko

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Stavebnictví v květnu povyrostlo

Stavební produkce v ČR po očištění o vliv sezonnosti a rozdílného počtu pracovních dní vzrostla v květnu meziročně o 4,4 procenta, po předchozím poklesu o 4,2 procenta. Vliv na to sice částečně měla nízká srovnávací …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru