Světový den srdce: Kardiovaskulární choroby jsou v ČR stále nejčastější příčinou úmrtí

Na dnešní den připadá Světový den srdce. To je – samo o sobě – bezesporu přírodním zázrakem. Během osmdesáti let života člověka se smrští a zapumpuje dohromady 3,3 miliardkrát. Denně jím proteče na osm tisíc litrů krve. Zdravé srdce váží v průměru asi tři sta gramů a jeho velikost zhruba odpovídá pěsti jeho nositele.
Vysoký krevní tlak byl v posledních letech zjištěn u poloviny českých dospělých mužů a u více než třetiny žen. Ilustrační foto: Pixabay.com

Bezchybná funkce srdce je pro život naprosto zásadní. Přitom právě kardiovaskulární choroby jsou stále nejčastější příčinou úmrtí v České republice, stejně jako ve světě. Přes rapidní snížení předčasné úmrtnosti je ale její výskyt u nás stále téměř dvakrát vyšší, než v nejvyspělejších zemích EU.

Co srdci škodí  

Srdce je centrálním orgánem v našem těle. Slouží jako pumpa pro řádný oběh krve. Svým rytmickým pohybem zásobuje krví všechny orgány v čele s naším mozkem, končetiny i trup. Proto má rozhodující úlohu pro vitální funkce lidského organismu. V klidovém stavu tluče tempem 60-90 úderů za minutu, ale při námaze a pohybu může v extrémních případech zvýšit frekvenci až na pětinásobek.

Srdce je citlivé na životní styl každého člověka. Roli hrají zejména faktory jako výživa a stravovací návyky, pohyb a sport, psychický stres a nadměrné nebo naopak zanedbatelné fyzické zatížení, konzumace drog, alkoholu a kouření.

Nejčastější choroby srdce a oběhové soustavy

Nejčastějšími onemocněními srdce jsou infarkt myokardu, ischemická choroba srdeční, cévní mozkové příhody, hypertenzní nemoci a ostatní nemoci oběhového systému. Od roku 1990 se podařilo průběžně snižovat předčasnou úmrtnost na tyto příčiny, takže v současné době je takových případů u nás téměř o dvě třetiny méně.

Pokrok v léčení přinesl dva trendy: Sice se podařilo důslednější a přesnější prevencí výrazně snížit počet úmrtí při akutní příhodě, nicméně roste počet pacientů s chronickými obtížemi tohoto druhu, které je třeba léčit.

Dalším významným faktorem je změna životního stylu po roce 1990. Ten přinesl minimálně u části populace vědomé dodržování životosprávy, kontrolu tělesné hmotnosti, konzumaci kvalitních potravin i širší možnosti pohybu. Lidé sami více dbají i na preventivní prohlídky u lékaře. Přesto každoročně umírá v ČR na tyto choroby více než 40 000 osob.

PSALI JSME:
Zdravé stravování neexistuje, říká odbornice na výživu

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak je významným rizikovým faktorem vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Dle údajů Státního zdravotnického ústavu byl vysoký krevní tlak v posledních letech zjištěn u poloviny českých dospělých mužů a u více než třetiny žen. Od počátku tisíciletí narostl počet osob s vysokým krevním tlakem o více než 40 %.

Asi jedna třetina lidí s vysokým krevním tlakem o svém onemocnění neví. Léčba hypertenze není uspokojivá – jen čtvrtina léčených hypertoniků je léčena úspěšně. Vyšší podíl zjištěných (a eventuálně léčených) osob s hypertenzí, může být důsledkem lepší informovanosti lidí a důsledností lékařů v rámci preventivní činnosti.

Zlomené srdce

Zlomené srdce je diagnóza, která potvrzuje, že ne všem rizikům lze předcházet správnou životosprávou. Centrální tělesná pumpa reaguje i na emocionální nepohodu a stres spojené s neuspokojivými vztahy. Konec lásky může v extrémním případě vést až k poškození srdce. Syndrom zlomeného srdce hrozí až desetkrát častěji ženám než mužům.

PSALI JSME:
„Tichý zabiják“ každoročně zabije sedm milionů lidí

Bylo vědecky prokázáno, že osoba se sklony k depresím, která nedávno ztratila někoho milovaného, má větší riziko srdečního záchvatu. Medicína označuje stav, kdy je někdo těžce emočně zraněn, jako stresovou kardiomyopatii.

Stresová kardiomyopatie, poprvé popsána v roce 1990, je onemocnění charakterizované náhle vzniklou systolickou dysfunkcí levé komory srdeční. Unikátní na syndromu zlomeného srdce je to, že nastává u jinak zcela zdravých pacientů, a to velmi záhy po epizodě těžkého emočního stresu.

Diagnózu a léčbu musí stanovit odborník. Ten po sérii vyšetření předepíše léky, většinou působící na krevní tlak a srdeční napětí. Jelikož se zvyšuje riziko infarktu nebo mrtvice, musí se pacient šetřit, a to fyzicky i psychicky. Ve většině případů potíže po čase odezní.

Autorka je tisková mluvčí UNIQA pojišťovny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na co nejčastěji umíráme? Pět rizikových faktorů pro zdraví Čechů

Zavřít reklamu ×
  1. Já myslel že všichni umírají pouze na koronavirus a jiné nemoci už nejsou,protože se bojí koronaviru………

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB