Tisíce vlastníků investičních bytů v panice zvažují prodej a nabízejí nájmy za hubičku

Vlastníci investičních bytů, a to nejen ti z Airbnb, se snaží na dobu, než se nákaza přežene, pronajmout je za hubičku. I ceny dlouhodobých nájmů se ale tlačí dolů, protože mnoho nájemníků je skokově bez příjmů a celkově prudce vzrostla nabídka volných bytů.
Stometrový na pražských Vinohradech si teď lze pronajmout pouze za pět a půl tisíce korun měsíčně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zatímco před měsícem, když zájemce na serveru Sreality.cz zadal pro Prahy 1,2,3,5 a 6 poptávku na nájem bytu 1kk až 2+1, objevilo se sotva pár desítek možností, ve včera to už byly více než dva tisíce volných a luxusně vybavených jednotek. Stejně tak portál Bezrealitky.cz, kde nabízejí přímo vlastníci, je doslova zasypán inzeráty s poznámkou „nová nabídka“.

Reprofoto

U Karlova Mostu si teď jde pronajmout byteček i za deset tisíc korun měsíčně. Má to ale háček: Smlouva jen na měsíc s možností prodloužení. Nebo luxusně zařízený byt 2kk na Malé Straně: Právě teď se nabízí i za méně než čtrnáct tisíc měsíčně, stometrový na pražských Vinohradech pak dokonce pouze za pět a půl tisíce korun. Většina těchto nabídek je s poznámkou, že nájemní smlouva je na měsíc, s možností automatického prodloužení.

„Sehnal jsem krásný byt na Letné za pět tisíc plus poplatky. Paráda. A co bude za půl roku, to neřeším,“ říká mladý IT specialista z Moravy, který se nedávno přesunul do Prahy.

Až se turismus obnoví, jenže není jasné, kdy to bude, může ale pak vlastník na „levného“ nájemníka zase tlačit, aby odešel, nebo aby platil více. Některé tyto rychlé nabídky jsou s poznámkou: Bez provize, bez kauce. Většina vlastníků ale žádá kauci alespoň patnáct dvacet tisíc, takže zájemci o nájem v době karantény stejně musí mít nějakou hotovostní rezervu.

V některých činžácích právě na Malé Straně již ovšem nabízejí u větších bytů kolem šedesáti sedmdesáti metrů čtverečních nájemné osmnáct tisíc plus poplatky, ale alespoň již s roční smlouvou. Tito vlastníci očividně předpokládají, že hranice budou zavřené déle. Nikdo ale neví, jak se to vyvine a jak dlouho bude Evropa zavřená.

„Co přesně se stane a jaké tempo nabere trh s byty v České republice po uvolnění současných opatření, se v tuto chvíli můžeme všichni více či méně odborně dohadovat,“ myslí si Šárka Kloučková z Natland Real Estate. Podle ní k plošnému poklesu cen bytů dojít nemůže, alespoň ne dlouhodobě.

PSALI JSME:
Realitní trh zamrzne, ceny bytů budou stagnovat

Realitním společnostem se už začínají ozývat majitelé i kvůli možnosti prodeje svých investičních nemovitostí. „Byty nemají vytížené a zvažují, že by je prodali, aby měli finanční rezervu pro případnou krizi, která by mohla nastat,“ říká Andrea Daňhelová z Fincentrum Reality.

„Kromě nárůstu nabídek nemovitostí k dlouhodobým pronájmům o desítky denně se i cena pronájmů rapidně snižuje,“ potvrzují také prodejci z projektu FérMakléři.cz „Část investorů dá byty k prodeji, protože budou mít problémy platit hypotéky,“ myslí si makléřka RE/MAX G8 Tereza Vrzáková.

Připomeňme, že už vloni na podzim česká národní banka upozornila, že téměř třetina objemu nově poskytnutých hypoték směřuje ke klientům, kteří už jednu nebo více hypoték mají, a pořizují tedy nemovitost převážně „jako investici“, nikoli coby „střechu nad hlavou“.

Podle Romana Weisera, místopředsedy představenstva BIDLI holding, v současné době není předpoklad k tomu, aby se na trhu náhle objevilo velké množství nemovitostí, které by ceny srazilo jejich prodejní ceny. „Jedině kdyby své nemovitosti začali panicky prodávat investoři, kteří je krátkodobě pronajímají turistům,“ usuzuje a dodává, že by byli sami proti sobě, neboť rozšířením nabídky na trhu by jejich nemovitosti ztratily na ceně, a oni by prodělali.

PSALI JSME:
České nemovitosti jsou nadhodnocené ještě více než loni, varuje ČNB

S příchodem recese a růstem nezaměstnanosti – a zřejmě už je i neekonomům je jasné, že přijdou – se přidává i další faktor, který ovlivní ceny bytů po prvotním „odeznění koronaviru“. „Bude docházet k nárůstu podílu problémových hypoték. Bankéři se budou muset častěji uchylovat k exekucím na majetek problémového dlužníka, v krajním případě nemovitost zabavovat. Navíc budou čelit silnému propadu zájmu o hypotéky,“ upozorňuje ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Probíhající okamžitý sešup výše nájmů v širším centru Prahy kvůli krátkodobě pronajímaným či investičním bytům může vyvolat tlak i na snižování nájmu v dalších lokalitách – už proto, že podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské kvůli onemocnění Covid-19 může v celé ČR přijít o práci devadesát až dvě stě tisíc lidí.

Hlavně do regionů už vyslaly některé realitní fondy a realitní sítě zaměřené na přímý výkup své obchodníky dokonce i s hotovostí v kufrech, aby vystrašené majitele, zejména rodinných domů, hrozící se z prudkého pádu cen nemovitostí, přesvědčili k rychlému prodeji. Investoři velkých investičních skupin ještě více kumulují hotovost, aby měli na velké levné nákupy nemovitostí, protože očekávají momentální pokles cen kvůli ochromení globální ekonomiky.

PSALI JSME:
Přichází pád hypotečních úroků. Hypotéky i nemovitosti budou dostupnější

×
 1. Tady je videt jak airbnb výrazně navýšilo ceny bytů. „Odborníci“ kteří říkali že regulace Airbnb ceny nájmu a bytu nesníží byli přímo majitelé anebo za majitele lobovali. Airbnb musí být v budoucnu v Praze tvrdě regulováno jinak ceny bytů zase vyletí nahoru.

    • Ne zcela kdyz ostatni vlastniky bytu v dome obtezuji ve dne v noci hordy ozralych turistu, kteri jako kobylky pouze zanechaji vsude bor.el a odtahnou bez nasledku pryc. Mam nekolik desitek bytu ale airbnb jsem zavrhl.

    • jistě, ale pak ať na koupi druhého a tretiho a desateho čerpá hypoteční úvěr za jinou sazbu napr 4% z 5% bez monosti odpoctu uroků v daň. přiznání …. hypotéka jen na první nemov. k bydlení ….. a je to, jak jednoduché

     • Trošku jste se spletl, ten úvěr nabízí komerční banka, nikoli sociál, nebo komunál. Naopak, ten, kdo má nemovitostí více, a má co zastavit, by měl mít úroky nižší, protože tento úvěr je méně rizikový.

    • omyl pane – majitel ma sice svoje prava, ale zaroven si nemuze s bytem nakladat jak se mu zachce – stejne je to s pozemky – pokud se nezmeni uzemni plan nemuzete si na zemedelske pude napr. postavit nacerno tovarnu na auta nebo vilu… stejne je to i z byty – pokud je byt urceny pouze k dlouhodobym pronajmum tak si tam majitel nemuze zridit napr pravnickou kancelar nebo „hotel“ to je cela poenta katastralnich planu a v mensim meritku napr. spolecenstvi vlastniku bytovych jednotek… proto mame prumyslove zony, nakupni centra atd… protoze jinak by si kazdy myslel ze jen protoze je vlastnik nejake budovy, pozemku ci bytu ze si s tim muze nakladat jak chce bez ohledu na ostatni…

     • Pronájem je pronájem, a těžko nějak rozlišíte dlouhodobý x krátkodobý. Kromě toho, i tohle by šlo poměrně elegantně obwejít přes prostředníka.

  • dá se čekat že Airbnb bytu se budou behem pár týdnu nabízet krátkodobe na např. půl roku za cenu poplatků. Kdo si chce vyzkoušet bydlení v centru Prahy tak je to jedinečná příležitost, než to zase poletí vzhůru…

 2. Je vidět, ze pánové novináři stále hledají senzace. OK mate pěkný nadpis a článek, ale komu tím v dnešní době pomůžete ? Mate šířit pozitivní zprávy a ne spekulovat a šířit neověřené informace.. Informace většinou jen tupě přebíráte /novináři/ a fakta si neověřujete!
  Spíše se na redakční poradě nějak rozumně dohodněte o čem pozitivním je vhodné psát.

 3. Jenom se z toho zlomyslně těším,neb ten globální turizmus jako m’oda byl odporný, obtěžující a šlo jen o honbu za penězi.

  • chápu že ty místo toho abys získal rozhled tak radši sedíš doma u piva tak máš škodolibou radost že statisíce lidí pracující ve službách přijdou o práci…

   • Samozřwejmě, že mám radost.
    Je to základní biologický imperativ, pinglové, kořalečníci a další verbež se vůči ostatním vymezovali, a nazývali je doktůrky, inženýrky, kantůrky, popřípadě solvínami. Tak mají nyní popiči. Jsou to potravní konkurenti.

 4. dá se čekat že Airbnb bytu se budou behem pár týdnu nabízet krátkodobe na např. půl roku za cenu poplatků. Kdo si chce vyzkoušet bydlení v centru Prahy tak je to jedinečná příležitost, než to zase poletí vzhůru…

  • Obecne tato situace ukazuje jak je realitni trh poskozeny, i jako podnikatel „kapitaliata“ neuznavam spekulanty z nemovitostma, to co se delo posledni dobou kolem nemovitosti naprosto preteklo ….

 5. Ano mám škodolibou radost poněvač nesnáším lidskou chamtivost. Přeji každému kdo chtěl se napakovat na cizí úkor ten nejhorší scenař co jen si dokáže představit.Hanba vám všehoschopnym.

 6. Všichni chtějí volný trh a když se objeví jeho součást, krize, tak všichni brečí a chtějí dotace – dopravci, živnostníci, hypotékáři… Nechápu.

 7. Nevím,já pracuji od roku 2000,dříve jsem měl i 3 zaměstnání zároveň a na vlastní bydlení jsem zatím nedosáhl.Jak něco ušetřím tak zas o tu částku byty zdraží.Díky mojí babičce za zděděný dům…..To nemluvím o našetření částky 1 milion korun na elektrické auto až zakážou za 10 let spalováky.

  • Já jsem od roku 1992 našetřil postupně naněkolik bytů. Pokaždéjsem to koupil za hotové, poslední v roce 2006. A už si brousím chechtáky, až to nějakej kouzelník, kterej se předháněl v tom, kdo si vezme větší hypo nezvládne. Jo, v tom roce 2006 jsem kupoval dvabyty najednou, byl to podíl na domě. Vydražil to majitel realitky po kouzelníkovi, kterej nezvládl podnikání.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Růst výnosů neprospívá zlatu

Věnujeme pozornost pozicím hedgeových fondů ve futures a změnám, k nimž došlo v oblasti komodit, forexu, dluhopisů a akciových indexů v týdnu do 16. února, tedy minulého úterý, kdy index S&P 500 navzdory …

Nadšení na kryptotrhu střídá únava

V minulém týdnu dosáhlo nového absolutního maxima hned několik kryptoměn a mezi nimi byly i bitcoin a ethereum. Tento týden se ovšem vítr obrátil a trh s kryptoměnami se začal propadat. Spekulativní investoři na …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chybějící poptávku dohání vláda. To nikdy nemůže být fér,“ říká bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer

Rozhovor
Pandemie působí ztráty na lidských životech i na hospodářství. „Méně se setkáváme, méně se radujeme, méně jsme v obchodech, takže méně utrácíme a firmy méně investují,“ konstatuje v rozhovoru Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky. Chybějící poptávku pak podle něj dohánějí vlády. „Že to nikdy nemůže být fér, je jasné,“ dodává.

Otevřená náruč Raiffeisenbank

Krátce poté, kdy se veřejnost dozvěděla o akvizici úspěšné Equa bank, otevřela Raiffeisenbank svou náruč (dlouhé a …
Rolovat nahoru