Tohle je a bude moje! Manželskou smlouvu uzavírá každý pátý pár

Celkem 9 712 párů uzavřelo v uplynulém roce manželskou, respektive předmanželskou smlouvu. Oproti roku 2021 jde o mírný pokles, každopádně platí, že v posledních letech podepisuje tento dokument pravidelně okolo deseti tisíců párů, což je asi pětina všech novomanželů. Uvádí to Notářská komora ve své zprávě, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici.
Předmanželská smlouva může ochránit majetek obou partnerů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Právě Notářská komora vede statistiku těchto smluvních úprav majetkového režimu manželů. Nejvyšší počet smluv zaznamenala v roce 2019, kdy si smlouvu pořídilo 10 891 párů. Vzhledem k počtu svateb, který se v posledních letech pohybuje kolem 50 tisíc ročně, se dá říci, že smlouvu upravující majetkové poměry manželů má každý pátý pár.

Sepsat ji v Česku může výhradně notář a při vstupu do manželství o ni žádají také již rozvedení lidé. Většinou proto, že s dělením majetku po předešlém vztahu bez smlouvy měli špatnou zkušenost.

Smlouva chrání před odpovědností za partnerovy dluhy, a to ať už o nich manželé již vědí, nebo mají teprve vzniknout. Smlouvou lze také určit, zda budou manželé nabývat po svatbě majetek dohromady, nebo se ze společného jmění něco vyloučí.

PSALI JSME:
Tajíte vlastní úspory? Stejně nejsou jen vaše

Ochrana majetku

„Velký zájem o manželské a předmanželské smlouvy eviduje Notářská komora ČR dlouhodobě, notáři jich v posledních letech sepisují každoročně kolem deseti tisíc. Lidé se zajímají o ochranu svého majetku a o to, komu bude po případném rozvodu patřit,” uvedl prezident komory Radim Neubauer.

Každý rok se rozvede okolo 25 tisíc manželských párů. Smlouva podle Neubauera také chrání před neuhrazenými starými dluhy a následným zabavením majetku tomu, který nic nedluží. „Sepisujeme ji párům, které chtějí mít vlastnická práva ke svému majetku jasně stanovena,“ dodal Radim Neubauer.

Smlouvu mohou využít lidé i v případech, kdy jeden z manželů začíná podnikat a nechce riskovat, že případný krach ovlivní finanční situaci celé rodiny včetně dětí.

PSALI JSME:
Předmanželské smlouvy uzavírá téměř čtvrtina českých párů

Manželská smlouva totiž jasně stanovuje, kdo vlastní konkrétní část majetku, a je nadřazena zákonnému režimu společného jmění manželů. Takový režim vzniká společně se sňatkem za předpokladu, že manželé smlouvu, která jej mění, nepodepsali.

Projev nedůvěry?

Předmanželské smlouvy část veřejnosti často vnímá jako projev nedůvěry mezi partnery. Podle advokáta Pavla Strnada jsou ale jedním z vhodných nástrojů uspořádání majetkových vztahů, který může ochránit majetek obou stran.

„Předmanželskou smlouvu je dobré uzavřít především tam, kde jeden ze snoubenců vlastní významný majetek, má výrazně vyšší příjmy, nebo naopak závazky,“ uvedl před časem právník z advokátní kanceláře Polverini Strnad.

PSALI JSME:
Předmanželská smlouva je silnější než sliby zamilovaných

Možná ještě lepším důvodem ale podle něj může být případ, kdy jeden ze snoubenců má blíže k rizikům – například když podniká, protože rizika s tím spojená by pak mohla negativně dopadnout na celou rodinu.

Správné vyřešení majetkových záležitostí manželů ale není jednoduché a mnoho párů tak neřeší právní ochranu majetku dostatečně. Podle Strnada se tak velmi často stává, že zájemci čekají vyšší ochranu přímo ze zákona, než jakou jim současná právní úprava poskytuje.

„Tento problém se pak obvykle ukáže v případech, kdy se jeden z manželů dostane do dluhů a exekucí je ohrožen i majetek ve výlučném vlastnictví druhého manžela. K právní ochraně majetku je tak třeba přistupovat zodpovědně a řešit ji komplexně,“ upozornil advokát Pavel Strnad.

PSALI JSME:
Manželství bez předmanželské smlouvy je sázka o polovinu majetku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Můžete venčit psa bez vodítka?

Proč toho psa nemáte na vodítku? Tato otázka spolehlivě nadzvedne všechny pejskaře a podle jejich nátury následuje odpověď omluvná (málokdy), s výmluvou (často) nebo s větším či menším stupněm agresivity. Mezi …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chytrá řešení“ jsou pro menší a střední firmy příliš nákladná

Průzkum
Pod pojmem „Úspory a chytrá řešení“ si majitelé, jednatelé a ředitelé malých a středních podniků nejčastěji představují IT služby, zjednodušení, úsporu a efektivitu. Největší překážkou přijímání takových řešení ale podle nich je, že jsou příliš nákladná. Zjistil to výzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila v únoru na vzorku 255 firem do 250 zaměstnanců agentura Ipsos.