
„Počet uchazečů o zaměstnání je nižší, než prakticky za celé takřka devatenáctileté období od poloviny roku 1998 do poloviny roku 2017. Třetí měsíc v řadě se zvyšoval převis volných pracovních míst nad počtem uchazečů a dosáhl 45,5 tisíce, a byl tak nejvyšší od loňského srpna,“ sdělil redakci portálu FAEI.cz hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
To podle ekonoma svědčí o tom, že situace na trhu práce se v porovnání s loňskem stabilizuje, aniž přitom loni došlo k výraznějšímu propadu zaměstnanosti. „Z dlouhodobého hlediska – čistě dle statistických údajů – je situace na trhu práce stále nadprůměrně příznivá, což lze vzhledem k pandemické situaci považovat za malý zázrak,“ domnívá se Kovanda.
„Meziměsíční změny v míře nezaměstnanosti jsou zanedbatelné, přestože při současném stavu ekonomiky by přirozená nezaměstnanost měla být znatelně vyšší, a to zhruba mezi pěti až šesti procenty,“ informoval redakci partner společnosti Moore Czech Republic Radovan Hauk.
Podle něj je současná nízká a velmi nepřirozená nezaměstnanost je důsledkem vládních podpůrných programů. „Jakmile budou ukončeny, nezaměstnanost vzroste, a to i navzdory každoročnímu nástupu sezónních prací i přesunům části zaměstnanců do oborů, kde dnes lidé chybí,“ říká.
„Statistické údaje samy o sobě zakrývají skutečnost, že stále poměrně nízká úroveň míry nezaměstnanosti je výsledkem masivní podpory trhu práce na dluh z veřejných rozpočtů,“ doplňuje Kovanda.
Současně poukazuje na to, že české veřejné rozpočty platí v rámci programů typu Antivirus lidi, kteří nepracují naplno, zatímco ve stavebnictví, kde by naplno pracovat mohli – a stát by tak nemusel za jejich mzdu utratit ani korunu – se pracovní síly nedostává.
Podle Kovandy například stavebnictví naráží na zoufalý nedostatek vhodné pracovní síly, zejména agenturních pracovníků z Ukrajiny, Balkánu a dalšího zahraničí. Ti odešli loni v souvislosti s propuknutím pandemie a zatím se nevracejí.
„Tato situace není už střednědobě udržitelná,“ tvrdí Kovanda s tím, že nedostatek pracovní síly ve stavebnictví se projeví nižší úrovní výstavby, například v oblasti výstavby rezidenční, což podle něj ještě zesílí tlak na růst cen bydlení.
„Zkušenost z pandemie otřásla jistotami lidí a nyní pozorujeme poměrně silný trend neochoty kvalifikovaných lidí měnit práci,“ sdělil redakci Jacek Kowalak, generální ředitele české pobočky společnosti Randstad. „Přetáhnout kvalitní odborníky odjinud není snadné a velmi často to vůbec není otázka peněz, ale spíše touhy lidí po jistotách, která enormně vzrostla,“ dodává.
Podle Františka Boudného, ředitele personální agentury Předvýběr.CZ , je už ale znát, že se ekonomika oživuje: „Firmy nabírají zaměstnance jako o závod. V posledních měsících jsme zaznamenali opravdu velký nárůst poptávky po nových zaměstnancích.“
Zaměstnavatelé jsou podle Boudného optimističtí, sektor IT nebo stavebnictví docela šlapou, a s očekávaným rozvolňováním protiepidemických opatření se i firmy v gastru a cestovním ruchu připravují na letní sezónu. „Přesto předpokládám, že na podzim nezaměstnanost ještě trochu poporoste,“ sdělil Boudný redakci FAEI.cz.