Trumpe, díky, ale už jdi! Trhy si přejí, aby Trump odešel bez „kopání kolem sebe“

Názor
Vleklá nejistota, kdo bude americkým prezidentem v příštích čtyřech letech, představuje pro investory zlý scénář. Raději by hned věděli, na čem jsou. Soudy a přezkumy, jimiž v reakci na volební dění hrozí současný prezident Donald Trump, proto trhy zneklidňují. Na druhou stranu je těší, že se Spojenými státy nepřehnala „modrá vlna“. Pokud totiž povládne Joe Biden, nejspíše většinově republikánský Senát by mu nedovolil plně přetavit politický program ve skutečnost. 
Trumpe, díky, ale už jdi! Trhy si přejí, aby Trump odešel bez „kopání kolem sebe“. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jistotu však trhy mít nemusí ještě dlouho. O tom, zda bude Senát opravdu většinově republikánský, se totiž může rozhodnout v krajním případě až 5. ledna 2021. Klíčové totiž budou senátní volby v Georgii. Trhy se nyní obávají, když vidí nynější mocný Bidenův „finiš“ v rámci sčítání hlasů, že demokratům mohou nakonec připadnout právě i dvě senátorská křesla.

Vzhledem k tomu, že v případě senátní remízy by měla rozhodující slovo pravděpodobná viceprezidentka Kamala Harrisová, neboť dle Ústavy je viceprezident předsedou Senátu, stále nelze vyloučit těsnou senátní demokratickou většinu. A nelze tedy vyloučit ani demokratickou „modrou vlnu“. Demokraté by tedy ovládali jak Bílý dům, tak i Sněmovnu reprezentantů a Senát.

Včerejší matnější výkon amerických akcií – v porovnání s předchozími dny – odráží právě i opětovně zvýšenou nejistotu, zda na „modrou vlnu“ ještě opravdu nedojde. Z hlediska burz totiž nejde i nejlepší variantu. Upřednostňují Bidena v Bílém domě a stranicky rozdělený Kongres.

PSALI JSME:
Pro evropské trhy i českou korunu je Biden lepší volbou

Například v oblasti americké energetiky by „modrá vlna“ citelně rozvlnila současnou situaci. Pokud by totiž demokraté vládli jak Bílému domu, tak plně Kongresu, prosadili by rozsáhlejší balík rozpočtových podpůrných opatření, což by vytvořilo tlak na oslabení dolaru, v němž se ropa obchoduje. Navíc by podnikli kroky k omezení americké břidličné produkce, což značí slabší nabídku ropy na světovém trhu, a tedy rovněž vzestup její ceny.

Obecně jsou demokraté naladěni mnohem výrazněji proti fosilním palivům. Biden slíbil prosadit obří balík environmentálních opatření za dva biliony dolarů, který ale znamená relativní zhoršení produkčních možností pro americké těžaře ropy a omezení jejich nabídky, případně přímý růst ceny ropy a ropných produktů.

To, že demokraté americkou politickou scénu neovládnou zcela, což je stále výrazně pravděpodobnější scénář než „modrá vlna“, znamená, že ropný trh udrží nynější status quo a bude se vyvíjet ruku v ruce se zotavováním ekonomiky po koronavirové krizi – trendově mírně růst.

PSALI JSME:
Co je ve hře v amerických volbách

Tento poznatek vrací na trh s ropou část ztracené jistoty, takže cena ropy se drží v reakci na povolební situaci v USA poměrně vysoko. A to navzdory nejistotě a možné několikatýdenní soudní dohře a případným občanským nepokojům v USA.

To je jeden příklad za všechny, že pokud nedojde na „modrou vlnu“, volby dopadly pro trhy vlastně dobře, možná skoro nejlépe. Biden by v Bílém domě z hlediska trhů nenapáchal výraznější škodu, například ve fosilní energetice, jelikož by ho usměrnil republikánský Senát. Zároveň by dal zapomenout na Trumpova konfrontační slova i činy na mezinárodní scéně.

Obchodní válka USA s EU nebude, ale na vyostřeném postoji Washingtonu k Pekingu se v podstatě nic nezmění. Možná jen to, že tuto válku by Bílý dům nevedl přes Twitter jako za Trumpa, ale uhlazeněji a krapet předvídatelněji. I to se trhům líbí.

Největší obavou investorů bylo, že Trump prohraje a ze své porážky učiní delší agonii, bude resumé voleb napadat všemi možnými způsoby, což by alespoň přechodně podrývalo institucionální řád USA. Odejít by měl umět i Trump. Pak by ho historie nemusela odepsat tak, jak se zdá z některých novinových titulků. Rozhodně ne historie národohospodářská.

PSALI JSME:
Silnější euro i vyšší daně, to vše může přinést vítězství Bidena

Například Wall Street čtyři léta s Trumpem nepochybně svědčila. Trump sám se na tom podílel ovšem jen zčásti, zejména daňovými škrty. Pozitivní roli vedle nich sehrálo také prostředí nízkých úrokových sazeb a boom technologických společností. Nutno však říci, že v nízkých úrocích má Trump prsty. Byl to on, kdo svého času provozoval politiku nátlaku na americkou centrální banku – opět zhusta i přes Twitter, aby ze své základní úrokové sazby snižovala.

Ne že by Trump uspěl hned touto přímou cestou, přece jenom centrální banky vyspělého světa nade vše ctí svou nezávislost na politice; nemohou bez ní účinně provádět měnovou politiku. Jenže Trumpovy tweety vyvolávaly očekávání u burziánů a investorů, prostě na trzích, a tato očekávání už centrální banka do svých modelů pro stanovování úroku zahrnuje.

Ústřední ukazatel amerických akcií, index Standard & Poor’s 500, během Trumpova prezidentování celkově do voleb zhodnotil o 65 procent. Pro srovnání, ústřední index evropských akcií, STOXX 600, vynesl za stejnou dobu investorům celkově jen 14 procent. Pohled na vývoj akciových ukazatelů ovšem nenaznačuje, že by Trump uspěl ve svém nejdůležitějším střetu. V konfrontaci s Čínou.

PSALI JSME:
Ruskému rublu škodí zvyšující se Bidenova šance v klání o Bílý dům

Klíčový ukazatel čínských akcií, MSCI China, povyrostl během Trumpova prezidentování o stejných 65 procent jako zmíněný index Standard & Poor’s 500. To vypadá spíše na remízu. Čínským akciím pomohl boom jejích technologických titulů a také mohutná podpora ekonomiky v podání Pekingu, který jejím prostřednictvím tlumil nepříznivý dopad Trumpových cel. Obchodní válka dvou nejsilnějších světových ekonomik však rozhodně nekončí, jen ji nyní upozaďuje pandemie.

Trumpova léta v Bílém domě ovšem svědčila ruskému dluhu. Ruské dluhopisy denominované v dolarech zhodnotily během jeho působení v Bílém domě o velice solidních 33 procent. To je více než zhodnocení čítající bezmála 20 procent, které za stejnou dobu vykázaly americké nebo německé dluhopisy.

Moskvě se tak nadstandardně snížily náklady na obsluhu dluhu. A to navzdory sankcím, které na ni Západ uvaluje, a navzdory prošetřování a spekulacím ohledně jejího vměšování se do amerického prezidentského klání před čtyřmi lety, z nějž jako vítěz vzešel Trump. Tak či tak, americké trhy budou na čtyři roky s Trumpem vzpomínat v dobrém. Pokud si to nyní nepokazí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trumpova čtyři léta v Bílém domě prospěla ruskému dluhu

×
 1. jooooo ano ano ano držím všechny palce afroameričanům a přistěhovalcům….až zvítězí bidetovci padnou vysoké ploty a železné opony a USA hranice se demokraticky otevřou pro příliv mexičanů hispánců jihoameričanů muslimů a dalších profesionálních odborníků a nepracujících specialistů a povalujících se příživníků na ulicích
  …..a díky tomu ekonomika USA bude klesat klesat klesat klesat
  …..a naopak ekonomika Čínské lidové republiky řízená jedinou nerozhádanou stranou a díky vlasteneckým pracovitým čínským občanům neomezovaným přistěhovalci bude stoupat stoupat stoupat
  …..a to samé ekonomika Ruska poroste s nárůstem přivandrovalců do USA
  …..a za 50 let bude světovým jazykem čínština a angličtina bude mrtvý jazyk jako je dnes latina !!!! …a kofbojové USA budou ekonomicky v prdeli ano ano ano
  ….a za rok dědeček Biden nebude trefit v Bílém domě ani na hajzl…a o to asi někomu jde, mít ve vedení státu neznámou, starou snadno ovladatelnou loutku…
  ….a tak je to správné tak to má být a tak se mi to líbí !!!

 2. Nechapu jakekoli souteze , zavody a klani ,kde nejaky jedinec je dle jakychsi pravidel vyhodnocen jako lepsi-nejlepsi-nejhorsi. Jeste horsi a charakterizoval bych to jako psychopatii jsou ambice . Volby nejsou ani zavod ani soutez a tedy nemuze mit ani to cemu lide rikaji ,,vitez“. Meli by to byt osoby/ strany ktere si predevsim lide zvolili a kteri nesou nejakou povinost-zavazek. Ten kdo citi vysledek voleb jako sve-osobni vitezstvi je ubozak. Co se tyce americkych voleb…..no…pokud dospely clovek zvazuje jestli existuje moznost pustit do zil desinfekci , mel by byt zbaven svepravnosti a pri jakemkoli verejnem pohybu ci jednani ,vzdy dobrovazen dospelou osobou.

 3. u Kovandy je zábavné, že v životě neřídil ani malou, ani střední, natožpak velkou firmu, ale od všeho má klíče

  • Přesně tak! A takových máme v ČR požehnaně. Však to tu jde od desíti k pěti a možná už od pěti k nule.Kovanda je asi jeden z nejhorších ekonomů.Ty bláboly tu chodím číst jen pro pobavení.

 4. Už snad bylo těch amerických voleb dost. Jen v jednom se s Trampem shoduji: Jemu i mně můžou být americké volby úplně ukradený. . . . . . . .

  • Pokud jsou ti americké volby „ukradený“ tak proč o nich čteš a potažmo na ně ještě reaguješ??? To mi hlava nějak nebere!
   Joudo-miro

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru