Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,3 procenta oproti očekávanému růstu o 0,2 procenta. Zlevnily hlavně pohonné hmoty a potraviny. Meziměsíční pokles cen pohonných hmot v červnu zrychlil z 1,8 na 3,7 procenta.
Rychlejším tempem klesaly také ceny potravin, a to meziměsíčně o 0,6 procenta po předchozích -0,1 procenta. Regulované ceny se meziměsíčně snížily o 0,1 procenta, když působil pozvolný pokles cen energií pro domácnosti.
Jádrová inflace podle našeho odhadu rovněž výrazně klesla. Po květnových 2,5 procenta meziročně odhadujeme její červnovou výši na 2,1-2,2 procenta. To by po sezonním očištění znamenalo, že meziměsíčně dokonce došlo k poklesu jádrových cen.
Už květen přitom ukázal na významné zmírnění jejich meziměsíční dynamiky. Poslední dva měsíce tak naznačují překvapivou slabost poptávkových tlaků v české ekonomice.
Se zpožděním se může naplno projevovat vliv přísné měnové politiky a přetrvávajícího útlumu spotřebitelské poptávky, když kupní síla domácností vlivem vysoké inflace strmě klesla. Nízká dynamika jádrové inflace a cen potravin, pro které předstihové indikátory naopak předpovídaly meziměsíční nárůst, jsou zdrojem odchylky naší prognózy od skutečnosti.
Po aktuálních datech o inflaci pravděpodobně zesílí tlak na pokles úrokových sazeb České národní banky. Podle dosavadního konsensu měla její základní repo sazba ze současných 4,75 procenta na konci letošního roku klesnout do blízkosti čtyř procent.
S ohledem na to, že jak celková tak jádrová inflace jsou již nyní pravděpodobně v blízkosti cíle centrální banky, tak šance na to, že se repo sazba na konci roku dostane pod čtyřmi procenty roste. Meziměsíční dynamika jádrové inflace se v anualizovaném vyjádření již druhý měsíc v řadě držela poměrně výrazně pod dvěma procenty.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)