Tuzemský export: Zlepšení v logistice otevírá cestu

Názor
Hodnota vývozů během září pokračovala v meziročním růstu přesahujícím 20 procent a aktualizovaná predikce Indexu exportu se posunula optimističtějším směrem, i když nadále predikuje snížení meziročního tempa pozvolna až do blízkosti deseti procent v prvních měsících příštího roku.
Vláda zatím nepředstavila program, jak pomůže větším podnikům. Může tak v prvním čtvrtletí příštího roku docházet k redukování výroby, či dokonce k jejímu zastavení u podniků s vysokou energetickou náročností z důvodů vysokých cen energií. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vysoká meziroční čísla ale do jisté míry vysvětluje srovnávací efekt – například očekávaný meziměsíční pokles hodnoty vývozů okolo 0,5 procenta během října by vystačil na to, aby se meziroční tempo udrželo nad 20 procenty.

Predikce Indexu exportu ukazuje na příznivější vývoj v době, kdy došlo k mírnému optimismu i ve výsledcích řady sledovaných výhledových indikátorů, jako například německého Ifo indexu či průzkumu mezi nákupními manažery PMI. Obavy z recese na trhu sice přetrvávají, ale alespoň se již neprohlubují očekávání ohledně její hloubky.

Ke zlepšení výhledu exportu dochází především na pozadí snížení potíží v globálních dodavatelských řetězcích, což uvolňuje cestu výměnnému obchodu. To ale nutně neznamená, že růst exportu bude zrcadlen i ve výrobním sektoru.

PSALI JSME:
Tuzemskou ekonomiku čeká technická recese

Pohled na konjunkturální průzkum publikovaný Českého statistického úřadu odhaluje, že zatímco očekávání ohledně exportu na horizontu příštích tří měsíců vzrostla, očekávaný objem produkce a hodnocení ekonomické situace, poptávky a zaměstnanosti se vydaly opačným směrem.

Nabízí se tak argument, že díky zlepšení podmínek v dodavatelských řetězcích bude vývoz čerpat impulz z dříve naakumulovaných objednávek, nežli zvýšení aktivity v průmyslu.

Je třeba mít ale na mysli i další faktory, které zatím Index exportu neumí přesně zohlednit. Tím prvním je v tuto dobu cenová inflace, která se pozitivně propisuje do očekávaného růstu objemu vývozu vyjádřeného v devizách, i když hmoty bude méně. Proti němu působí meziroční posílení koruny vůči euru o 5,2 procenta, které je mírně kompenzováno oslabením koruny vůči dolaru o 2,3 procenta.

PSALI JSME:
Index Exportu: Zlepšení výhledu v nadále volatilním prostředí

Ale protože vláda zatím nepředstavila program, jak pomůže větším podnikům, může v prvním čtvrtletí příštího roku docházet k redukování výroby, či dokonce k jejímu zastavení u podniků s vysokou energetickou náročností z důvodů vysokých cen energií, i když budou zastropované.

Hrozí totiž postupná ztráta konkurenceschopnosti českých exportérů, protože větší část exportérů nemá na příští rok předkoupeny energie za předválečnou cenu. A navíc určitě poroste tlak na mzdy bez kompenzace růstem produktivity práce a svým způsobem se negativně projeví i růst nákladových úroků.

Navíc první signály z domova i ze zahraničí naznačují chladnoucí poptávku. Takže vlastní predikce Indexu exportu bude ovlivňována tolika vlivy, že lze opravdu jen velmi obtížně predikovat i na takto krátkou dobu, jak to opravdu bude.

Autor je místopředseda Asociace exportérů, autorka je hlavní ekonomka Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na zahraničním obchodu se opět podepsaly ropa a zemní plyn

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Recese už tu byla? A kdy?

Uteklo to jako voda a po čtvrt roce v Komerční bance opět přicházíme s aktualizovanou makroekonomickou prognózou. A jak už to bývá, máme pro Vás dvě zprávy. Ta horší je, že jsme pro letošní rok revidovali celkový …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.