Tuzemský export: Zlepšení v logistice otevírá cestu

Názor
Hodnota vývozů během září pokračovala v meziročním růstu přesahujícím 20 procent a aktualizovaná predikce Indexu exportu se posunula optimističtějším směrem, i když nadále predikuje snížení meziročního tempa pozvolna až do blízkosti deseti procent v prvních měsících příštího roku.
Vláda zatím nepředstavila program, jak pomůže větším podnikům. Může tak v prvním čtvrtletí příštího roku docházet k redukování výroby, či dokonce k jejímu zastavení u podniků s vysokou energetickou náročností z důvodů vysokých cen energií. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vysoká meziroční čísla ale do jisté míry vysvětluje srovnávací efekt – například očekávaný meziměsíční pokles hodnoty vývozů okolo 0,5 procenta během října by vystačil na to, aby se meziroční tempo udrželo nad 20 procenty.

Predikce Indexu exportu ukazuje na příznivější vývoj v době, kdy došlo k mírnému optimismu i ve výsledcích řady sledovaných výhledových indikátorů, jako například německého Ifo indexu či průzkumu mezi nákupními manažery PMI. Obavy z recese na trhu sice přetrvávají, ale alespoň se již neprohlubují očekávání ohledně její hloubky.

Ke zlepšení výhledu exportu dochází především na pozadí snížení potíží v globálních dodavatelských řetězcích, což uvolňuje cestu výměnnému obchodu. To ale nutně neznamená, že růst exportu bude zrcadlen i ve výrobním sektoru.

PSALI JSME:
Tuzemskou ekonomiku čeká technická recese

Pohled na konjunkturální průzkum publikovaný Českého statistického úřadu odhaluje, že zatímco očekávání ohledně exportu na horizontu příštích tří měsíců vzrostla, očekávaný objem produkce a hodnocení ekonomické situace, poptávky a zaměstnanosti se vydaly opačným směrem.

Nabízí se tak argument, že díky zlepšení podmínek v dodavatelských řetězcích bude vývoz čerpat impulz z dříve naakumulovaných objednávek, nežli zvýšení aktivity v průmyslu.

Je třeba mít ale na mysli i další faktory, které zatím Index exportu neumí přesně zohlednit. Tím prvním je v tuto dobu cenová inflace, která se pozitivně propisuje do očekávaného růstu objemu vývozu vyjádřeného v devizách, i když hmoty bude méně. Proti němu působí meziroční posílení koruny vůči euru o 5,2 procenta, které je mírně kompenzováno oslabením koruny vůči dolaru o 2,3 procenta.

PSALI JSME:
Index Exportu: Zlepšení výhledu v nadále volatilním prostředí

Ale protože vláda zatím nepředstavila program, jak pomůže větším podnikům, může v prvním čtvrtletí příštího roku docházet k redukování výroby, či dokonce k jejímu zastavení u podniků s vysokou energetickou náročností z důvodů vysokých cen energií, i když budou zastropované.

Hrozí totiž postupná ztráta konkurenceschopnosti českých exportérů, protože větší část exportérů nemá na příští rok předkoupeny energie za předválečnou cenu. A navíc určitě poroste tlak na mzdy bez kompenzace růstem produktivity práce a svým způsobem se negativně projeví i růst nákladových úroků.

Navíc první signály z domova i ze zahraničí naznačují chladnoucí poptávku. Takže vlastní predikce Indexu exportu bude ovlivňována tolika vlivy, že lze opravdu jen velmi obtížně predikovat i na takto krátkou dobu, jak to opravdu bude.

Autor je místopředseda Asociace exportérů, autorka je hlavní ekonomka Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na zahraničním obchodu se opět podepsaly ropa a zemní plyn

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?