Týden na akciových trzích: Americký index S&P500 opět posouvá rekordy, pražská burza tahala za kratší konec

Analýza
Pokračuje divadelní představení zvané výsledková sezóna za třetí kvartál. A nutno dodat, že podívaná je to náramná. Firmy překonávají tržní odhady, ale zejména rostou v meziročním srovnání. U čistého zisku je to přes 40 procent (index S&P500, pozn. aut.).
Hlavní index S&P500 po krátké době opět posunul historické maximum. Stalo se tak ve čtvrtek. Ilustrační foto: Pixabay.com

Makrodata v tomto týdnu byla spíše druhého sledu. Snad jen páteční indexy nákupních manažerů (PMI) byly významnější. Skončily smíšeně, bez velkých překvapení. Nakonec snad vyznívají spíše pozitivně. Tento týden bych jako důležitější volil bod č. 1, tedy lepší výsledkovou sezónu.

Americký trh

Hlavní index S&P500 po krátké době opět posunul historické maximum. Stalo se tak ve čtvrtek. Od pondělí do čtvrtka každý den posiloval a vyrostl o 1,75 procenta (4 549,78 bodu). Za celý týden by si tak mohl připsat kolem dvou procent.

Evropské akciové trhy

V Evropě (index STOXX Europe 600) akcie tento týden také posilovaly. V pátek krátce před koncem obchodování byly výše o 0,70 procenta (473 b.). Za celý týden by tak mohlo zhodnocení dosáhnout 0,8 procenta.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pozitivní výsledková sezóna otočila sentiment obchodování, Praha tentokrát zaostala

Pražská burza

V pátek obchodování nevybočilo z trendu posledních dnů, kdy index PX skončil níže. To je v kontrastu s americkými i evropskými akciemi, které posilovaly. Index PX ztratil 0,81 procenta (1 330,19 b.), když zejména finanční sektor tlačil výkon burzy pod hladinu. Komerční banka (-2,10 %, 841 Kč) byla nejhorší, následovala Erste Group (-1,92 %, 971 Kč), pojišťovna VIG (-1,60 %, 646 Kč) a Moneta (-0,51 %, 87,75 Kč).

Většina titulů v pátek posilovala, ale na udržení indexu PX v plusu to nestačilo. Šlo většinou se vším respektem o akcie druhé kategorie, tedy nižší vahou v indexu. Nejlepší byl operátor O2 CR (+1,41 %, 252 Kč) následovaný Kofolou (+1,27 %, 320 Kč), Českou zbrojovkou (+0,75 %, 538 Kč) a Avastem (+0,29 %, 171 Kč), který se pomalu posunuje k ceně nabídky Nortonu (cca 184 korun).

Týdenní výkon

Tento týden to nebyl na tituly na pražské burze veselý pohled. Většina hlavních společností klesala. Není tak překvapením, že index PX uzavřel každý den slabší. Celkem jde již o devět negativních obchodních seancí v řadě. PX index smazal za celý týden 2,32 procenta (1 330,19 b.).

PSALI JSME:
Převzetí Avastu je historicky největší akvizicí původem české firmy

Kofola dokázala za celý týden posílit o 0,63 procenta (320 Kč). Celý týden sice klesala, ale v pátek navrhlo představenstvo dividendu 13,5 Kč a cena akcií se naráz vyšvihla a vymazala ztráty od začátku týdne.

Beze zpráv rostly ještě Stock (+0,71 %, 113,20 Kč) a Česká zbrojovka (+1,51 %, 538 Kč). Nejúspěšnějším jménem byl tento týden Avast (+2,61 %, 171,00 Kč). Jeho cena by měla být ohraničena nabídkou Nortonu ve výši cca 184 korun (hotovostní varianta, pozn. aut.) a stále tak nabízí zajímavý výnos.

Ztrátových titulů bylo tento týden v Praze více. Celý finanční sektor, banky i pojišťovna VIG, oslabovaly. Nakonec ceny jejich akcií byly v rozmezí od -2,2 procenta do téměř mínus pěti procent. Titul největšího propadlíka v tomto týdnu získal ČEZ (-5,05 %, 733 Kč). Bez významnějších zpráv tak pravděpodobně investoři realizují zisky po prudkém růstu v minulých týdnech.

PSALI JSME:
Představenstvo Kofoly navrhuje dividendu 13,5 Kč

Bohumil Trampota

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB