Týden na akciových trzích: Amerika a Evropa znovu na rekordech, Praha na nule

Názor
Makrodata byla tento týden smíšená. Ekonomický kalendář přinesl lepší index důvěry v eurozóně či předstihová PMI data, smíšený obrázek z německého průmyslu, a naopak slabší domácí průmyslovou výrobu či horší data z amerického trhu práce. Nicméně investoři na to buď nehleděli, nebo to vnímali pozitivně. Pozitivní náladu živil také rychlý progres očkování v USA.  
Amerika a Evropa znovu na rekordech, pozitivní náladu živil také rychlý progres očkování v USA. Ilustrační foto: Pixabay.com

Americký trh

Dnes (pátek 9. 4.) otevřel hlavní index S&P500 obchodování v plusu dvě desetiny, ale obchodování je zatím docela volatilní. V pondělí, ve středu, ve čtvrtek, a pokud dnes také poroste, tak to vypadá, že i dnes opět dosáhne nových historických maxim. Za celý týden posílí o asi +1,96 procenta (4 098,74 b.).

Evropské akciové trhy

Na rozdíl od Ameriky, kde byl plnohodnotný týden, byly burzy v Evropě, včetně Prahy, chudší o pondělní svátek. Index Stoxx Europe 600 dnes (krátce před koncem obchodování – pozn. aut.) jen o chlup (0,02 %) lepší, než včerejší závěr a je tak prakticky na novém rekordu. Za celý týden (Út-Pá) to pak vypadá na zhodnocení o +1,1 procenta. Rozšíří tak sérii růstů na šestý týden v řadě.

PSALI JSME:
Anatomie propadů indexu Nasdaq 100 a psychologie investorů

Pražská burza

Obchodní týden na pražské burze trval opět jen čtyři dny (v pondělí byly Velikonoce). V pátek hlavní index pražské burzy PX posílil o +0,34 procenta (1 091,83 b.). Do kladných hodnot vytáhla index až druhá polovina seance. Proti vyšším ziskům byly banky Moneta (-0,70 %, 77,65 Kč) a Komerční banka (-0,29 %, 678 Kč), které oslabily.

Malý pokles ukázal i operátor O2 CR (-0,38 %, 260 Kč). Potěšila nás naopak pojišťovna VIG, která přidala +1,88 procenta na 595 Kč. Svůj podividendový pád korigoval Philip Morris ČR (+0,69 %, 14 600 Kč). Dále rostly akcie ČEZ (+1,15 %, 571,5 Kč), Erste Group (+0,27 %, 756 Kč) nebo Kofoly (+0,37 %, 273 Kč).

Za celý zkrácený týden (Út-Pá) pak pražská burza uzavřela na červené nule (-0,01 % mezizýdně). Nejlepší výkon za tento týden předvedl ČEZ (+3,16 %, 571,50 Kč). Je podporovaný růstem ceny elektřiny na cca desetiletá maxima. Za zmínku stojí také Kofola (+1,49 %, 273 Kč) a VIG (+1,97 %, 595 Kč).

PSALI JSME:
PPF ovládne 28,36 % akcií Monety

Propad jsme viděli u akcií Philip Morris ČR (-7,01 %, 14 600 Kč). Od středy se tento titul obchoduje bez dividendy (viz níže). Pokud od této „technické“ skutečnosti odhlédneme, tak nejvíce zaostávala Moneta (-2,94 %, 77,65 Kč), která klesla zejména v úterý a dostala se pod hranicí dobrovolné nabídky od PPF (80 Kč) a Komerční banka (-2,31 %, 678 Kč). V týdenním hodnocení ztratila také Erste Group (-0,63 %, 756 Kč) a Stock (-1,39 %, 58 Kč).

Během tohoto, opět zkráceného, týdne, bylo zveřejněno několik menších korporátních zpráv. Nejdůležitější událost se týká tabákového koncernu Philip Morris ČR, který se v úterý obchodoval naposledy s právem na dividendu, od středy tedy již bez dividendy. A jak to je v ex-dividendový den obvyklé, akcie oslabily o 6,77 procenta (cca výše čisté dividendy – pozn. aut.). Jen připomínám, že návrh dividendy, kterou musí schválit akcionáři, je 1 260 korun na jednu akcii.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Phillip Morris bez valné hromady, ale s dividendou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru