Týden na akciových trzích: Praha pokulhávala za Evropou, Amerika prohlubuje ztráty

Analýza
Mezi nejdůležitější makrodata tohoto týdne se bezpochyby zařadila inflace v USA. Meziročně sice již mírně klesla, avšak méně, než se čekalo. Drobný pokles však nic nemění na tom, že americká inflace je stále vysoká a spekuluje se o tom, jestli tamní centrální banka Fed neutáhne šrouby měnové politiky více, než se odhaduje. Pro akcie nepříliš radostný výhled.
Americký hlavní index S&P500 spadl v tomto týdnu po více než roce pod hranici čtyř tisíc bodů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Inflace byla zveřejněna i u nás. Opět podstatně vzrostla. Důležitější informací pro trhy nicméně bylo jmenování nového guvernéra České národní banky (ČNB). Stal se jím Aleš Michl. Koruna skokově oslabila, poprvé když na veřejnost prosákla spekulace o jeho jmenování a podruhé v samotný den jmenování. Dohromady o zhruba jednu korunu za euro.

To se snažila hasit ČNB a intervencí dosáhla částečného posílení. Nový guvernér se ujme úřadu od 1. července. Patří do tábora holubic a je tedy možné, že sazby se již od července zvedat nebudou, což by mohlo vést k vyšší a déletrvající inflaci.

A ještě pro úplnost, v červenci končí mandát dalším třem členům bankovní rady ČNB. Prezident jmenuje nové (nebo prodlouží mandát stávajícím, pozn. aut.) a dá se předpokládat, že to budou takoví, kteří mají stejné cítění ohledně vývoje měnové politiky jako nový guvernér.

PSALI JSME:
Nový guvernér ČNB zavelí k „holubičímu“ obratu: Lidem zlevní hypotéky a zdraží dovolené

Americký trh

Hlavní index S&P500 spadl po více než roce pod hranici čtyř tisíc bodů. Za první čtyři dny (po-čt) tohoto týdne smazal 4,69 procenta (3 930,08 bodu) ze své hodnoty. V pátek sice otevíral silnější o asi procento a dále roste zpět nad čtyři tisíce (+2,25 %, 4020 b.), ale na eliminaci poklesu od začátku tohoto týdne to pravděpodobně stačit nebude. Celotýdenní pokles by mohl být někde mezi dvěma až třemi procenty a bude to tak šestý ztrátový týden v řadě.

Evropské akciové trhy

Evropský index STOXX Europe 600 v pátek krátce před koncem obchodování rostl o slušná dvě procenta (432,89 b.). Index posiloval od začátku páteční obchodní seance a navíc dostal další impuls v podobě pozitivního otevření zámořských trhů. Za celý týden tak s největší pravděpodobností, na rozdíl od trhů v Americe, zaznamená týdenní zisk (+0,69 %). Přeruší se tak mizerná série čtyř týdenních poklesů v řadě.

Pražská burza

V pátek byl na pražský parket docela pěkný pohled. Podobně jako ostatní evropské burzy posílil o 1,36 procenta (1 296,91 b.). Téměř všechny tituly skončily v plusu. Peloton vedla Komerční banka se ziskem 3,22 procenta (737 Kč).

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Závěr týdne byl tragický. Doslova a všude

Na druhém místě s růstem 3,07 procenta (302 Kč) se předvedla Kofola. A za zmínku určitě stojí ČEZ. Ten v pátek potěšil investory růstem o 1,58 procenta (1 030 Kč). Mám za to, že to je stále dozvuk silných kvartálních výsledků.

Jedinou výjimkou byl Avast. V pátek odepsal 1,04 procenta (148 Kč). Cena jeho akcií klesá prakticky již dva měsíce. Jako důvod vidím ne příliš přesvědčivé výsledky za první čtvrtletí letošního roku a dále pak nejistotu a protahování fúze s Nortonem.

Týdenní výkon

Pátek byl vlastě také pouze jediný den v týdnu, kdy pražská burza výrazněji posilovala a částečně tak zmírnila ztráty od začátku týdne. Hlavní index PX se zastavil těsně pod hranicí 1 300 bodů a celkem za týden poklesl o 0,69 procenta (1 296,91 b.).

Pouze tři na pražské burze obchodované společnosti v týdenním hodnocení rostly. Králem je tentokráte ČEZ se slušným růstem o 4,30 procenta (1 030 Kč). Opět se cena dostala nad magickou hranici 1 000 korun. Akcie z mého pohledu rostly ve světle silných kvartálních čísel a zvýšeného výhledu.

PSALI JSME:
Za čtvrtletními výsledky ČEZu jsou extrémně vysoké ceny komodit

Pojišťovna VIG (+0,87 %, 579 Kč) vzrostla beze zpráv v očekávání hospodářských výsledků, které jsou na programu příští úterý. A do třetice předvedla růst Kofola (+0,67 %, 302 Kč). Na titulu nebyla žádná kurzotvorná zpráva, „pouze“ připomínáme, že jsme pro Kofolu vydali novou cílovou cenu (381 Kč) a doporučení „Koupit“.

Výkon pražské burzy tlumily tento týden zejména banky, které stály v čele odpadlíků. Erste klesá již třetí týden v řadě, tento týden to bylo o 2,51 procenta (697,80 Kč), Moneta ztratila 5,04 procenta (81 Kč) a Komerční banka -1,73 procenta (737 Kč).

Vůbec nejhůře na tom byla Pilulka (-22,08 %, 935 Kč), která neposílila deset týdnů v řadě. Graf ceny akcií nevypadá nejlépe, prakticky od poloviny ledna, kdy dosáhla rekordní úrovně (1 800 Kč), klesá. V posledních dnech nepomohlo, že Pilulka odhaduje nižší roční růst.

A ještě rychlá zmínka o Avastu (-5,76 %, 148 Kč), tento týden spadl na druhé místo od konce. V tomto případě připomínám, že potenciál k nabídkové ceně od společnosti Norton je téměř 35 procent.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Převzetí Avastu je historicky největší akvizicí původem české firmy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie se v srpnu vrátily do reality

Krátkodobé posílení světových akcií, které vydrželo dva měsíce, je za námi. Ceny začaly klesat a na nedávné konferenci v Jackson Hole utrpěly akcie další velkou ránu. Ukázalo se totiž, že inflační tlaky jsou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.