Týden na akciových trzích: Praha pokulhávala za Evropou, Amerika prohlubuje ztráty

Analýza
Mezi nejdůležitější makrodata tohoto týdne se bezpochyby zařadila inflace v USA. Meziročně sice již mírně klesla, avšak méně, než se čekalo. Drobný pokles však nic nemění na tom, že americká inflace je stále vysoká a spekuluje se o tom, jestli tamní centrální banka Fed neutáhne šrouby měnové politiky více, než se odhaduje. Pro akcie nepříliš radostný výhled.
Americký hlavní index S&P500 spadl v tomto týdnu po více než roce pod hranici čtyř tisíc bodů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Inflace byla zveřejněna i u nás. Opět podstatně vzrostla. Důležitější informací pro trhy nicméně bylo jmenování nového guvernéra České národní banky (ČNB). Stal se jím Aleš Michl. Koruna skokově oslabila, poprvé když na veřejnost prosákla spekulace o jeho jmenování a podruhé v samotný den jmenování. Dohromady o zhruba jednu korunu za euro.

To se snažila hasit ČNB a intervencí dosáhla částečného posílení. Nový guvernér se ujme úřadu od 1. července. Patří do tábora holubic a je tedy možné, že sazby se již od července zvedat nebudou, což by mohlo vést k vyšší a déletrvající inflaci.

A ještě pro úplnost, v červenci končí mandát dalším třem členům bankovní rady ČNB. Prezident jmenuje nové (nebo prodlouží mandát stávajícím, pozn. aut.) a dá se předpokládat, že to budou takoví, kteří mají stejné cítění ohledně vývoje měnové politiky jako nový guvernér.

PSALI JSME:
Nový guvernér ČNB zavelí k „holubičímu“ obratu: Lidem zlevní hypotéky a zdraží dovolené

Americký trh

Hlavní index S&P500 spadl po více než roce pod hranici čtyř tisíc bodů. Za první čtyři dny (po-čt) tohoto týdne smazal 4,69 procenta (3 930,08 bodu) ze své hodnoty. V pátek sice otevíral silnější o asi procento a dále roste zpět nad čtyři tisíce (+2,25 %, 4020 b.), ale na eliminaci poklesu od začátku tohoto týdne to pravděpodobně stačit nebude. Celotýdenní pokles by mohl být někde mezi dvěma až třemi procenty a bude to tak šestý ztrátový týden v řadě.

Evropské akciové trhy

Evropský index STOXX Europe 600 v pátek krátce před koncem obchodování rostl o slušná dvě procenta (432,89 b.). Index posiloval od začátku páteční obchodní seance a navíc dostal další impuls v podobě pozitivního otevření zámořských trhů. Za celý týden tak s největší pravděpodobností, na rozdíl od trhů v Americe, zaznamená týdenní zisk (+0,69 %). Přeruší se tak mizerná série čtyř týdenních poklesů v řadě.

Pražská burza

V pátek byl na pražský parket docela pěkný pohled. Podobně jako ostatní evropské burzy posílil o 1,36 procenta (1 296,91 b.). Téměř všechny tituly skončily v plusu. Peloton vedla Komerční banka se ziskem 3,22 procenta (737 Kč).

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Závěr týdne byl tragický. Doslova a všude

Na druhém místě s růstem 3,07 procenta (302 Kč) se předvedla Kofola. A za zmínku určitě stojí ČEZ. Ten v pátek potěšil investory růstem o 1,58 procenta (1 030 Kč). Mám za to, že to je stále dozvuk silných kvartálních výsledků.

Jedinou výjimkou byl Avast. V pátek odepsal 1,04 procenta (148 Kč). Cena jeho akcií klesá prakticky již dva měsíce. Jako důvod vidím ne příliš přesvědčivé výsledky za první čtvrtletí letošního roku a dále pak nejistotu a protahování fúze s Nortonem.

Týdenní výkon

Pátek byl vlastě také pouze jediný den v týdnu, kdy pražská burza výrazněji posilovala a částečně tak zmírnila ztráty od začátku týdne. Hlavní index PX se zastavil těsně pod hranicí 1 300 bodů a celkem za týden poklesl o 0,69 procenta (1 296,91 b.).

Pouze tři na pražské burze obchodované společnosti v týdenním hodnocení rostly. Králem je tentokráte ČEZ se slušným růstem o 4,30 procenta (1 030 Kč). Opět se cena dostala nad magickou hranici 1 000 korun. Akcie z mého pohledu rostly ve světle silných kvartálních čísel a zvýšeného výhledu.

PSALI JSME:
Za čtvrtletními výsledky ČEZu jsou extrémně vysoké ceny komodit

Pojišťovna VIG (+0,87 %, 579 Kč) vzrostla beze zpráv v očekávání hospodářských výsledků, které jsou na programu příští úterý. A do třetice předvedla růst Kofola (+0,67 %, 302 Kč). Na titulu nebyla žádná kurzotvorná zpráva, „pouze“ připomínáme, že jsme pro Kofolu vydali novou cílovou cenu (381 Kč) a doporučení „Koupit“.

Výkon pražské burzy tlumily tento týden zejména banky, které stály v čele odpadlíků. Erste klesá již třetí týden v řadě, tento týden to bylo o 2,51 procenta (697,80 Kč), Moneta ztratila 5,04 procenta (81 Kč) a Komerční banka -1,73 procenta (737 Kč).

Vůbec nejhůře na tom byla Pilulka (-22,08 %, 935 Kč), která neposílila deset týdnů v řadě. Graf ceny akcií nevypadá nejlépe, prakticky od poloviny ledna, kdy dosáhla rekordní úrovně (1 800 Kč), klesá. V posledních dnech nepomohlo, že Pilulka odhaduje nižší roční růst.

A ještě rychlá zmínka o Avastu (-5,76 %, 148 Kč), tento týden spadl na druhé místo od konce. V tomto případě připomínám, že potenciál k nabídkové ceně od společnosti Norton je téměř 35 procent.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Převzetí Avastu je historicky největší akvizicí původem české firmy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB