Týden na akciových trzích: Indexy padaly na obou stranách Atlantiku, pražský nevyjímaje

Analýza
Z makro dat byly na programu inflace a hrubý domácí produkt (HDP). Růst spotřebitelský cen v eurozóně byl v souladu s odhady. Nepotěšil však americký HDP a statistiky z Evropy také nenadchly. Nejistota z dalších možných lockdownů se šíří z Číny.
Pražský index PX tlačily dolů banky, které se začaly obchodovat bez nároku na dividendu. Ilustrační foto: Pixabay.com

A tady v Evropě zase riziko plynoucí z války na Ukrajině (spočívající hlavně v omezení dodávek plynu, pozn. aut.). Spotřebitelský sentiment tak vlivem těchto událostí zůstává nízký. Výsledková sezóna je smíšená, např. Microsoft, FB byly lepší, ale zklamaly Amazon a Apple.

Americký trh

Hlavní index S&P500 skončil od pondělí do čtvrtka mírně v plusu a přidal 0,37 procenta (4 287,50 bodu). V pátek hned při otevření spadla jeho hodnota o asi procento a dále klesala. Je pravděpodobné, že dosavadní zisk se vypaří a za celý týden zaznamená index ztrátu. Čtvrtou v řadě.

Evropské akciové trhy

Evropský index STOXX Europe 600 byl v pátek krátce před koncem obchodování silnější o necelé procento (+0,79 %, 450,60 b.). Zdá se, že negativní otevření trhů v USA přeci jen mělo na závěr evropské seance vliv a index oslabuje. Ale za celý týden by to mohla být ztráta (-0,60 %, 450,60 b.) a třetí ztrátový týden v řadě.

Pražská burza

Na rozdíl od ostatních evropských burz, které v pátek posilovaly, pražská ztrácela. Hodnota se zastavila na -2,48 procenta (1 333,63 bodu). Nejvíce ztrácely banky. Moneta (-6,91 %, 87,50 Kč), Komerční banka (-4,03 %, 774 Kč) a Erste (-2,79 %, 744,60 Kč).

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pražská burza posílila, na ostatních parketech tak veselo zdaleka nebylo

První se obchodovala bez práva na dividendu, druhá je bez dividendy od čtvrtka a třetí reportovala v pátek výsledky, které nebyly špatné, ale aby „netrhala partu“ zařídily první dvě negativní podividendový sentiment, který ovlivnil i ji.

ČEZ (-0,69 %, 1 001 Kč) sice také v pátek oslabil, ale podařilo se mu ubránit hranici tisíc korun. Beze zpráv posílily jen pojišťovna VIG (+1,75 %, 580 Kč), Colt CZ (+0,52 %, 585 Kč) a Kofola (+0,33 %, 303 Kč).

Týdenní výkon

Po dvou růstových týdnech v řadě tento týden pražská burza ztrácela. Celkově index PX odepsal 3,33 procenta (1 333,63 b.). Dolů ho tlačily banky, které se začaly obchodovat bez nároku na dividendu.

Je to vlastně technický faktor, protože titul, který se obchoduje první den bez nároku na dividendu, zpravidla o hodnotu čisté dividendy oslabí. Bude zajímavé sledovat, za jak dlouho tento propad eliminují a vrátí se na původní „předividendovou“ úroveň.

PSALI JSME:
Index: Komoditní fondy v březnu pokračovaly ve výrazném posilování

Takže nejvíce spadala tento týden Komerční banka (-9,84 %, 774 Kč). Od čtvrtka se obchoduje bez dividendy, ale hodně slabý výkon předvedla také v pátek. Moneta ztratila 5,41 procenta (87,50 Kč).

Ve čtvrtek reportovala kvartální výsledky, ale týdenní pokles je dán pátečním propadem, protože se obchodovala právě v pátek první den bez dividendy. A do třetice banka; Erste za celý týden odepsala 4,54 procenta (744,60 Kč).

ČEZ (+1,62 %, 1 001 Kč), Avast (+1,26 %, 165 Kč) a Colt CZ (+0,52 %, 585 Kč) zachránily burzu od hlubších ztrát. ČEZu se podařilo opět překonat a v pátek uzavřít nad magickou hranicí tisíce korun.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průměrný český investor zatím letos odepsal skoro pět procent

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB