Index: Komoditní fondy v březnu pokračovaly ve výrazném posilování

Dopady neutěšené situace na Ukrajině se podle očekávání stále výrazněji projevují na světových trzích. Nejviditelnější dopady lze podle březnového Broker Consulting Indexu podílových fondů sledovat u komoditních fondů, které si vlivem nárůstu cen komodit meziměsíčně připsaly 7,40 procenta.
Prudce nahoru také vyskočily ostatní komodity, které jsou ruskými a ukrajinskými hlavními exportními artikly, zejména jde o nikl. Foto: Materialscientist na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8755724

„Největší nárůst si podle březnového indexu připsaly komoditní fondy, které meziměsíčně posílily na 7,40 procenta. Důvod je nasnadě. Ruská invaze na Ukrajině stále pokračuje a způsobuje obrovské lidské i ekonomické potíže. Konflikt nadále způsobuje zvyšování cen u téměř všech komodit. Nejpatrnější nárůst můžeme sledovat u cen ropy a zemního plynu,“ uvedl Dominik Šulta, analytik konzervativních investic společnosti Broker Consulting.

V návaznosti na současnou situaci ohledně dodávek ruského plynu a jejich možného odpojení hledají země EU alternativy, které budou navíc ekologičtější. Ruské odpojení dodávek plynu se ale neočekává, jelikož jen za letošní rok si Rusko připsalo větší zisk než za posledních 15 let.

Prudce nahoru také vyskočily ostatní komodity, které jsou ruskými a ukrajinskými hlavními exportními artikly, zejména jde o cenu niklu, slunečnicového oleje a pšenice. Komoditní fondy tak od začátku roku vzrostly o více než 71 procent.

PSALI JSME:
Průměrný český investor zatím letos odepsal skoro pět procent

Ruská invaze na Ukrajinu také ovlivňuje akciové fondy, které vymazaly své předchozí ztráty z února a meziměsíčně si připsaly 1,85 procenta. Pomyslným vítězem situace na Ukrajině jsou akcie ropných společností, které profitují z růstu cen plynu a ropy.

Nemovitostní fondy přidávají navzdory současné nestabilní době další nemovitosti do svých portfolií. Je patrné, že tyto fondy se těší vzrůstající oblibě ze strany českých investorů, kteří jsou stále převážně konzervativnější. Současně fondům nahrává postupné zklidňování koronavirové situace a pozvolný návrat do kanceláří. Za březen si tak připsaly 0,72 procenta.

Dluhopisové fondy jsou stále v úpadku, za březen ztratily nejvíce ze všech fondů sledovaných indexem společnosti Broker Consulting, a sice 3,58 procenta. Dluhopisové fondy jsou dlouhodobě ztrátové, za posledních 12 měsíců odepisují 9,72 procenta, přičemž jen od začátku letošního roku ztratily 6,96 procenta. Nedaří se ani fondům peněžního trhu, které od začátku roku odepsaly 2,45 procenta, za březen pak 1,70 procenta.

PSALI JSME:
Sedm procent. O tolik podle indexu zhodnotil loni své investice do fondů průměrný český investor

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie se v srpnu vrátily do reality

Krátkodobé posílení světových akcií, které vydrželo dva měsíce, je za námi. Ceny začaly klesat a na nedávné konferenci v Jackson Hole utrpěly akcie další velkou ránu. Ukázalo se totiž, že inflační tlaky jsou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB