Týden na akciových trzích: Nižší inflace znamenala nemalé zisky

Analýza
Tento týden se čekalo na zveřejnění inflace v USA. To byla opravdu ta rozhodující událost. Byla nižší, než se čekalo. To okamžitě zalilo trhy optimistickou náladou. Interpretace trhu je, že sazby nakonec nebude nutné zvedat tak vysoko. A to je ten důvod silného růstu.
Tento týden se čekalo na zveřejnění inflace v USA. Byla nižší, než se čekalo. To okamžitě zalilo trhy optimistickou náladou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V USA proběhly volby. Republikáni získali většinu ve Sněmovně, ale v Senátu ne (předběžně, pozn. aut.). Zjednodušeně by se dalo říct, že republikáni by byli pro trh pozitivnější.

Oznámen byl také náš domácí růst spotřebitelských cen (inflace). A, stejně jako za mořem, byl nižší. Nicméně je to pouze dočasný efekt vládních opatření snižujících cenu energií. Jádrová inflace rostla. Očekáváme, že na začátku roku by měla inflace opět zrychlit.

Americký trh

Od pondělí do čtvrtka index S&P500 vyskočil o 4,93 procenta (3 956,37 b.). Rozhodujícím dnem byl čtvrtek, kdy investoři zažili vysoký zisk 5,54 procenta. Byla to reakce na nižší inflaci a vidinu mírnější monetární politiky.

V pátek by asi každý čekal korekci čtvrtečního výjimečného růstu a pokles indexu. Je pravda, že otevíral smíšeně, hodnota oscilovala kolem nuly a směr pátečního obchodování nebyl jasný. Za celý týden to vypadá na růst přes pět procent.

PSALI JSME:
Překvapivě nízká inflace v USA vystřelila cenu zlata na téměř dvouměsíční maximum

Evropské akciové trhy

Index STOXX Europe 600 v pátek krátce před koncem obchodování mírně posiloval (+0,16 %, 432,60 b.). K malému poklesu došlo pouze ve středu, ostatní dny uzavřel index silnější. Nejvyšší zisk byl ve čtvrtek, po lepších amerických datech. Za celý týden to vypadá na slušný růst nad 3,5 procenta a čtvrtý růstový týden v řadě.

Pražská burza

Páteční obchodování bylo pozitivní. Optimismus začal ve čtvrtek večer po zveřejnění nižší inflace v USA. Index PX v pátek posílil o 1,09 procenta (1 258,99 b.). Jediným titulem, který v pátek mírně ztratil, byla Moneta (-0,14 %, 73,10 Kč).

Ostatní společnosti na BCPP rostly. Nejlepší výkon si v pátek přivlastnil ČEZ. Po čtvrtečním velmi silném reportu za třetí čtvrtletí v pátek vzrostl o 2,05 procenta (846 Kč). Následovaly Erste Group (+1,31 %, 694 Kč) a Komerční banka (+1,18 %, 772 Kč).

Týdenní výkon

Všechny dny v týdnu hlavní index PX rostl. Za celý týden přidal 3,01 procenta (1 258,99 b.). Ale pokud bychom se podívali dále, PX rostl posledních 12 (jedna seance 0,0 %) obchodních dnů. Za tuto dobu si připsal osm procent. Podobně jako u ostatních evropských burz je tento týden čtvrtý růstový v řadě.

PSALI JSME:
Index S&P 500 v rozkolísaných časech. Patnáctý medvědí trh bude zřejmě trvat déle než rok

Prim hrála Komerční banka. Za celý týden si připsala 5,75 procenta (772 Kč). V posledních dvou týdnech vždy, každý den, jen rostla. Špatně na tom nebyla ani další velká banka – Erste Group se ziskem 2,27 procenta (694 Kč).

Mezi ně se vklínil ČEZ s výborným výkonem 4,19 procenta (846 Kč). Ten byl jistě ovlivněn kvartálními výsledky a navzdory očekávaným vysokým speciálním daním výhledem na vysokou dividendu, která by měla být vyplacena příští rok.

Oslabila jenom Kofola (-1,69 %, 233 Kč). Pozitivní konec týdne bohužel nestihl kompenzovat pokles v prvních třech obchodních dnech.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Bezbřehý optimismus na konci týdne

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Má cenu investovat do Bitcoinu?

Den co den se na mě obracejí lidé s tím, kam mají investovat v době brutální inflace. Zatímco v minulosti uvažovali o akciích, dnes přemýšlejí o kryptoměnách. Akcie totiž padají, ale ne tak výrazně, jako krypto. …

„Santa rally“ je globální

Hodně se mluví o silném prosincovém sezónním výkonu indexu S&P 500, který však zůstává v pozadí kvůli obvykle silnějším výsledkům ve zbytku světa (viz graf níže, pozn., aut.). Naše analýza 15 světových akciových …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …