Týden na akciových trzích: Nižší inflace znamenala nemalé zisky

Analýza
Tento týden se čekalo na zveřejnění inflace v USA. To byla opravdu ta rozhodující událost. Byla nižší, než se čekalo. To okamžitě zalilo trhy optimistickou náladou. Interpretace trhu je, že sazby nakonec nebude nutné zvedat tak vysoko. A to je ten důvod silného růstu.
Tento týden se čekalo na zveřejnění inflace v USA. Byla nižší, než se čekalo. To okamžitě zalilo trhy optimistickou náladou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V USA proběhly volby. Republikáni získali většinu ve Sněmovně, ale v Senátu ne (předběžně, pozn. aut.). Zjednodušeně by se dalo říct, že republikáni by byli pro trh pozitivnější.

Oznámen byl také náš domácí růst spotřebitelských cen (inflace). A, stejně jako za mořem, byl nižší. Nicméně je to pouze dočasný efekt vládních opatření snižujících cenu energií. Jádrová inflace rostla. Očekáváme, že na začátku roku by měla inflace opět zrychlit.

Americký trh

Od pondělí do čtvrtka index S&P500 vyskočil o 4,93 procenta (3 956,37 b.). Rozhodujícím dnem byl čtvrtek, kdy investoři zažili vysoký zisk 5,54 procenta. Byla to reakce na nižší inflaci a vidinu mírnější monetární politiky.

V pátek by asi každý čekal korekci čtvrtečního výjimečného růstu a pokles indexu. Je pravda, že otevíral smíšeně, hodnota oscilovala kolem nuly a směr pátečního obchodování nebyl jasný. Za celý týden to vypadá na růst přes pět procent.

PSALI JSME:
Překvapivě nízká inflace v USA vystřelila cenu zlata na téměř dvouměsíční maximum

Evropské akciové trhy

Index STOXX Europe 600 v pátek krátce před koncem obchodování mírně posiloval (+0,16 %, 432,60 b.). K malému poklesu došlo pouze ve středu, ostatní dny uzavřel index silnější. Nejvyšší zisk byl ve čtvrtek, po lepších amerických datech. Za celý týden to vypadá na slušný růst nad 3,5 procenta a čtvrtý růstový týden v řadě.

Pražská burza

Páteční obchodování bylo pozitivní. Optimismus začal ve čtvrtek večer po zveřejnění nižší inflace v USA. Index PX v pátek posílil o 1,09 procenta (1 258,99 b.). Jediným titulem, který v pátek mírně ztratil, byla Moneta (-0,14 %, 73,10 Kč).

Ostatní společnosti na BCPP rostly. Nejlepší výkon si v pátek přivlastnil ČEZ. Po čtvrtečním velmi silném reportu za třetí čtvrtletí v pátek vzrostl o 2,05 procenta (846 Kč). Následovaly Erste Group (+1,31 %, 694 Kč) a Komerční banka (+1,18 %, 772 Kč).

Týdenní výkon

Všechny dny v týdnu hlavní index PX rostl. Za celý týden přidal 3,01 procenta (1 258,99 b.). Ale pokud bychom se podívali dále, PX rostl posledních 12 (jedna seance 0,0 %) obchodních dnů. Za tuto dobu si připsal osm procent. Podobně jako u ostatních evropských burz je tento týden čtvrtý růstový v řadě.

PSALI JSME:
Index S&P 500 v rozkolísaných časech. Patnáctý medvědí trh bude zřejmě trvat déle než rok

Prim hrála Komerční banka. Za celý týden si připsala 5,75 procenta (772 Kč). V posledních dvou týdnech vždy, každý den, jen rostla. Špatně na tom nebyla ani další velká banka – Erste Group se ziskem 2,27 procenta (694 Kč).

Mezi ně se vklínil ČEZ s výborným výkonem 4,19 procenta (846 Kč). Ten byl jistě ovlivněn kvartálními výsledky a navzdory očekávaným vysokým speciálním daním výhledem na vysokou dividendu, která by měla být vyplacena příští rok.

Oslabila jenom Kofola (-1,69 %, 233 Kč). Pozitivní konec týdne bohužel nestihl kompenzovat pokles v prvních třech obchodních dnech.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Bezbřehý optimismus na konci týdne

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Blíží se USA do nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům …

Akciový trh ignoruje realitu (1.)

V posledních několika měsících se akciové trhy utrhly ze řetězů vidinou nižších úrokových sazeb, silnější ekonomické aktivity, nízké inflace a také díky proliferaci umělé inteligence. Vytvořil se tak „dokonalý mix“, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.