Týden na akciových trzích: Praha na desetiletých maximech, v Evropě i za mořem opět nové rekordy

Názor
Inflační týden – na programu bylo zveřejnění inflace v ČR, ale také v USA. Zatímco v ČR inflace vzrostla, v USA mírně zpomaluje. A to je samozřejmě signál pro americkou centrální banku (Fed), která se nepohrne do zvyšování sazeb. Pro akciové trhy pozitivní zpráva.
Na týdenní výkon pražské burzy byl tento týden opravdu pěkný pohled. PX index oslabil pouze v úterý, ostatní seance rostl. Celkem si za tento týden PX index připsal 2,98 procenta. Ilustrační foto: PSE

Americký trh

Širokopásmový index S&P500 oslabil jen v pondělí, ostatní dny rostl. V pátek otevřel silnější o 0,19 procenta, což znamená další rekord. Za celý týden by mohl přidat necelé procento (+0,69 %, 4 467 bodů).

Evropské akciové trhy

Evropský index (index Stoxx Europe 600) roste deset obchodních seancí v řadě. Netřeba dodávat, že každý den přepisujeme historická maxima. V pátek krátce před koncem obchodování byl výše o 0,18 procenta (475,69 EUR). Za celý týden to vypadá na slušný růst o cca 1,2 procenta.

Pražská burza

Hlavní index pražské burzy PX v pátek přidal 0,19 procenta (1 275,27 b). Nejlepším titulem dnes včera Kofola (+3,91 %, 290 Kč), která benefituje ze situace, kdy investoři realizovali zisky ve Stock Spirits, který kupuje CVC, a přecházejí do Kofoly. Slušně rostla také pojišťovna VIG (+1,68 %, 637 Kč) a ČEZ (+0,96 %, 634 Kč). VIG roste vzhledem k povolení nákupu Aegonu v Maďarsku, Rumunsku, Turecku a Polsku od Evropské komise (EK).

PSALI JSME:
Česká zbrojovka kupuje legendární Colt

V pátek naopak oslabovaly beze zpráv akcie České zbrojovky (-1,38 %, 430 Kč). Čtvrteční astronomické zisky mírně korigovala likérka Stock (-0,35 %, 113,60 Kč). Mírně oslabila také Erste (-0,56 %, 890,20 Kč) a Komerční banka (-0,48 %, 832 Kč).

Týdenní výkon

Na týdenní výkon pražské burzy byl tento týden opravdu pěkný pohled. PX index oslabil pouze v úterý, ostatní seance rostl. Celkem si za tento týden PX index připsal 2,98 procenta (1 275,27 b.), tím převálcoval okolní parkety. Mírně tento týden korigoval pouze operátor O2 CR (-0,19 %, 262 Kč).

Nejvíce zářící hvězdou tohoto týdne je bez diskusí likérka Stock Spirits. Po nabídce na odkup všech jejích akcií od CVC vystřelila o 42 procenta (113,60 Kč). Pojišťovna VIG vyskočila o 5,99 procenta (637 Kč) pravděpodobně na základě informace, že EK jí povolila nákup operací Aegonu v Maďarsku, Rumunsku, Turecku a Polsku.

Slušně si vedla také Kofola (+5,42 %, 292 Kč), která se veze na pozitivním sentimentu se společností Stock. Zmíním ještě Erste Group se ziskem 2,30 procenta (890 Kč) a ČEZ (+1,85 %, 634 Kč), který zveřejnil kvartální výsledky. Cena jeho akcií již téměř smazala podividendový propad ze začátku měsíce.

PSALI JSME:
Českou značku alkoholu, kterou propagovali Spejbl s Hurvínkem, kupuje firma, jejíž peníze mohly udržet Messiho v Barceloně

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Tento týden toho nebylo málo. ČEZ, Avast a O2 CR zveřejnily čtvrtletní výsledky. ČEZ oznámil slušné výsledky, podle našich projekcí, nicméně mírně pod konsensem. Management mírně zvýšil celoroční cíle.

Výsledky zveřejnil také Avast, ale nikoho bohužel nezajímaly. Rozhodujícím faktorem byla nabídka Nortonu na koupi celého Avastu. Jedná se o kombinaci hotovosti a akcií. Nabídka se nám zdá docela atraktivní. Do třetice výsledky, O2 CR představila standardně silná čísla, která překonala odhady na všech úrovních.

Ale to nebylo všechno. VIG dostal od regulátora povolení operací Aegonu v Maďarsku, Rumunsku, Turecku a Polsku. A zásadní zpráva přišla na likérku Stock Spirits. CVC ji chce koupit za cca 113 korun za akcii, to znamená prémii téměř 40 procent. Co se dá čekat příští týden? Ve středu reportuje kvartální čísla pojišťovna VIG.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Převzetí Avastu je historicky největší akvizicí původem české firmy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Cena bitcoinu se nebývale propadá

Cena bitcoinu se nebývale propadá. Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna světa dnes zlevnila pod úroveň 34 tisíc dolarů. To znamená, že už stojí ani ne polovinu toho, co loni v listopadu, kdy vykázala svoji dosud …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.