Týden na akciových trzích: Pražská burza za týden vzrostla a překonala ostatní

Analýza
Podle šéfa amerického Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) není inflace přechodná, jak se dosud myslelo. To samozřejmě okamžitě odstartovalo spekulace o dřívějším utahování měnové politiky – pro akcie tedy negativní (klesly).
Po ztrátě v minulém týdnu si index PX tento týden připsal slušných 0,94 procenta (1 362,79 bodu) a hravě tak strčil do kapsy konkurenty za mořem, ale i na starém kontinentě. Ilustrační foto: PSE

Inflace v eurozóně vzrostla více, než se čekalo, a to jak spotřebitelská, tak zvlášť v cenách výrobců. Americký trh práce, to bylo tento týden asi nejočekávanější z makrodat, nedokázal vytvořit tolik pracovních míst, jak se předpokládalo. Co se týká makrodat, tedy žádná velká sláva, spíše naopak. Nicméně akciové indexy si nevedly tak špatně. Může to být tím, že nová mutace koronaviru omikron se sice rychle šíří, ale není tak nebezpečná, jako ta předchozí.

Americký trh

V USA byl po minulém svátečním týdnu normální pracovní. Od pondělí do čtvrtka hlavní index S&P500 mírně ztratil (-0,38 %, 4 577,10 bodu). V pátek otevřely trhy asi dvě desetiny v mínusu – je to pravděpodobně reakce na špatné makro – data z trhu práce, kdy byl počet nově vytvořených míst hluboko pod odhady. Vypadá to, že dosavadní ztrátu (pondělí až čtvrtek) dále prohloubí a uzavře týden větším poklesem kolem jednoho procenta.

Evropské akciové trhy

Index STOXX Europe 600 dnes posiloval o 0,50 procenta, nicméně s negativním otevřením amerického trhu se trend zcela obrátil a akcie doslova spadly a vymazaly veškeré dnešní zisky. Krátce před zavřením trhu oslaboval o 0,30 procenta (464,20 EUR). Za celý týden to vypadá na prakticky stejnou zavírací cenu, jako před týdnem (+0,03 %, 464,20 bodu).

PSALI JSME:
Akciové trhy se kvůli omikronu propadají

Pražská burza

Index PX pražské burzy v pátek skončil na červené nule (-0,03 %, 1 362,79 bodu). I zde byl vidět vliv negativního otevření v Americe, kdy PX odevzdal veškeré své dnešní zisky. V plusu se nakonec podařilo skončit jen pojišťovně VIG (+1,05 %, 623 Kč), Kofole (+0,98 %, 310 Kč), která dnes oznámila akvizici třetinového podílu ve výrobci PET lahví a Erste (+0,27 %, 978,20 Kč). Ostatní tituly oslabily. Nejvíce Moneta (-0,68 %, 94,90 Kč), Česká zbrojovka (-0,40 %, 504 Kč) a ČEZ (-0,27 %, 747,520 Kč).

Týdenní výkon

Po ztrátě v minulém týdnu si index PX tento týden připsal slušných 0,94 procenta (1 362,79 bodu) a hravě tak strčil do kapsy konkurenty za mořem, ale i na starém kontinentě. Možná pomohl dřívější konce obchodování, pokud by se obchodovalo déle, mohl být výsledek jiný (viz slabší otevření v USA a otočku sentimentu v Evropě, pozn. aut.).

Nejvýše držel prapor pražské burzy tentokrát ČEZ. Jeho cena akcií posilovala kromě pátku každý den, celkově vzrostla o slušných 4,55 procenta na 747,50 koruny. Nebyly zveřejněny žádné podstatné kurzotvorné zprávy, ale cena elektřiny opět nabrala rostoucí tendenci a aktuálně se blíží k 150 eurům za MWh a je na dohled historického maxima 160 EUR. Velmi pěkný výkon předvedla Komerční banka se ziskem 2,87 procenta (877 Kč).

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha rostla, Evropa přetrhla růstovou řadu, Amerika opět na rekordech

Možná pomohlo, že pátkem začala výplatní perioda dividendy 23,86 Kč. Slušně posilovala Kofola (+0,98 %, 310 Kč), která dnes oznámila, že spolu s Mattoni koupila (každý třetinu) slovenského výrobce preforem pro výrobu PET lahví General Plastic. Posílit se podařilo ještě O2 CR (+0,38 %, 262 Kč).

Nejvíce tento týden ztratila pojišťovna VIG (-2,35 %, 623 Kč). Následovala Moneta, která sice v úterý dosáhla nejvyšší ceny v historii téměř 98 korun, následně ale růst zkorigovala a týdenní účet se zastavil na -0,89 procenta (94,90 Kč), což je mimochodem cena po oznámení upravených podmínek fúze s Air bank, kdy akcie vzrostly o 6,27 procenta (19. 11. 2021).

Avast ztratil podobných 1,35 procenta (179,30 Kč). Nevedlo se také České zbrojovce (-0,79 %, 504 Kč), tentokráte beze zpráv. Erste se obchoduje od úterý bez dividendy a za celý týden ztratila 0,31 procenta (978,20 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Evropa dál na vítězné vlně, Pražská burza ztratila přes procento

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB