Týden na akciových trzích: Projev guvernéra Fedu trhům nepomohl

Analýza
Za celý týden je pro akciové trhy nejdůležitější páteční vystoupení guvernéra Fedu (americké centrální banky, pozn. red.) Jeroma Powella na symposiu v Jackson Hole. Powell potvrdil odhodlání centrální banky dál zvyšovat úrokové sazby, a to i přes riziko recese.
Jerome Powell, guvernér americké centrální banky, potvrdil odhodlání Fedu dál zvyšovat úrokové sazby, a to i přes riziko recese. Foto: Federalreserve.gov

Úrokové sazby tak pravděpodobně dále porostou a podle slov Powella zůstanou na vyšších úrovních déle. Pro akciové trhy neradostná vyhlídka.

Americký trh

Hlavní index S&P500 za první čtyři dny obchodování tohoto týdne ztratil 0,69 procenta (4 199,12 bodu). V pátek otevřel jen lehce slabší ve srovnání se čtvrtečním závěrečným kurzem. Jaký směr v pátek nabere, nebylo jasné.

Bude to záviset na tom, jak si trhy přeberou výše zmíněnou řeč guvernéra Fedu. Vzhledem k tomu, že S&P500 rychle klesal, je jeho vyznění spíše jestřábí. Tento týden to zatím vypadá na růst kolem dvou procent.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Negativní nálada, trhy klesaly, Praha zaostala nejvíce

Evropské akciové trhy

Index STOXX Europe 600 v pátek krátce před koncem obchodování klesal o 1,66 procenta (426 b.). A jasně patrný byl strmý pokles v závěru po projevu Powela. Za celý týden to s největší pravděpodobností bude mírná ztráta kolem 2,5 procenta.

Pražská burza

Páteční obchodování bylo smíšené. Hlavní index PX posílil o 0,44 procenta (1 187,37 b.). Finanční sektor v pátek udával směr. Komerční banka (+2,29 %, 604 Kč) na tom byla nejlépe a alespoň částečně eliminovala ztráty ze začátku týdne. Následovaly Erste (+0,48 %, 542,60 Kč) a ČEZ (+0,20 %, 1 010 Kč). Lehce nad vodou se v pátek držela také pojišťovna VIG (+0,18 %, 556 Kč). Ostatní tituly v pátek ztrácely.

Avast spadl v samém závěru obchodování a oslabil o 1,57 % (200 Kč). Kofola (-0,69 %, 287 Kč), Colt (-0,57 %, 524 Kč) a Moneta (-0,50 %, 79 Kč) odepsaly kolem půl procenta. O mnoho veselejší nebyl ani pohled na výkon za celý týden. Index PX spadl o 2,80 procenta (1 187,37 b.).

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pozitivní týden na obou stranách Atlantiku

Bez překvapení nejvíce ztrácely banky a ČEZ. Důvod je jednoduchý: Speciální daň na energetické společnosti a banky. Její zavedení je téměř jisté. Známy ale zatím nejsou návrhy, jak by se měly uvedené sektory danit.

Je velmi pravděpodobné, že cenu akcií na burze bude výhled na dodatečnou daň negativně ovlivňovat i v příštích dnech či týdnech. Nejvíce ztratila tento týden Erste Group (-5,21 %, 542,60 Kč) a Moneta (-4,01 %, 79 Kč).

Dále následoval ČEZ (-2,79 %, 1 010 Kč) i přes asi 7éprocentní růst ceny elektřiny v tomto týdnu. Posílil (+0,77 %, 524 Kč). Beze změny skončily tento týden Philip Morris ČR a Kofola, ale to se může v tomto případě zdát jako solidní výkon.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Evropě se nedařilo tak, jako za mořem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Všechny oči se upírají na společnost Nvidia

Pro náladu na akciových trzích nejspíš v tomto okamžiku nejsou důležitější hospodářské výsledky než tržby společnosti Nvidia za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2024 končící 31. lednem 2024. Ty byly zveřejněny ve …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).