Týden na akciových trzích: Pozitivní týden na obou stranách Atlantiku

Analýza
Z makrodat se jednoznačně čekalo nejvíce na americkou inflaci. Zveřejněná data nakonec všechny překvapila. V meziročním srovnání inflace poklesla, což se opravdu nečekalo. Okamžitě se začalo spekulovat, jak na to zareaguje americká centrální banka Fed. Pokles inflace by mohl znamenat, že sazby se budou zvyšovat mírněji a ne tak vysoko. Pro akcie je to pozitivní prostředí.
Pokles inflace v USA by mohl znamenat, že úrokové sazby centrální banky se budou zvyšovat mírněji a ne tak vysoko. Pro akcie je to pozitivní prostředí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Americký trh

Hlavní index S&P500 za první čtyři dny tohoto týdne obchodování posílil o 1,50 procenta (4 207,27 bodu). A v pátek otevřel přesvědčivě (+0,5 %) v plusu; za tento týden by mohl posílit kolem dvou procent.

Evropské akciové trhy

Evropské akcie byly v pátek jako na houpačce. Otevřely pěkně v plusu, následoval pokles až do záporu a zpátky nahoru. Index STOXX Europe 600 v pátek krátce před koncem obchodování posiloval o 0,1 procenta (440 b.). Za celý týden to indikuje ztrátu kolem procenta.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Evropě se nedařilo tak, jako za mořem

Pražská burza

Pohled na páteční obchodování nebyl nejhorší. Většina jmen posílila. Prim hrála Komerční banka (+2,22 %, 644 Kč), která od zveřejnění výsledků jen roste. Následovala Pilulka (+2,02 %, 1 010 Kč), která vzrostla beze zpráv. ČEZ (+0,93 %, 1 090 Kč) stále těží, z vysokých cen elektřiny a silných výsledků. Před čtvrtletními výsledky, které budou zveřejněny příští týden, rostla také pojišťovna VIG (+0,88 %, 575 Kč).

Páteční poklesy u ostatních byly spíše mírné. Kofola odepsala 0,35 procenta (287 Kč), Moneta klesla o 0,24 procenta (82,80 Kč), obchodování neudržely nakonec ani Colt (-0,19 %, 533 Kč) a Erste (-0,10 %, 610,80 Kč).

PSALI JSME:
Výhled na třetí čtvrtletí (2). Akcie: Vítězi jsou hmotný majetek a výdělečný růst

Týdenní výkon

Pokud bych použil zahradnickou terminologii, tak se nám to tento týden všechno pěkně zelenalo. Každý obchodní den v tomto týdnu pražská burze rostla. Za celý týden vzrostl hlavní index PX o 2,28 procenta (1 261,73 b.).

Zajímavé to bylo v úterý, kdy evropské i zámořské burzy zaznamenaly ztráty. V Praze to bylo naopak jen díky výkonu akcií ČEZ. Ten toto ráno reportoval výsledky za druhé letošní čtvrtletí a jen za úterý přidal 3,46 procenta. To udrželo prapor pražské burzy nad vodou. Reakce na silné výsledky a lepší projekce celoročních čísel byla patrná ještě i ve středu. Za celý týden se cena akcií ČEZ zvedla o 5,01 procenta (1 090 Kč), což byl nejlepší výkon na BCPP.

PSALI JSME:
Akcionáři ČEZ schválili dividendu 48 korun

Slušný výkon předvedla také Komerční banka. Od kvartálního reportu, který byl zveřejněn 3. srpna, každý den rostla, a to již devět obchodních seancí v řadě a jen za tento týden je to plus 4,21 procenta (644 Kč). Zdatně před výsledky, které zveřejní příští týden, sekundovala pojišťovna VIG (+3,79 %, 575 Kč).

Nejvíce zaostaly akcie Pilulky. Obchodování s nimi je kvůli menším objemům velmi volatilní. Tento týden cena oscilovala kolem úrovně 1 000 korun a nakonec uzavřela jen těsně nad ní. Týdenní ztráta je 3,81 procenta (1 010 Kč). Korigoval také Avast (-2,20 %, 195,60 Kč). Tady je to dáno vybíráním zisků po růstu ve výši 43,63 procenta v předchozím týdnu. Oslabila ještě Erste Group (-1,32 %, 610,80 Kč) a také Colt (-0,93 %, 533 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Výhled na třetí čtvrtletí (2). Akcie: Vítězi jsou hmotný majetek a výdělečný růst

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.