Týden na akciových trzích: Evropě se nedařilo tak, jako za mořem

Analýza
Z makrodat byla velmi důležitá data z amerického trhu práce, která dopadla o poznání lépe, než se čekalo. Trh práce v dobré kondici znamená inflační tlaky, na které může americká centrální banka (Fed) reagovat další utahováním měnové politiky. Což pro akciové trhy není úplně pozitivní zpráva.
Mezi poražené se v tomto týdnu na pražské burze zařadili pouze ČEZ, Colt a Kofola. Na výkonu naší energetické jedničky se podepsaly diskuse o uvažované speciální dani. Ilustrační foto: ČEZ

Pozitivně překvapila průmyslová výroba v Německu. Česká národní banka podle očekávání nechala na své zasedání úrokové sazby beze změny na sedmi procentech. Ale Bank of England přistoupila k jejich zvýšení o 0,50 procenta na 1,75 procenta.

Americký trh

Výsledková sezóna je v plném proudu a lepší korporátní výsledky akciovým trhům pomáhají.  Hlavní index S&P500 za první čtyři dny obchodování posílil o 0,52 procenta (4 151,94 bodu). V pátek trh otevřel půl procenta v mínusu, ale pak rychle tuto ztrátu alespoň částečně eliminoval. Pokud tento sentiment vydrží, bude to znamenat za celý týden mírné zhodnocení a třetí růstový týden v řadě.

Evropské akciové trhy

Evropské akcie v pátek prakticky od začátku klesaly. Index STOXX Europe 600 v pátek krátce před koncem obchodování ztrácel 0,4 procenta. Za celý týden to indikuje ztrátu kolem 0,3 procenta.

PSALI JSME:
Investoři za sebou mají rudý půlrok. Nastal čas nakupovat?

Pražská burza

Přesto, že burza v pátek otevřela asi půl procenta v plusu, po většinu dne se obchodovala kolem nuly a uzavřela mírně nad čtvrtečním závěrem. Index PX v pátek přidal 0,14 procenta (1 233,58 b.). Bez podstatných zpráv se v pátek v Praze obchodovalo podobně, jako na okolních burzách. Zhruba polovina jmen na pražské burze v pátek posílila.

Nejlepší byla Pilulka, která přidala 1,94 procenta (1 050 Kč). Následovala Erste (+1,41 %, 619 Kč), Philip Morris ČR (+1,09 %, 16 700 Kč) a Komerční banka (+0,65 %, 618 Kč). Obě zmíněné banky pravděpodobně stále podporovaly lepší kvartální výsledky zveřejněné na začátku týdne.

Moneta (-0,85 %, 82 Kč), Kofola (-0,70 %, 285 Kč) a ČEZ (-0,67 %, 1 038 Kč) uzavíraly v pátek startovní pole. Obchodování s akciemi ČEZ bude s největší pravděpodobností volatilní vzhledem k výhledu na speciální daň a diskusi o ní. Kofola ztratila až v samém závěru obchodování.

Týdenní výkon

Burza jako celek skončila tento týden na nule. Hlavní index PX lehce se zastavil na 1 233,58 bodech (0,0 % mezitýdně, pozn. aut.). Jednoznačným vítězem se tyto týden stal Avast, který vyskočil o 43,63 procenta (200 Kč).

PSALI JSME:
Výhled na třetí čtvrtletí (2). Akcie: Vítězi jsou hmotný majetek a výdělečný růst

Stalo se tak po informaci, že britský regulátor předběžně schválil převzetí Nortonem. Akcie Avastu v předchozích týdnech a měsících padaly vzhledem k stále chybějícímu schválení. Nyní propad více než eliminovaly a jejich cena je na historických maximech.

Po silných výsledcích zveřejněných na konci minulého týdne akcie Monety přidaly slušných 2,24 procenta (82 Kč). Zahanbit se nenechala ani Komerční banka (+1,64 %, 618 Kč) a Erste (+1,14 %, 619 Kč). Komerční banka kromě pondělí každý den rostla. Pomohly tomu samozřejmě kvartální výsledky zveřejněné ve středu, které se v meziročním srovnání podstatně zlepšily.

Mezi poražené se zařadili pouze ČEZ, Colt a Kofola. Na výkonu naší energetické jedničky se podepsaly diskuse o uvažované speciální dani. Po čtyřech rostoucích týdenních seancích tentokrát investoři vybírali zisky. ČEZ v tomto týdnu ztratil 5,03 procenta (1 038 Kč). Kofola odepsala 1,04 procenta (285 Kč) a Colt (-0,18 %, 540 Kč) beze zpráv mírně oslabuje již třetím týden v řadě.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Index: Průměrný český investor od začátku roku ztrácí 11,6 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy budou čelit odtoku likvidity

Brzy dojde k odtoku zhruba jednoho a půl bilionu amerických dolarů a v kombinaci s nepříznivou sezónností a zpomalující ekonomickou aktivitou může dojít k výraznějšímu přecenění na finančních trzích.

Akciové trhy: BCPP poprvé v týdnu rostla

Po třech dnech, kdy pražská burza jen ztrácela, přišel první růst. Index PX ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu posílil. Celý den se obchodoval v plusu ve velmi úzkém pásmu. V samotném závěru obchodování přišel další …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.