Týden na akciových trzích: Válečná nejistota zacloumala trhy

Analýza
Tím zásadním, co nejvíce ovlivnilo akciové trhy v tomto týdnu, byl vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Zatímco za mořem se trhy rychle „oklepaly“, na starém kontinentu to trvalo déle.
Ve čtvrtek se na pražské burze naposledy obchodovalo s akciemi operátora O2 CR. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve světle toho se zveřejněná makrodata zdají být nepodstatná. Přitom tento týden dopadla docela dobře. Šlo zejména o předstihové indikátory ze zemí eurozóny či německý Ifo index podnikatelské důvěry.

Také indexy nákupních manažerů z USA vykázaly hodnoty nad očekávání, které ukazují na rostoucí aktivitu a důvěru v ekonomiku. Bohužel právě na indikátorech důvěry v nejbližší době pravděpodobně uvidíme negativní dopad války na Ukrajině.

V případě ČR tento týden silně překvapilo oproti odhadům mnohem větší navýšení cen výrobců, které tak hovoří ve prospěch dalšího zvýšení úrokových sazeb České národní banky (ČNB).

Americký trh

V USA bylo v pondělí zavřeno a neobchodovalo se. Začátek týdne byl hodně negativní. Ve čtvrtek otevřely trhy podstatně slabší, kvůli ruské invazi, ale následně obchodování změnilo směr a index S&P500 ještě ten den uzavřel dokonce silnější o 1,5 procenta.

PSALI JSME:
Rizikovější aktiva pod výprodejovým tlakem

Od pondělí do čtvrtka (respektive út-čt) index S&P500 ztratil 1,38 procenta (4 288,70 bodu). V pátek navázal na čtvrteční pozitivní závěr a otevřel seanci růstem o 0,5 procenta. Týdenní ztráta se tak sníží, předpokládáme, pod -1 procento.

Evropské akciové trhy

Na rozdíl od amerického S&P500 evropský Index STOXX Europe 600 v den, kdy Rusko zahájilo útok na Ukrajinu, skončilo v hluboké ztrátě (-3,28 %). Prakticky od pondělí do čtvrtka index padal. V pátek to ale byla jiná písnička. Index krátce před koncem obchodování posiloval o téměř tři procenta (451,97 b.).  Za celý týden to bude pravděpodobně ztráta asi do dvou procent.

Pražská burza

Po krvavém čtvrtku, kdy PX index spadl o 4,77 procenta, se v pátek dařilo burze o poznání lépe. Index PX uzavřel obchodování o 3,31 procenta výše (1 382,66 b.). V pátek oslaboval jen Avast (-1,29 %, 183,10 Kč), který tak korigoval čtvrteční růst, kdy šel proti proudu a cena jeho akcií posílila. Část čtvrtečních zisků tak odevzdal.

Zbytek burzovního parketu posiloval. Komerční banka po čtvrtečním výplachu vyskočila o 8,15 procenta (902 Kč). Následovala ji Erste (6,45 %, 874,60 Kč) a Kofola (3,08 %, 301 Kč). Ale i ostatní tituly předvedly slušný výkon většinou nad dvěma procenty.

PSALI JSME:
Analytici: Tržní dopady ruské invaze na Ukrajinu

Týdenní výkon

Ztráty na pražské burze jsou tento týden značné. Hlavní index odevzdal za celý týden 3,63 procenta (1 382,66 b.). Avast (+1,36 %, 182,70 Kč) uzavřel týdenní obchodování v plusu. Tady je dobré připomenout, že jeho cena se neřídí fundamentem nebo sentimentem na trhu, ale cenou fúze s Nortonem.

Nejistotě na trhu odolal také ČEZ (+0,12 %, 853 Kč). Je to pravděpodobně dáno prudkým růstem ceny elektřiny. A vlastně také operátor O2 CR (+0,19 %, 269,50 Kč), ale ten se obchodoval jen do čtvrtka. Zbytek našeho trhu počítal ztráty. Nejvíce odepsala Erste (-11,91 %, 874,60 Kč), s velkým odstupem za ní pak další z velkých bank, Komerční banka (-7,01 %, 902 Kč).

Ve čtvrtek se naposledy obchodovalo s akciemi operátora O2 CR. Skončil na ceně 269,50 Kč. Samozřejmě, že atraktivita burzy s nižším počtem emisí klesá. Regulované odvětví, dobrá vizibilita, stabilní hospodaření bez výkyvů, ať už na jednu nebo druhou stranu, a vysoká dividenda. Co víc si může investor přát?

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
O2 CR: ČNB schválila vytěsnění minoritních akcionářů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 …

Akciové trhy surfují na pozitivní vlně

Směr středečního obchodování, v Evropě i za mořem, byl jasný. Již zahájení obchodování bylo silnější o téměř procento ve srovnání s úterním závěrem. Následně akciové trhy své zisky dále rozšiřovaly.

Duch nemovitostí obchází evropské banky

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB