Týden na akciových trzích: Válečná nejistota zacloumala trhy

Analýza
Tím zásadním, co nejvíce ovlivnilo akciové trhy v tomto týdnu, byl vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Zatímco za mořem se trhy rychle „oklepaly“, na starém kontinentu to trvalo déle.
Ve čtvrtek se na pražské burze naposledy obchodovalo s akciemi operátora O2 CR. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve světle toho se zveřejněná makrodata zdají být nepodstatná. Přitom tento týden dopadla docela dobře. Šlo zejména o předstihové indikátory ze zemí eurozóny či německý Ifo index podnikatelské důvěry.

Také indexy nákupních manažerů z USA vykázaly hodnoty nad očekávání, které ukazují na rostoucí aktivitu a důvěru v ekonomiku. Bohužel právě na indikátorech důvěry v nejbližší době pravděpodobně uvidíme negativní dopad války na Ukrajině.

V případě ČR tento týden silně překvapilo oproti odhadům mnohem větší navýšení cen výrobců, které tak hovoří ve prospěch dalšího zvýšení úrokových sazeb České národní banky (ČNB).

Americký trh

V USA bylo v pondělí zavřeno a neobchodovalo se. Začátek týdne byl hodně negativní. Ve čtvrtek otevřely trhy podstatně slabší, kvůli ruské invazi, ale následně obchodování změnilo směr a index S&P500 ještě ten den uzavřel dokonce silnější o 1,5 procenta.

PSALI JSME:
Rizikovější aktiva pod výprodejovým tlakem

Od pondělí do čtvrtka (respektive út-čt) index S&P500 ztratil 1,38 procenta (4 288,70 bodu). V pátek navázal na čtvrteční pozitivní závěr a otevřel seanci růstem o 0,5 procenta. Týdenní ztráta se tak sníží, předpokládáme, pod -1 procento.

Evropské akciové trhy

Na rozdíl od amerického S&P500 evropský Index STOXX Europe 600 v den, kdy Rusko zahájilo útok na Ukrajinu, skončilo v hluboké ztrátě (-3,28 %). Prakticky od pondělí do čtvrtka index padal. V pátek to ale byla jiná písnička. Index krátce před koncem obchodování posiloval o téměř tři procenta (451,97 b.).  Za celý týden to bude pravděpodobně ztráta asi do dvou procent.

Pražská burza

Po krvavém čtvrtku, kdy PX index spadl o 4,77 procenta, se v pátek dařilo burze o poznání lépe. Index PX uzavřel obchodování o 3,31 procenta výše (1 382,66 b.). V pátek oslaboval jen Avast (-1,29 %, 183,10 Kč), který tak korigoval čtvrteční růst, kdy šel proti proudu a cena jeho akcií posílila. Část čtvrtečních zisků tak odevzdal.

Zbytek burzovního parketu posiloval. Komerční banka po čtvrtečním výplachu vyskočila o 8,15 procenta (902 Kč). Následovala ji Erste (6,45 %, 874,60 Kč) a Kofola (3,08 %, 301 Kč). Ale i ostatní tituly předvedly slušný výkon většinou nad dvěma procenty.

PSALI JSME:
Analytici: Tržní dopady ruské invaze na Ukrajinu

Týdenní výkon

Ztráty na pražské burze jsou tento týden značné. Hlavní index odevzdal za celý týden 3,63 procenta (1 382,66 b.). Avast (+1,36 %, 182,70 Kč) uzavřel týdenní obchodování v plusu. Tady je dobré připomenout, že jeho cena se neřídí fundamentem nebo sentimentem na trhu, ale cenou fúze s Nortonem.

Nejistotě na trhu odolal také ČEZ (+0,12 %, 853 Kč). Je to pravděpodobně dáno prudkým růstem ceny elektřiny. A vlastně také operátor O2 CR (+0,19 %, 269,50 Kč), ale ten se obchodoval jen do čtvrtka. Zbytek našeho trhu počítal ztráty. Nejvíce odepsala Erste (-11,91 %, 874,60 Kč), s velkým odstupem za ní pak další z velkých bank, Komerční banka (-7,01 %, 902 Kč).

Ve čtvrtek se naposledy obchodovalo s akciemi operátora O2 CR. Skončil na ceně 269,50 Kč. Samozřejmě, že atraktivita burzy s nižším počtem emisí klesá. Regulované odvětví, dobrá vizibilita, stabilní hospodaření bez výkyvů, ať už na jednu nebo druhou stranu, a vysoká dividenda. Co víc si může investor přát?

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
O2 CR: ČNB schválila vytěsnění minoritních akcionářů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Padá bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejichž největším a nejznámějším zástupcem – bitcoinem – v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože nejde o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.