Týden na akciových trzích: Výsledková sezóna podporuje akciové trhy

Analýza
Makro událostí týdne bylo jistě měnové zasedání Evropské centrální banky (ECB). Sazby se zvýšily, to se čekalo, ale nečekalo se, že se zvednou o 50 bazických bodů (očekávání byla na jen 25 bb, pozn. aut.). Navíc, podle doprovodného komentáře, se pravděpodobně dočkáme dalšího utahování.
Hlavní index S&P500 v tomto týdnu přidal slušná 3,51 procenta a zastavil se jen těsně pod hranicí čtyř tisíc bodů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celá Evropa byla docela nervózní a čekalo se na to, jak to dopadne se ságou ruský plyn. Ten sice opět po odstávce plynovodu začal téct, ale v menším objemu a s oznámením od dodavatele, tedy ruského Gazpromu, že kvůli vyšší moci (nečekané/mimořádné události, které nedokáže ovlivnit) nemůže garantovat dodávky podle smluv.

To samozřejmě vyvolalo obavu o nedostatku plynu respektive energie. Index PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) v Evropě zaostaly za očekáváním. A americké také poklesly. Začalo reportování kvartálních výsledků za druhé čtvrtletí. Zatím oznámená čísla vyznívají pozitivně, což podporuje obchodování na akciových trzích.

Americký trh

Hlavní index S&P500 za první čtyři dny obchodování v tomto týdnu přidal slušná 3,51 procenta (3 998,95 b.) a zastavil se jen těsně pod hranicí čtyř tisíc bodů. V pátek zahájil obchodování asi o dvě desetiny silnější, prolomil úroveň čtyř tisíc bodů. To ale nemělo dlouhého trvání a začal oslabovat a spadl opět pod ní. Přesto by za celý týden měl posílit dohromady přes tři procenta.

Evropské akciové trhy

Evropské akcie v pátek od začátku obchodování rostly. Index STOXX Europe 600 v pátek krátce před koncem obchodování posiloval 0,71 procenta (427,41 b.). Index oslabil pouze ve středu a za celý týden bude celkové zhodnocení kolem tří procent.

PSALI JSME:
Index: Průměrný český investor od začátku roku ztrácí 11,6 %

Pražská burza

V pátek se akciím v Praze nedařilo tak, jako ostatním evropským trhům. Index PX odevzdal 0,77 procenta (1 238,05 b.) a jako jediný z okolních trhů oslabil. Od větších ztrát se ho snažily chránit Kofola (+1,40 %, 290 Kč) a Philip Morris ČR (+0,48 %, 16 600 Kč).

Ostatní ho naopak tlačily níže. Bez podstatných zpráv oslabil nejvíce Avast (-1,76 %, 147,55 Kč). Na Erste (-1,29 %, 595,20 Kč) a ČEZu (-1,00 %, 1 091 Kč) a Pilulce (-0,94 %, 1 050 Kč) investoři vybírali zisky ze začátku týdne.

Týdenní výkon

Pražská burza prostřednictvím hlavního indexu PX posílila tento týden o 1,17 procenta (1 238,05 b.). Oslabily pouze tři tituly, ostatní skončily v plusu. Nejlepším titulem byla tento týden Pilulka (+5,0 %, 1 050 Kč).

Na začátku týdne zveřejnila své kvartální (+30 %) respektive pololetní (+10 %) výnosy. Investoři to ocenili růstem ceny akcií o devět procent. Následně došlo k vybírání rychlých zisků a za celý týden tak Pilulka vyskočila o pět procent.

PSALI JSME:
Akcionáři ČEZ schválili dividendu 48 korun

ČEZ již vymazal podividendový propad a za týden vyrostl o 3,81 procenta (1 091 Kč). Žádná podstatnější kurzotvorná informace nezazněla, takže reaguje na pozitivní sentiment vzhledem k vysoké ceně elektřiny. Pro ČEZ to znamená třetí růstový týden v řadě s celkovým zhodnocením 12,5 procenta.

Bez kurzotvorných zpráv posilovala slušně také Philip Morris ČR (+2,47 %, 16 600 Kč) a Erste Group (+2,23 %, 595,20 Kč).

V týdenním hodnocení ztratily jen tři společnosti. Avast (-4,81 %, 147,55 Kč), který se sice obchoduje od čtvrtka bez dividendy a oslabil více, než je její výše. Připomínáme, že současná cena akcií Avastu indikuje prémii k hotovostní nabídce Nortonu ve výši asi 36 procent.

A korigoval také Colt (-1,97 %, 548 Kč) a Moneta (-1,53 %, 83,80 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Ani mohutné posilování v závěru týdne Praze nepomohlo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Bitcoin se blíží dvouletému minimu

Krach kryptoburzy FTX vyvolal počátkem listopadu všeobecné obavy a cena bitcoinu dosáhla nového lokálního dna zhruba na 15 500 amerických dolarů (BTCUSD). To je pro bitcoin téměř dvouleté minimum. V následujících …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.