
Technologický sektor zažívá dvojí úder: Normalizující se postpandemický růst a prudce nižší ocenění způsobené výnosy dluhopisů. Technický sektor tvoří více než třetinu indexu S&P 500, ale pouze tři procenta pracovní síly v USA, což je další výrazná připomínka toho, že akciové trhy nejsou ekonomikou.
Trh práce v USA zpomaluje, ale technologie nejsou dobrým varováním, a to hned z několika důvodů. Za prvé, nezaměstnává mnoho lidí, pouze tři procenta pracovní síly v USA, ačkoli jsou dobře placeni a jejich roční platy přesahují 100 000 dolarů. Tolik propíraných 10 000 propuštěných zaměstnanců Amazonu představuje pouze jedno procento jeho celkové pracovní síly.
Za druhé, ostatní technologické firmy stále nabírají zaměstnance. Podle nejnovějších zpráv společnosti Challenger, Gray & Christmas o snižování počtu pracovních míst jsou technologické firmy letos na krku automobilkám s 28 000 propuštěnými zaměstnanci, ale s téměř dvakrát větším počtem oznámených plánů na nábor zaměstnanců, a to 50 000.
A za třetí: Technický sektor obvykle nebývá dobrým předstihovým ekonomickým ukazatelem. Poslední nárůst mezd v USA činil 260 000. Problémem je příliš silná – nikoliv příliš slabá – poptávka na trhu práce.
Vlivem zmírnění situace na americkém trhu práce se však inflace vrátí zpět k dvouprocentnímu cíli americké centrální banky, Fedu. Nezaměstnanost se zvedla z nejnižší úrovně cyklu na 3,5 procenta, růst mezd nyní zřetelně zpomaluje a počet vyhledávání na vyhledávači Google v USA, které se týká „propouštění“, vzrostl na osmileté maximum.
To nemusí vždy znamenat ztrátu pracovních míst, ale bude to tlumit spotřebitelské výdaje. Typický „cyklický“ hospodářský pokles znamená nárůst míry nezaměstnanosti o 2,3 procentního bodu, zatímco Fed předpovídá mírnější nárůst o 0,9 procentního bodu. Obojí je v kontextu 158 milionů pracovních sil bolestivé.
Autor je stratég pro globální trhy ve společnosti eToro
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com