Uspěje Fialova vláda se snížením spotřební daně z paliv?

Analýza
Uspěje Fialova vláda se snížením spotřební daně z pohonných hmot? Klíč k trvalejšímu zlevnění pohonných hmot není ve Strakově akademii, ale v Rijádu.
Uspěje Fialova vláda se snížením spotřební daně z paliv? Ilustrační foto: PDM-owner, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116166862

Pokud by zejména Saúdská Arábie výrazněji navýšila těžbu nad rámec objemu, na němž se měsíce dopředu shodl kartel OPEC a i další tradiční těžaři mimo něj, v čele s Ruskem, během června a července pohonné hmoty v ČR mohou zlevnit poměrně citelně.

Fialova vláda pak bude moci tvrdit, že její snížení daně zabralo. Tuzemský řidič už nerozliší, zda tankuje levněji kvůli nižší dani, nebo kvůli tomu, že Saúdská Arábie těží více. Poděkoval by Fialovi. Bližší košile než kabát.

Proč by ale Saúdové měli těžit o tolik více? Vždyť Rijád dosud odolával tlaku zejména Spojených států, aby svoji těžbu navýšil. Dodržoval totiž úmluvu s dalšími členy kartelu OPEC, a zejména s Ruskem, která vznikla už v době pandemie a spočívala v dojednání jen pozvolného navyšování těžby po jejím skončení.

PSALI JSME:
Čeští pumpaři citelně zlevnili

Tradiční těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem se totiž obávali, že se covid celosvětově ještě vrátí. Chtěli se tak vyvarovat situace, že vytěží ropy až příliš, a tu pak nebudou mít moci komu prodat. Jako se jim to přihodilo na jaře 2020, když pandemie udeřila poprvé.

Tehdy se dokonce v USA ropa v rámci některých kontraktů prodávala za zápornou cenu, takže odběratel ještě dostal zaplaceno, že si barely vzal a uvolnil tak místo ve skladu. Druhým důvodem, proč se Rijád, Moskva a další tradiční producenti v uplynulých měsících zdráhali těžit více, byla snaha záplatovat díry v rozpočtech, které tam v době pandemicky extrémního zlevnění ropy vznikly.

Nyní však je svět úplně jinde. Potíží není zlevňování, ale zdražování. Inflační vlny se šíří světem, což zesiluje tlak na kartel OPEC a další tradiční ropné producenty, aby těžbu navýšili o dost výrazněji, než si dohodli během pandemie.

PSALI JSME:
Více než sankce škodí Rusku levná ropa

Problém ale představuje Rusko. Nejen, že není s to nyní těžbu navyšovat, jak přislíbilo, ale dokonce ji musí snižovat. Důvodem jsou sankce Západu. A to, že i bez sankcí se od ruské ropy odvrací její dlouholetí odběratelé. Nechtějí utrpět reputační újmu, že obchodují s válečným agresorem.

Rusko tak má obtíže svoji ropu prodat dokonce i třeba do Indie či Číny a s třetinovou slevou. Tím pádem musí těžit méně, aby mělo neprodané barely kde skladovat. Takže ve výsledku neplní své závazky vůči kartelu OPEC.

To některé členy kartelu vede k úvaze o přehodnocení dohody z doby pandemie a volají po vyškrtnutí Ruska z mechanismu stanovování těžebních kvót. Jestliže by k takovému vyškrtnutí došlo, Rijád již nebude úmluvou vázán a bude moci tím spíše Západu „vyhovět“ navýšením těžby.

PSALI JSME:
Ropní těžaři ukončili hádky

Na čtvrtečním jednání se kartel OPEC a další těžaři v čele s Ruskem dohodli na výraznějším navýšení těžby, ale stále ne tak výrazném, aby ropa začala zlevňovat. V průběhu jednání naopak podražila. Další jednání v daném formátu je v plánu na 30. června.

Rijád může být i koncem června ochotnější těžbu navýšit ještě z jednoho zásadního důvodu. Jednání mezi USA a Íránem o nové jaderné úmluvě prakticky ztroskotala. Takže se nezdá, že by Bidenova administrativa stáhla sankce vůči Íránu, které zavedla ještě administrativa Trumpova. Tím pádem íránská ropa svět nezaplaví.

Klíčový regionální rival Rijádu – Teherán – tak zůstane ekonomicky i finančně ochromený. Saúdská Arábie současně může výrazným navýšením těžby nad rámec dohodnutého vyslat do Washingtonu signál, že si „cení“, že ten k dohodě s Íránem nedospěl.

PSALI JSME:
Ruská ropa z Družby nebude podléhat unijnímu embargu

A samozřejmě, jestliže na světovém trhu nebude moc ani sankcionované ropy íránské, ani sankcionované ropy ruské, Rijád se nemusí obávat, že by navýšením své těžby srazil cenu strategické suroviny až přespříliš.

Může si dovolit kompenzovat výpadek íránské i ruské ropy a dále dobře vydělávat. Na normalizaci vztahů mezi Rijádem a Washingtonem navíc tlačí vlivný Izrael, jemuž je taková normalizace určitou pojistkou, že arcirival Írán nezíská na vlivu a síle.

Zásadní pro rozhodování Rijádu navíc zřejmě je také částečné embargo na ruskou ropu ze strany EU, jež bylo definitivně schváleno taktéž ve čtvrtek. Embargo znamená, že Rusko bude mít ještě větší obtíže než dosud dostát závazkům vůči kartelu OPEC, což dále zvýší ochotu Rijádu těžit citelněji více.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Embargo na ruskou ropu přichází pro Fialovu vládu v nejhorší čas

Zavřít reklamu ×
 1. Prosím u dalších rozhodnutí vlády rozum do hrsti a 3 krát měř a potom řež, jinak budete vypadat jako hejno tupců.

 2. krok vlády se snížením daně byla parodie.
  1.6 v Náchodě
  Benzina zlevnila na 43,60
  Shell zlevnila na 44,10
  ONO nezlevnila cena byla 44,90

  2.6 v poledne všechny tři benzínky shodně 44,90
  Tj. Veškerý rozdíl schrábli pumpaři.
  Klasická Fialova šaškárna. Kde pak jsou kontroly čepaček před kartelovými dohodami?

  • Informace jaké mají být ceny pohonných hmot určitě dostávají od vlády.Čím dražší tím větší výběr DPH a spotřební daně. I pumpa ONO,která byla vždy nejlevnější a tím nejvíce zákazníků,si nyní nedovolí mít nižší cenu než ostatní.

 3. Bohužel žijeme v čechách a tady se vždy najde způsob jak na jakémkoliv neštěstí druhých lze vydělat a bohužel dělají to ja členové našich vlád ať už současní či ti z vlád předchozích a o našich podnikatelích ani nemluvě. Škoda ,že Klaus a Zeman tuto zemi rozprodali cizincům ,kteří si z nás dělají popelnici Evropy a též dobrý zdroj příjmů. Lituji naše děti a děti jejich dětí ,tady už nikdy dobře nebude ať je premiérem Fiala či kdokoliv jiný. Jen prosím nedopusťte aby byl prezidentem ,zločinec,zloděj a podvodník . Děkuji

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.