Devětačtyřicetiletou Helenu nikdy netrápily žádný závažné zdravotní potíže. Že trpí poruchou štítné žlázy, se dozvěděla před třemi lety – díky preventivní prohlídce u svého praktika.
„V roce 2021 jsem prodělala covid-19 a moje praktická lékařka mi hned po něm udělala ještě preventivní prohlídku. Při ní zjistila, že hodnoty hormonů štítné žlázy nejsou v normálu. Odeslala mě proto na endokrinologii,“ vzpomíná paní Helena (její plné jméno má redakce faei.cz k dispozici).
Následné testy odhalily takzvanou hypotyreózu – sníženou funkci štítné žlázy. Endokrinoložka, k níž Helena od té doby docházela, jí nasadila léčbu a pravidelně ji kontrolovala. Při jedné z prohlídek lékařka zjistila, že má Helena na štítné žláze malý uzlík o velikosti necelého centimetru.
„Na začátku to nevypadalo nijak vážně, uzlík se ale postupně zvětšoval, a tak mě paní doktorka pro jistotu poslala na biopsii,“ vypráví Helena. Výsledky biopsie byly negativní, uzlík však stále rostl. Helena proto podstoupila další odběr vzorku tkáně, který byl znovu negativní.
Speciální zákrok za plného vědomí
V té době si vzal paní Helenu do péče docent Jan Jiskra z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, který z uzlíku odebral další vzorky. „Výsledky sice dopadly opět dobře, uzlík už měl ale 2,7 centimetru. Docent Jiskra mi proto vysvětlil, že by bylo lepší jej odstranit, a vyvarovat se tak případných obtíží v budoucnu,“ říká Helena.
Poté se docent Jiskra spojil s Heleninou endokrinoložkou a popsal jí speciální zákrok, který doporučoval pacientce podstoupit – takzvanou radiofrekvenční ablaci.
Tato metoda je založena na tepelných účincích vysokofrekvenčního elektrického proudu na tkáně. „Po dohodě s oběma lékaři jsem se nakonec pro zákrok rozhodla. Laicky jsem to chápala tak, že mi při něm lékaři uzlík ‚opálí‘,“ přibližuje pacientka.
Zákrok, který trval asi hodinu, zvládla při plném vědomí. „Umrtvili mi lokálně jenom místo, kde se uzlík nacházel. Celou dobu jsem tedy vnímala, co se děje. Po zákroku jsem se cítila dobře, jen mě lehce bolel obličeji, jako když vás bolí zuby,“ popisuje Helena, která terapii podobného typu absolvovala jako jedna z prvních pacientek v zemi.
„Jsem moc ráda, že se zákrok podařil,“ říká Helena. Dodala, že kdyby jí štítnou žlázu nevyšetřila praktická lékařka při preventivní prohlídce, dodnes by netušila, že s ní má problém. „Uzlík jsem si sama nikdy nenahmatala. Lékařům vděčím za to, že na něj přišli včas a uchránili mě před dalšími komplikacemi, které by mohly vyústit až do operace štítné žlázy,“ konstatuje Helena.
Praktičtí lékaři pomáhají specialistům
Počty lidí, kteří mají problémy se štítnou žlázou, stále rostou. Přetíženým endokrinologickým ambulancím, kde se na volný termín čeká dlouhé měsíce, proto stále více pomáhají praktičtí lékaři – jako v případě paní Heleny. Faei.cz na to upozornila Česká endokrinologická společnost.
Specialisté mají díky této spolupráci více času na komplikované případy nebo na těhotné ženy, u nichž je třeba řešit případné problémy co nejdříve. K všeobecným praktickým lékařům by se postupně mohlo přesunout 10 až 20 procent nemocných.
„O pacienty s mírnými poruchami štítné žlázy nebo nemocné, kteří již mají zavedenou léčbu, bez problémů pečují praktičtí lékaři. V některých regionech je vzájemná spolupráce nás specialistů a praktiků výborná, ale jsou i oblasti, kde je to horší. Situace se ale stále lepší,“ řekl profesor Michal Kršek, předseda České endokrinologické společnosti.
Péče o nemocné se štítnou žlázou má od loňského roku jasná pravidla i pro lékaře z jiných oborů. Doporučený postup vydala Česká endokrinologická společnost a Společnost všeobecného lékařství. „Do péče našich kolegů z praktických ordinací přechází v současné době zejména nově diagnostikovaní pacienti,“ řekl Richard Stejskal, endokrinolog lékařského centra Václavka v Praze.
Dodal, že se odborné ambulance pro pacienty s mírnějšími poruchami štítné žlázy neuzavírají. I tyto nemocné by totiž měli ideálně jednou za dva až tři roky zkontrolovat endokrinologové a rozhodnout, zda mohou praktičtí lékaři v zavedené péči pokračovat. „S praktiky jsme proto v pravidelném kontaktu a máme domluvený způsob spolupráce,“ sdělil Stejskal.
Statisíce pacientů, zejména žen
Se štítnou žlázou se v Česku léčí více než 620 tisíc lidí. Problémy jsou častější u žen a ve vyšším věku. Nejběžnější poruchou je snížená funkce tohoto orgánu, jejíž příčinou bývá většinou autoimunitní onemocnění. Právě pacienty s takzvanou hypotyreózou mohou podle endokrinologů pravidelně sledovat praktici.
„Na západ od našich hranic je to zcela běžná praxe. Díky tomu nedochází k zahlcování specialistů,“ vysvětlil profesor Kršek z endokrinologické společnosti. Na problémy se štítnou žlázou pacienty v mnoha případech dopředu nic neupozorní a lékaři na ně narazí například až tehdy, když se rozhodnou funkci žlázy zkontrolovat při preventivní prohlídce.
„V tuzemsku neexistuje jednoznačné doporučení, zda a od jakého věku by měla být kontrola funkce štítné žlázy součástí preventivních prohlídek u praktických lékařů. Zejména u vyšších věkových skupin by to určitě bylo vhodné. A také u těhotných žen – těch se ale nově týká samostatný screeningový program,“ dodal Kršek. V Česku trpí poruchou funkce štítné žlázy pět až deset procent těhotných žen.
„Pokud mají sníženou hladinu hormonů štítné žlázy, mohou v těhotenství zažívat řadu komplikací. Například těhotenskou cukrovku, hypertenzi, předčasný porod, nebo mohou dokonce potratit,“ upozornil docent Jan Jiskra z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
„V současnosti by se měl test provádět povinně u rizikových těhotných žen, kterých je téměř 80 procent. Bohužel při testování výhradně rizikových těhotných žen může třetina až polovina případů snížené funkce štítné žlázy uniknout. Navíc posouzení, zda je žena riziková, vyžaduje pečlivé zhodnocení určitých faktorů, které je poměrně časově náročné,“ uvedl docent Jiskra.
Proto je podle něho tak důležitý plošný screening, který je efektivnější a odhalí poruchu funkce včas. Od letošního roku by měl být ve zkušebním provozu a průběžně vyhodnocován. Vedle toho v Česku startují i různé vzdělávací kurzy pro lékaře.