Až třetina veřejnosti netuší, že má vážné zdravotní problémy

Nízká zdravotní gramotnost vede k tomu, že značná část české populace nemá tušení o tom, že má vysoký krevní tlak, zvýšenou hladinu cholesterolu nebo cukru. A když to ví, mnohdy to ignorují. Tvrdí to expertka Národního institutu SYRI Michala Lustigová.
Mnozí lidé nevědí, že mají vysoký krevní tlak, což má negativní dopad na jejich zdraví. Ilustrační foto: Pixabay.com

České republice chybí detailnější informace o populačním zdraví. V písemném upozornění pro veřejnost, které má redakce FAEI.cz k dispozici, to uvedla Michala Lustigová z Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik – SYRI.

Vědci přitom odhadují, že až třetina veřejnosti neví, že zdravotní problémy, které mohou mít fatální dopady na lidský život. A většina těch, kteří se to dozví od lékaře, jeho rady a doporučení ignoruje a neléčí se. Česká populace je přitom velmi zatížena nemocemi oběhové soustavy a také diabetem.

„Informace o populačním zdraví jsou ale celkově neúplné. Není tedy jasné, kam má směřovat zdravotní péče a prevence. U zdánlivě zdravé populace se pak „zanedbané“ rizikové faktory projeví až závažným zhoršením zdravotního stavu, jako třeba infarktem či diabetem. Ve stáří je pak populace zatížena bolestmi a disabilitou zahrnující například omezení pohybu a problémy s hybností,“ řekla Lustigová.

PSALI JSME:
Vysoký cholesterol: Přibývá infarktů a mrtvic u čtyřicátníků

Šedá pacientská zóna

Pro vědce jsou základem data až z poslední životní fáze, tedy informace o úmrtnosti. Tam jsou k dispozici nejucelenější informace, jakými nemocemi populace trpí. Další část dat sbírá zdravotnický systém – to jsou ale pouze údaje o pacientech a osobách, které lékařskou péči využívají.

„Zbytek je jakási šedá zóna a je nezbytné dělat vlastní šetření, kterými data doplňujeme, jako je například měření tlaku a rozbor různých parametrů z krve,“ poznamenala Lustigová. U této části populace ale asi třetina vůbec netuší, že má zdravotní problémy.

„Pokud tyto rizikové skupiny se situací už seznámí lékař, tak část z nich se neléčí, a pak je tu skupina, která se sice léčí, ale léčba není dostatečná nebo nezabírá,“ uvedla Lustigová, která se bude tomuto tématu dále věnovat. Cílem je zvýšit zdravotní gramotnost české populace a ovlivnit co největší skupinu lidí.

PSALI JSME:
Budoucnost máme napsanou v krvi, říkají specialisté

„Pokud například každá osoba zhubne o jeden kilogram, tak se to v populačním zdraví velice projeví,“ sdělila Michala Lustigová. Klíčem k úspěchu je podle ní změna životního stylu. „Je to komplex prvků, z nich nejdůležitější je strava, přirozený pohyb, například chůze a omezení konzumace alkoholu. Tyto prvky mají na obezitu největší vliv,“ dodala vědkyně.

Zanedbávaná prevence

Na vážná rizika kardiovaskulárních onemocnění, která jsou nejčastější chronickou chorobou, upozorňuje dlouhodobý projekt Srdce v hlavě, s nímž spolupracují přední tuzemští odborníci – internisté a kardiologové.

Kardiovaskulární onemocnění je zodpovědné za přibližně 20 procent všech předčasných úmrtí v Evropské unii a představují přibližně 16 procent výdajů na zdravotní péči, tedy 200 miliard eur. Lze jim však do určité míry předcházet a účinnou léčbu jejich negativní dopady eliminovat.

PSALI JSME:
Infarkt a sex. Jak srdeční nemoci ovlivňují intimní život?

Stejným problémem je i jiná civilizační choroba, často spojená onemocněním srdce a cév, a sice cukrovka. Lidé s diabetem totiž mají zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění a jejich délka života se tak ve statistikách drasticky zkrátí o 10 až 14 let.

„Bohužel je nutné říci, že i přes moderní pokroky v medicíně mají lidé s cukrovkou horší prognózy u kardiovaskulárních onemocnění ve srovnání s nediabetiky. Přitom cukrovku i onemocnění srdce lze jednoduše odhalit během preventivních prohlídek, ty ale část populace mnohdy zanedbává,“ řekl profesor Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

„Včasnější identifikace a lepší léčba nemocí srdce a cév, diabetu a obezity jsou klíčovým krokem ke zmírnění rizikových faktorů. Stejně tak pro snížení rizika komplikací, jako jsou srdeční infarkty,“ dodal profesor Souček.

PSALI JSME:
Cukrovka nás drtí více, než jiné národy. Čtvrt milionu Čechů o svém onemocnění vůbec neví

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nevěříte svému lékaři?

Lékař vám právě sdělil, že váš zdravotní stav nutně vyžaduje operaci a vám vrtá hlavou – opravdu na ten zákrok musím? Doktor říká jednoznačně ano, ale vám se pochopitelně nechce. Odmítnout? Ideální by bylo, kdyby …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?