V administrativě či službách se na lepší časy zatím neblýská

Názor
Nárůst nezaměstnanosti – i když stále jen mírný – je za normálních okolností pro prosinec trochu překvapivý, nicméně v kontextu situace logický. Koronavirová omezení neumožnila vznik spousty sezónních pracovních příležitostí navázaných na Vánoce, turistiku apod., řada menších firem z omezených oborů snížila či pozastavila činnost.
V administrativě či ve službách se na lepší časy zatím neblýská. Ilustrační foto: Pixabay.com

Současný nárůst hlášených volných pracovních míst zase indikuje fakt, že některé sektory buď stále posilují (e-commerce, logistika, IT služby) nebo se po omezeních z jara dostávají zase do plného provozu.

Obecně neočekáváme pokles nabídky volných míst u základních, dělnických či operátorských pozic. Kde ale čekáme ještě více volných lidí na trhu, jsou pozice v administrativě, službách, maloobchodě, marketingu apod. Tady se bohužel na lepší časy zatím neblýská.

Je také otázka, jak v prvním čtvrtletí se statistikou zahýbe fakt, že řada OSVČ či drobných živnostníků již neustojí opakující se vlny omezení, které postihují jejich obor.

Autor je generální ředitel české pobočky společnosti Randstad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jaký byl rok 2020 na trhu práce? Nastalo menší zemětřesení, než se čekalo. Panovala však velká nejistota

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Na trhu práce dochází k polarizaci

Antivirus, diverzifikovaný průmysl, silné zaměření na logistiku a také koncentrace technologických služeb drží českou ekonomiku v běhu natolik, že zvládla absorbovat tisíce lidí, kteří se vinou pandemie ocitli bez práce.

Zaměstnanci Amazonu zřejmě odmítnou vznik odborů v USA

Odbory ve Spojených státech nemají příliš silnou pozici. Zatímco v roce 1983 v nich bylo organizováno 20 procent pracovní síly, dnes je to již pouze 11 procent. Počátkem roku však byl ohlášen vznik odborů v Googlu a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru