V březnu se deficit státního rozpočtu neprohloubil

Analýza
Státní rozpočet hospodařil ke konci letošního března se schodkem 105 miliard korun. V meziročním srovnání byl deficit o 61,2 miliardy korun mělčí, což souvisí zejména s vyššími daňovými příjmy. Příjmová strana státního rozpočtu podle nás naznačuje pokračující oživení spotřeby domácností.
Příjmová strana státního rozpočtu naznačuje pokračující oživení spotřeby domácností. Ilustrační foto: FAEI.cz

Citelný nárůst byl totiž v letošním prvním čtvrtletí patrný jak u výběru DPH, tak u pojistného na sociální zabezpečení, byť zčásti to může být způsobeno i některými daňovými úpravami v rámci konsolidačního balíčku. Meziroční pokles výdajů odráží hlavně loňskou vysokou srovnávací základnu danou výplatou mimořádné pomoci domácnostem a firmám v souvislosti s vysokými cenami energií.

Výdaje byly ke konci března meziročně nižší o 14,6 miliardy korun (-2,6 %). Oproti loňsku rostly zejména výdaje na sociální dávky (+10,5 mld. Kč), kde se promítá loňská mimořádná a letošní standardní valorizace starobních důchodů.

Z neinvestičních transferů podnikatelům (-15,9 mld. Kč) naopak vypadly loňské kompenzace vysokých cen energií a nižší byly rovněž výdaje na obsluhu státního dluhu (-5,0 mld. Kč), což souviselo s loňskou lednovou výplatou výnosů protiinflačních státních dluhopisů.

PSALI JSME:
Deficit v březnu na podobné úrovni jako v únoru

Příjmy meziročně vzrostly o 46,6 miliardy korun (11,6 %). Z jednotlivých položek k tomu nejvíce přispělo pojistné (+13,0 mld. Kč), daň z neočekávaných zisků (+13,0 mld. K), DPH (+6,9 mld. Kč) a daň z příjmů právnických osob (+5,8 mld. Kč).

Solidní inkaso DPH, která je druhou nejvýznamnější příjmovou položkou, svým meziročním nárůstem o 8,7 procenta za první tři měsíce roku v kombinaci se snížením spotřebitelské inflace do blízkosti dvouprocentního cíle ČNB naznačuje pokračující oživení reálné spotřeby domácností.

V tom se patrně odráží svižně rostoucí nominální mzdy, jejichž dynamika podle našeho odhadu letos v celoročním vyjádření předčí inflaci.

To potvrzuje i výběr pojistného na sociální zabezpečení, který byl do konce března oproti loňsku vyšší o téměř osm procent, byť zčásti to může souviset s daňovými změnami platnými od začátku letošního roku (znovuzavedení nemocenského pojištění zaměstnanců, zvýšení minimálního vyměřovacího základu OSVČ, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Deficit státního rozpočtu v lednu dosáhl 26 mld. Kč

Letos přepokládáme zmírnění deficitu státního rozpočtu k 250 miliardám korun. Přispět by k tomu měl konsolidační balíček, odeznění některých mimořádných podpůrných opatření a mírné oživení domácí ekonomiky.

Celkově očekáváme, že tak dojde již letos ke snížení schodku veřejných financí viditelně pod tři procenta hrubého domácího produktu (HDP), konkrétně z loňských 3,3 na 2,3 procenta HDP. Celkový veřejný dluh v poměru k nominálnímu hrubému domácímu produktu by tak měl ve výsledku růst jen pozvolně.

Relativně pozitivní výhled vývoje tuzemských veřejných financí přispívá k tomu, že ČR nadále disponuje vůbec nejlepším ratingem v rámci regionu střední a východní Evropy a jeho výhled je již od února u všech klíčových ratingových agentur na „stabilní“ úrovni. To má za následek i nižší náklady na obsluhu státního dluhu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Deficit státního rozpočtu loni dosáhl 288,5 mld. Kč

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.