V důchodu bychom chtěli 20 tisíc měsíčně. Jenže nemáme našetřený milion

Od ledna se průměrný důchod zvýší na 14 400 korun. Většina Čechů si ale nedovede představit, že by s takovou částkou měla vyjít. Potřebovala by ještě aspoň pár tisícovek navíc. Jenže to má malý háček: Češi si na stáří dostatečně nespoří. I tak by rádi odešli do důchodu už v šedesáti letech.
Češi by rádi do penze v šedesáti letech. Foto: Pixabay.com

Banka ING si mezi pracujícími lidmi ve věku 50 až 65 let nechala vypracovat „důchodový“ průzkum, který přinesl zajímavé závěry. Třetina dotázaných očekává, že si v důchodu vystačí maximálně s 15 tisíci korunami měsíčně, další dvě pětiny (42 procent) očekávají, že se budou se svým měsíčním rozpočtem složeným ze státního důchodu, úspor a výnosů z investic pohybovat mezi 15 a 20 tisící korunami. A každý šestý si myslí, že na jeden měsíc bude potřebovat 20 až 25 tisíc. Životní náklady mezi 25 a 30 tisící očekávají čtyři procenta Čechů. Jen minimum předpokládá náklady vyšší než 30 tisíc korun měsíčně.

Zajímavá je právě skupina, která počítá s 15 až 20 tisíci korunami měsíčně. „Uvážíme-li, že výše průměrného důchodu dosáhne od ledna výše 14 400 korun a penzisté budou tuto částku pobírat podle statistik České správy sociálního zabezpečení průměrně 24 let a 3 měsíce, vyjde nám, že by člověk odcházející z práce do výslužby měl mít našetřeno 174 600 až 1 629 600 korun,“ propočítal důchodová očekávání Radek Sedlář, ředitel retailové sekce ING Česká republika.

Ještě s většími úsporami musí počítat ti, kteří by v důchodu rádi žili s 21 a 25 tisíci korunami měsíčně. Pro podzim života těchto osob by bylo ideální, aby měly v bance dva až tři miliony korun.

Sto let spoření

Problémem samozřejmě je, že na takové úspory musí většina Čechů zapomenout. A to dokonce i ti, kteří jsou odpovědní a pravidelně si část vydělaných peněz dává stranou, aby si v budoucnu ve stáří mohli přilepšit. Ukazuje to jiný průzkum z dílny NN Penzijní společnosti. Konstatuje, že finanční přípravy za vysněným ideálem často pokulhávají.

„Z našeho průzkumu vyplynulo, že by si lidé rádi spořili na penzi od 32 let, což je chvályhodné. Důležité je ale jak pravidelně a jakým způsobem si lidé spoří. Ve skutečnosti z dat z trhu víme, že průměrný věk účastníka penzijního spoření je více než 47 let, a přesto má naspořeno jen zhruba okolo sta tisíc korun,“ uvedl Milan Tomášek, ředitel penzijních produktů NN.

V průměru (vyjádřeném mediánem z průzkumu – pozn. aut.) spoření Čechů na penzi jakoukoli formou dosahuje jen 700 korun měsíčně, přičemž nejčastěji lidé při zajištění na stáří věří penzijním fondům. Investic do akcií nebo podílových fondů pro zajištění na stáří využívá podle průzkumu 13 procent Čechů, zatímco 11 procent věří investicím do nemovitostí a stejné procento počítá s finanční podporou od dětí.

„Finančně Češi myslí na stáří velmi málo a hodně pozdě. Ve výsledku si tak na rok vysněné penze našetří průměrný Čech za 10 let spoření. Na desetiletou spokojenou penzi by takto museli šetřit 100 let,“ dodal Tomášek.

Průměrný důchod nestačí

Z průzkumu, který si nechala vypracovat banka ING, vyplývá, že asi dvě třetiny budoucích penzistů se státním důchodem 14 400 korun nevystačí. „Spořit si mimo jiné také na penzi je vhodné už od první výplaty, jakkoliv se to zdá být pro mladé lidi v nedohlednu,“ doporučil Radek Sedlář.

Podle tohoto průzkumu si ale lidé spoří přece jen více peněz, nejčastěji to je suma mezi jedním až třemi tisíci korunami. Co je ovšem podstatné: téměř polovina lidí spoří nepravidelně a deseti procentům se nedaří dávat stranou vůbec nic.

„Dostatečné úspory dávají lidem v předdůchodovém věku volnost v rozhodování, jestli chtějí odejít do penze dříve. A to i těm nízkopříjmovým. Podle výsledků průzkumu si na předčasný důchod spoří nejčastěji Češi s příjmy 10 až 20 tisíc korun měsíčně. V jejich případě pak není pokles životní úrovně v důchodu až tak markantní,“ poznamenal Sedlář.

Do penze v šedesáti

Nadpoloviční většina dotázaných (61 procent) se domnívá, že by se mělo do penze odcházet nejpozději v šedesáti letech. Zhruba třetina si myslí, že ideální věk je mezi 61 a 64 lety, a necelá desetina Čechů se přiklání k názoru, že by to mělo být v 65 letech i později – podle chuti pracovat.

Stát se pracujícím důchodcem plánuje 17 procent padesátníků pod 54 let. Ve věku 60 až 65, tedy těsně před důchodem, stále cítí dost sil na práci 39 procent lidí. „Vypadá to, že čím jsou lidé starší, tím více chtějí žít jako doposud. Je dobře, že mají pořád chuť pracovat. Je to výhodné jak pro ně, tak pro stát. Když budou i nadále pracovat, mohou se lépe zabezpečit na dobu, kdy bude důchod jejich jediným příjmem,“ soudí Radek Sedlář.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 98
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Pe Petr

  Mám do důchodu 15 roku a 2 miliony jsem už našetřil. Do důchodu chci jít s minimálně 3 miliony. J

  • mi milena

   Hm, podnikatel anebo dobře placený manažer, ředitel či dokonce politik, starosta?

   • míra

    Neblázněte ženská. Kupříkladu já jsem úplně obyčejný zaměstnanec, úplně normálně se živím rukama. Za posledních 30 let jsem si našetřil na byt, každoroční exotickou dovolenou a na důchod mám již teď našetřeno asi 1,5 milionu. Žádný problém. stačí něco umět a nebýt líný!

    • Ra Radek

     Lidi ale taky chtějí trochu žít, hezky se oblékat, někam se podívat a ne mít 2 práce a znát jen život z práce do práce, večer stěží udělat manželku nebo přítelkyni a jít spát.

    • Ky Kysoň

     To by chtělo podrobně rozepsat tento ekonomický div ( nebo spíše zázrak ) …..

     • Bo Bořek

      Jaký „div“ ? Stačí mít dobře placenou práci v levném regionu. Např. v MS kraji seženete velký byt za půl milionu. To se dá našetřit dříve než za třicet let. A „exotika“ může být třeba Rumunsko.

   • Pa Pavel

    kdybych neměl děti v vejšce tak už taky končím a to nejsem podnikatel takto budu muset čekat ještě 4 roky – jo holt každej máme jiné priority někdo vráží peníze do okamžitých požitků a někdo do nemovitostí a myslí na to co bude dál

    • Re Rene

     Do duchodu max v 60 ti. A kdo nechce at pracuje a zdechne v praci. Ja od 50 nepracuji a vubec mi prace nechybi. Je dulezite mit prijy a ne pracovat do 65 a potom zdechnout. Kvalitni zivot ve stari je holy nesmysl.

  • Ra Radek

   To je sice hezké, ale podstatnou část peněz spolkne inflace. A ty důchodové pilíře co vláda vymyslela, to je taky pěkný tunel. Nikdy si nevyberete to co našetříte, dřív člověk umře, protože vám to dávají po trochách a co po vás zbyde se převede na syna či dceru a ten si to také nemůže vybrat a tak dál. Celý systém demokracie tady je špatně. Platy mizerné,není z čeho šetřit

   • Bo Bořek

    Není to tunel, ale solidární přerozdělovací systém. S malým příjmem a dlouhým dožitím vyberete víc než vložíte. Ti s vyšším příjmem to cvakají.

    • Je Jena

     ‚… to cvakají‘? Na to jste prisel jak? Bohati jen podvadi a kradou, do duchodoveho ho systemu neodvadeji nic!

  • Ji Jirka

   Petře, Vaše úspory jsou chválihodné. Teď už jen, abyste si za 15 let za ty 3 miliony byl schopen koupit to, co před 10ti lety za milion…

  • Kr Krokodýl

   Za 15 let při inflaci 4% ročně bude vše o 60% dražší a úroky na vašem spoření jsou více než mizerné,takže vám to bude stačit na rakev,dvacet kubíků plynu v kremační peci.Spočítal jsem si kolik jsem zaplatil za celý život státnímu zloději a kdyby mi měl erár vrátit tyto peníze,stačilo by mi to na dvacet let velmi slušného důchodu.jenže obrovskou částku nám ukradených odvodů a daní spolkne živení parazitů,kteří nikdy nepracovali.

   • Míra

    A kdy tě pustili na psychiatrické klinice k PC? To dost zariskovali,pustit choromyslného závistivce z „milionu chlívku“ na internet !!

  • Ro Roman

   Doporučoval bych nákup nějaké kryptomeny, protože za 15let, při roční inflaci ČR 2% až 3% bude kupní síla vašich peněz o nejméně 30% slabší. ?

 2. ja jan

  Hodně mladých pracovat nechce! Tráví čas na demonstracích, jak je to předchůdci 30 let učili…

  • Sa Sangre

   Těch je hodně, ale ještě více je těch, které rodiče učili nepracovat, trávit čas tlacháním, v hernách a incestem.

  • míra

   Nelži! Naprostá většina mladých normálně pracuje! Nesmíš to posuzovat podle těch svých!!!

 3. JV Jarmil Vepřek st.

  A kde jsou ty miliony, které si kdysi vláda půjčila a nevrátila?

  • Al Alice

   Já bych věděla,ale nechci být sprostá.Každopádně byly to peníze mých vrstevníků a o to smutnější je stále poslouchat jak se máme když máme slevy na dopravu a každý rok se nám přidává,ale že je všechno x dražší o tom se nemluví.

 4. ja jaluvkova.a

  Co tahle říct Topolánkovi ať vrati co vybral z důchodového fondu ?
  Hezký den

  • Pe Pepa

   Žádný důchodový fond nikdy neexistoval, je to jen výplod nezdravých českých mozků, že je někdo okradl.

  • Míša

   Zase jedna z těch babišovských intelektuálek. Madamme, žádný důchodový účet nikdy neexistoval. Takže si laskavě nechte tyto kecy na nejbižší schůzi základní organizace ANO…

 5. mi milena

  hihi, jasně, ale průměrnou penzi bude mít přece jen mnoho lidí, jenže je tady 1/3 důchodců, která to mít nebude ani náhodou, co bych za to dala mít 14 tisíc, já budu mít od ledna 11.500! Tak snad přežiji. Bylo by normální mít penzi min. 15 tisíc! Na ty české , které jsou už vyšší než západní, ceny!

  • AM Alena Marková

   Máte pravdu kdybych neměla něco ušetřeno tak budu za chvilku v háji a to nemyslím urnovém.

 6. Mi Miroslav

  Je mi 84 let, mám měsíční důchod 14.800,- a nemůžu si stěžovat. Žiji normálním životem, platím poplatky, stravuji se rovněž normálně, nechodím do hospody a nekouřím. A měsíčně v průměru ještě ušetřím cca 3.000,- Kč.

  • Václav

   Tak to mě je Miroslave 80 let mám důchod 1200 Kč, celý život jsem pracoval jako řemeslník a dokonce 10 let kvůli bytu i v uhelných dolech na KIladně. Mám invalidní manželku s důchodem 5000 Kč a kdybych neměl ten za komunistů získaný družstevní byt, tak by sme chíply na úbytě. Ale zaplať pan Bůh, že jsou komančové pryč!

  • Mi Mirka

   To urcite neplatite najem. My jsme dva dame dohromady 27 000 kc z toho 17000,– platime najem. S tim zbytkem si moc nevyskocime. Levnejsi najem nesezeneme.

  • Ma Marie

   Já mám důchod 11000 a jsem sama v bytě kdybych nepracovala tak po zaplaceni všeho budu jen čekat na smrt mým vnukám bych nemohla koupit ani něco dobrého protože jich mám 6 a mám je ráda Marie

  • Zd Zdeněk

   Nač šetříš 3000,- kč v 84 letech ? Vždyť si Tě stejně za chvilku vezme Zubatá !

 7. Jan Ámos Komenský

  Jsem rok v důchodu, můj měsíční příjem činí cca 30.000,–Kč čistého. Celkem s tím vyjdu.

 8. Sa Sangre

  To jsou stejně jenom teorie. Důchodců, ale zejména těch, kteří mají štědré sociální dávky, bude přibývat. Peníze pro všechny nebudou. A těm nepracujícím přece dávky snížit nemůžeme, to by byla diskriminace. A tak se sníží nejen budoucí, ale i současné důchody

  • ro roxy

   Plně s Vámi souhlasím,stačí se rozhlédnout po chodníku,kde kráčí „madam“ověšená 4 capartama a vychovávající další „požírače“ dávek . co s tím??!!!!

  • ro roxy

   Plně s Vámi souhlasím,stačí se podívat na chodníku,kde korzuje „madam“ se 4 capartama bohužel další nemakančenkové,ale – co s tím?!!

 9. A. A.Novák

  Průměr 24 let a 3 měsíce v důchodu může vymyslet jenom blbec v této pseudo demokracii a svobodě.A aby nedošlo k nějakým nejasnostem,ve straně jsem nikdy nebyl a svůj názor jsem si veřejně řekl i v socialismu za komunistů.Nazdar!

 10. Kv Kvint

  Na co mít v důchodě našetřené peníze? Stejně většina důchodců jen nakupuje v Penny a nebo vysedává v hospodě.

  • Ky Kysoň

   Tomu nějak nerozumím ?
   Penny je nějaký speciálně levný kšeft ??
   Vysedávat v hospodě není taky zrovna nejlevnější – 5 Plzeňských po 51 Kč denně je skoro 8 000 Kč za měsíc a tak bez našetřených peněz se to nedá zvládnout.
   Tolik pro informaci pane Kvinte.

  • Václav

   Zapomněl jste podotknout „a dává si při tom vysedávání do mouly“!

 11. S- Sam - Moravský kreativní komentátor

  A ten Starý ještě nemá ušetřeny 2 milionky. ? Spíš jde o to, že za pár let bude potřeba mít 4 miliony a pak už 5 milionů, zeptejte se Rusnoka, jak vidí tu inflaci,. Takže lidem zbyde na důchod leda tak Milion chvilek

  • Fr Franta

   už jen nadpis je zavádějící – jak dlouho má žít s milionem 1.000000 : 20.000´= 50 : 12 =4.1 takže 4,5 roku ??????????

   • Ja Jaroslav

    Ten milin nemá pokrýt celých 20 tisíc ale rozdíl mezi důchodem a 20 tisíci, tedy nějakých 5-6 tisíc měsíčně a pak to vychází správně.

 12. FT F. Turek

  Státní zaměstnanci, hlavně poslanci, senátoři, starostové a jejich poradci mají své jisté, jenom nějak zapomněli, že nevytváří žádné hodnoty a svým chováním odnaučují mladou generaci pracovat a tím přispívat do státní pokladny.

 13. FT F. Turek

  Nelžete o nezaměstnanosti a o důchodcích, kteří 40 roků a více pracovali, že okrádají státní pokladnu.
  Dnes je spousta mladých a cikánů kteří nepracují a pořád si žijí „nad poměry“

 14. Za Zan

  Ale našetřenej byl.(V tom důchodovém fondu). A to ještě od Husáka. A kampak se ztratil???

 15. Zu Zuzana

  V důchodu průměrně 24 let? V dnešním článku na Seznamu bylo, že muži v letošním roce umírají v průměru v necelých 73 a ženy v 79 letech. To by chlapi museli chodit do důchodu ve 49 letech a ženský v 54 letech. Nějak to nesouhlasí.

  • Ja Jarek

   Klidne muze. Za totace se chodilo do duchodu driv. Zenam se idecitali deti.. to uz dnes neni. Proto Vam to pripafa jako nesmysl.

 16. Ra Radek

  Stát nepotřebuje aby jste důchodoval, stát potřebuje aby jste makal až do rakve. Nenechá vás jen tak zbohatnout. Proto je nastavena inflace, proto se tady vyrábí s nízkou přidanou hodnotou, proto tady máme mizerné platy. Zisky jdou do zahraničí a my jsme tady od toho, aby jsme je vytvářeli. Tady se má dobře jen pár vyvolených, kteří to drží právě tímto směrem. Za 10 let spoření si v důchodu nekoupíte ani boudu pro psa.

 17. Václav

  Většina lidí má v produktivním věku tak nízký plat, že nemůže moc šetřit a dívat se na „mrtvé“ peníze, tak si ty stupidní rozumy o spoření na penzi nechte pro kanára! Howgh

 18. Ba Balů

  Chtěl bych vidět člověka který dělá 40 let rukama / dělnické profese/jak máká po 60 ve svém oboru, zhovadilosti typu odchodu do důchodu v 65 mohou mít netáhla a podnikavci co parazitují na svých zaměstnancích a minimální plat je bolí a každé zvýšení snižuje jejich životní úroveň, protože živí celou rodinu, milenku, 3x ročně dovolená v Karibiku, 3x lyžování v Alpách a žrádlo nejlépe bio a Argentinské hovězí, tehle stát se umlátí sám ani nebude potřebovat debilní EU

  • Pa Parabellum

   ˇNekvalifikovaný špindíra není profese, profese se myslí kvalifikace, a ta se nezískává na parabolševickém praslovanském učnáku. Dnes nikdo nikomu nenařizuje, jakou práci má dělat, a kolik má za to dostávat, lemple línej.

   • PO Pavel O

    milý parabellum / snad náboj 9 mm / kolik je ti let klučino a copak děláš, že si tak chytrej, dneska děti nadávaj učitelům protože to slyší doma jak jsou učitele blbí, rodiče z nich udělají raději hyperaktivní dyslektiky, aby prošli základní školou a pak do soukromých škol protože normální by nezvládly a pak hajdy na soukromou VŠ napřiklad Olomouc kde vystuduje každý pokud má love……..a pak to končí tím že se baví dva právníci – vole já mám strach jít na operaci – co když ten doktor dělal medicínu jako já práva!!!!!!!!Tákže genie napiš nám co dělá tatínek a co si dokázal……? Ale neboj ona si tě nemoc najde, protože něco takového se nerodí, to se vyskytne a jako nahodilý a cizorodý prvek bude zahubeno…

 19. Fe Felix

  Je třeba se podívat na vývoj důchodů v poměru k průměrné mzdě! V minulosti byl průměrný důchod 57% průměrné mzdy. Nyní je průměrný důchod necelých 40% průměrné mzdy. Takže milí přátelé – máme se čím dál lépe. Poslanec musí mít plat v souladu s inflací +7000 Kč a důchodce také v souladu s inflací +900 Kč. Paráda …….

  • Pa Parabellum

   Jistě, ošem zapomněl jste dodat, že jde o průměry, a že nejvíc budou v důchodu odrbání právě ti poslanci, manažeři, soudci a další, kde ten náhradový poměr bude tak do 15 procent, truhlíku.

   • PO Pavel O

    trubko – už Venezuela chystá změnu důchodů – pevná almužna a zásluhová čast – peníze dělají peníze neználku…

 20. Mi Milda

  Šetřit se dá, když se chce. Tedy pokud člověk pracuje a pobírá běžný (průměrný) plat. Nesmí být navíc zatížen nerozvážnými dluhy. Jsem s manželkou 20 let, máme dvě holky. Já donesu domů cca 28 000. Žena tak okolo 20 000. Během společného života jsme vybudovali vlastní bydlení a dokážeme polovinu našich platů spořit (stavební spoření, důchod, dětem na bydlení a na studia). Chce to jen zůstat nohama na zemi a nehonit se za blahobytem a nesmysly. Pro mne je priorita zabezpečená rodina a důstojné stáří. Čím jsem starší (43 let), tím více si uvědomuji, že jsou i jiné hodnoty, než narvanej nákupní koš. Ale je to každého volba.

 21. su sudo

  Hlavně našetřete a pak ráfky rychle natáhněte my ty úspory při dědictví zdaníme.

 22. EI ELO IKRI

  TADY SE LŽE LIDEM ,ŽE JEŠTE SI BUDOU UŽÍVAT DUCHOD TŘETINU SVÉHO ŽIVOTA-ZATÍM LIDI UMÍRAJÍ NA NEMOCI ZE STRESU JESTLI SE DOŽIJÍ DUCHODU A STÁT SI PAK UŽÍVÁ JEJICH DUCHODY A POSÍLÁ JE CIZÍM STÁTUM DLE INSTRUKCÍ EU

 23. Ve Vendys

  Proboha, kdo z normálních pracujících lidí je schopen našetřit peníze na důchody ? To je snad scifi, ne ?
  Máme to každý měsíc od výplaty k výplatě a mám ještě šetřit na důchod ?
  To bych musel mít peníze jako v EU, pak se dá hovořit o šetření.
  Kdo vymýšlí takové věci ?

  • Pa Parabellum

   Jsem méně, než podobyčejný zaměstnanec, pracující pod agenturou, a 1 385 000 jsem našetřil zaposlední 4 roky. Asi děláte něco blbě.

   • Ji Jirt

    No to asi nebudete obycejny zamestnanec, kdyz muzete odkladat skoro 30k mesicne.

  • Pa Parabellum

   Jenomže Vy JSTE v EU. Není vinou někoho z EU, že vy jste na ten civilizovaný svět mířil s ostatními dělnickými špindíry raketami s atomovými hlasvicemi. A z postbolševických bordelů, mají čeští dělničtí špindírové mzdy zdaleka nejvyší.

  • wi wiwien

   jo v německu má důchodce 2450 EU a na Slovensku 450 EU v průměru a tady u nás jsme většinou co nedosáhnou ani při udajném přidání 900 Kč na sumu 10000Kč a to jen tak mezi námi celý život jsem dělala manuálně

 24. václav

  to je pravda 40 rokú jsem si šetřil 95,kč tenkrát to nebyli špatné peníze na nkonec malá almužna ,to znehodnocování koruny je hrozný !!

 25. Mi Michael

  Jak už tu zaznělo, nejdůležitější otázkou není samotné spoření na stáří, ale mechanismus, který dlouhodobě spořícímu člověku zajistí, aby jeho úspory ve výhledu 15 a více let udržely využitelnou hodnotu. Nezajistí to ani stávající investiční fondy nebo akcioví brokeři ani stále nové (a jistě lepší) pilíře důchodového systému ani třeba státní dluhopisy nebo investice do realit… zmíněné jen do jisté míry limituje ztráty způsobené „oficiální“ inflací (o reálné ztrátě hodnoty nemluvě). A to vše za předpokladu, že nedojde k vážnějším ekonomickým otřesům, které v dnešním světě rozhodně nelze vyloučit.

 26. li libuše

  je mi 70let,s důchodem musím vyjít…..nežebrala bych o pomoc děti,to by bylo pod mou úroveň !!!!! celý život jsem pracovala jako dělnice !!

 27. Al Alena

  Jsem invalidní důchodce 3.stupně a mám 11 600. A stát mi víc nedá a já si nepřivydělám. Proto mladým radím, na stát a daně se vyse.rte, neb on na vás taky, a postarejte se jen o sebe.

 28. Ho Honza

  Kde jej mají běžní lidé vzít? Mzdy třetinové, když dobře poloviční co na západě, ale ceny stejné, nezřídka vyšší za zboží vesměs horší. Telefony, data, PHM, jídlo… Kromě jiných sdírá z té nízké mzdy lidi ještě stát o polovinu tzv. superhrubé mzdy, o dalších přímých a nepřímých daních a poplatcích nemluvě.

  Aby lidi aspoň nějak normálně žili, chodí do další práce, na melouchy, utahují opasky, seč můžou, místo ježdění super hyper krásným „ekologickým“ vozem flikují staré vraky… Pokračovat by se dalo dlouho.

  • Pa Parabellum

   Jo, soudruhu, to je cena za to, že jste tu 40 let budovali třídní apratheid, a na civilizovaný svět mířili raketami s atomovými hlavicemi. Krom toho, nic vám nebrání v těch zemích, kde jsou ty mzdy oproti Čr podle Vás 3x vyšší, jít vydělávat. Mimochodem, v tom Německu je úplně jiná struktura profesí, takže v nelze obecně říci, že za stejnou práci je v Německu 3x tolik, a ani bohatá EU není jen Německo.

 29. Václav

  Pro mě je to vyřešené: Od 15 roků pracuji a od 53 roků jsem byl v invalidce (osm operací, ledvina venku atd…) Takže když jsem dostal v 63 letech starobní důchod, tedy 12 táců místo sedmi v invalidce, jsem nesmírně spokojený mít po 9 rocích o 5 táců více a navíc hned zvýšení o 887 korun díky této vládě (za Sobotky jen o 45-136 korun, za Nečase ještě hůř :-)) Z mého zaměstnání odchází již několik roků do invalidek, samé operace-prostě člověka práce oddělá a zvyšovat věk pro odchod do důchodu znamená připravit se na masivní nárůst invalidek, což stojí s operacemi a léčbou po nich ještě více než ten starobní důchod :-))

  • Pa Parabellum

   Já bych spíše řekl, že co Vás oddělalo, je chlast a cigára, protože kvůli nemocem z povolání lze zaměstnavatele vcelku úspěšně zažalovat. Takže kdyby to byla pravda, už byste to dávno udělali.

   • ja jarda

    Já Vás potkat tak Vám natáhnu takovou že s e vrátíte s botama od sněhu a v ruce budete mít banán a fíky.

 30. ma marek

  Můžete spořit jak chcete, než půjdete do důchodu, tak Vám úspory zlikvidije Babišovsko-Singerovská inflace.

 31. jj jan jirak Praha 1

  kdyby mě novodobý režim nesebral 30% ze socialistického důchodu na který jsem měl nárok měl bych dnes 17500. Peníze na důchody se rozkradli. je to lumpárna. dnes už nevěřím nikomu.

 32. Sv Svobodová

  ok, to je sice pěkné ale spousta lidí i když celý život poctivě makaj a od první výplaty jim je strháváno pojištění nemá možnost tolik našetřit, pořídit bydlení výchova a vzdělání dětí + neustále se zvyšující životní náklady většině lidí neumožní i když se snaží spořit odkládat tak vysokou částku

 33. Mi Mira

  Taky by měl vrátit Klaus co si půjčil z důchodového účtu po roce 89 a Topolánek v 2007. A bydlet v nízkoenergetickým domě, a mít Skautskou energii a mít dva byty k pronájmu.

 34. Lu Lukáš

  Já měsíčně posílám od 19 let peníze které pokaždé když se mi zvednou peníze v práci, tak tuto částku navýším.
  Navíc jsme s přítelkyní koupili druhý být jako investice do budoucna. Kdo chce tak přípraven je kdo ne tak brečí na internetu a volí komunistické ano nebo ksčm.

 35. No Novak

  Před léty jsem popsal jak by měly být zaslouženě odměněny matky, pracujících potomků. P. Maláčová z toho udělala podporu příživníků. Pokud tam bude ČSSD se svou rozhazovačnou snahou podpory nepracujících v důchodu a na druhé straně, diskriminující politikou, zaměřenou proti mužům, nemá smysl něco doporučovat. Důchodová reforma se může zaplatit sama, nejen ze stávajících zdrojů, změnou přístupu v řízení ekonomiky. Znovu můj první návrh: řádně odchované děti a posléze pracující potomci, by odváděli část svých daní svým matkám. Má to spustit řetězovou reakci k řádné výchově a posléze odměně za výchovu. Maláčův návrh je žádná práce, jen odměna za porození, i v budoucnosti, nikdy nepracujících potomka, žijícího ze sociálních dávek. Zač chce Maláčová odměňovat matky nepracujících potomků 500 Kč za ,, KUS “ ? To nepochopím ! Další krok z tohoto vycházející, měl být podporou porodnosti a řádnou výchovou těchto budoucích pracujících potomků. Lze na to i elegantně získat peníze, bez zatížení státního rozpočtu, ale parazitizmus p. Maláčové a ČSSD nemíníme podporovat, snad až tam bude solidní člověk. Důchodová komise a rozpočtová rada vlády je babinec s poplašnými a feministickými, nic neřešicími názory.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB