V létě zemře na silnicích každý rok přes 100 lidí. Bude letos rekord?

Před dvěma lety zemřelo o letních prázdninách při dopravních nehodách 101 osob a těžce se zranilo dalších 504 lidí. Vloni už to bylo 115 usmrcených a 563 těžce poraněných. Bude letošní číslo opět o něco vyšší?
O letních prázdninách přibývá tragických dopravních nehod. Foto: Hasičský záchranný sbor

Více než pětina nehod, při nichž během celého roku někdo zemře nebo se těžce zraní, se stane právě v červenci a srpnu. „Tyto dva měsíce patří k vrcholům motoristické sezóny, čemuž, bohužel, odpovídají také fatální následky dopravních nehod – v červenci umírá na silnicích dlouhodobě nejvíce osob, hned za ním následuje srpen,“ řekl ředitel Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič.

O letošních prázdninách by přitom na silnicích mohlo zahynout a vážně se zranit opět o něco více lidí. Od konce června už při dopravních nehodách zemřelo více než 20 osob a přes 60 se těžce poranilo. Do nejvíce rizikových skupin přitom patří motorkáři, cyklisté a děti, přičemž drtivá většina nezletilých není usmrcená vlastní vinou, ale ostatními účastníky silničního provozu. Mnohé nehody se stávají poté, co řidič pil alkohol nebo užil drogu.

PSALI JSME:
Motorkáři jsou v tom často nevinně, říká Klára Moravcová

Nejohroženější jsou motorkáři

Nejrizikovější kategorií jsou o letních prázdninách motocyklisté. Celá třetina je jich usmrcena a také těžce zraněná právě o prázdninách. „Dlouhodobou prioritou Ministerstva dopravy jsou a nadále budou zranitelní účastníci silničního provozu – chodci, cyklisté a motocyklisté, kteří se přibližně polovinou podílí na všech usmrcených a těžce zraněných osobách,“ řekl vedoucí oddělení BESIB Tomáš Neřold.

Dokládá to havárie z počátku července, kdy hlavní silnici z Prahy do Tábora uzavřela u Benešova tragická nehoda osobního automobilu a dvou motorek. Jeden motocyklista utrpěl vážná poranění, kterým posléze podlehl. Poslední červnový den skončila tragicky rovněž nehoda motorkáře na Znojemsku. „Podle dosavadních informací předjížděl motocyklista před ním jedoucí vozidlo. Manévr však zřejmě ve vysoké rychlosti nezvládl a narazil do betonového mostku před rodinným domem,“ řekla krajská mluvčí policie Alice Musilová.

Mnozí cyklisté zase podceňují bezpečnost a nejezdí s ochranou přilbou, byť jde o investici za několik stovek korun – která dokáže zachránit život. Většina z usmrcených cyklistů jelo bez přilby. Výzkum ovšem prokázal, že více než třetina mohla žít – pokud by si přilbu vzala. Druhým rizikovým faktorem u cyklistů je pití alkoholu. Dlouhodobě byl při nehodách zaviněných cyklisty zjištěn alkohol přibližně ve třetině případů.

PSALI JSME:
Dopravní expert: Cyklisté mě někdy udivují. Pojedete autem, o jehož bezpečnosti pochybujete?

V hlavní roli alkohol

Alkohol a jiné drogy se o letních prázdninách ovšem podepisuje na více tragických dopravních nehodách. „Přibližně každá osmá osoba byla v roce 2018 usmrcena v důsledku alkoholu a jiných návykových látek,“ řekl Tomáš Neřold z BESIP. Dodal, že velkým nešvarem jsou takzvané „diskonehody“, kdy se mladí lidé vracejí ze zábavy a při cestě opilý řidič nabourá.

Zvýšené pití alkoholu je v letních měsících podpořeno různými akcemi, přibývá také soukromých oslav nebo akcí, rodinných a přátelských setkání. Veronika Valentová z Centra dopravního výzkumu varovala třeba i před převážením nezajištěných sudů piva v autech.

„Příkladem může být nehoda zkoumaná v rámci Hloubkové analýzy dopravních nehod, kdy byly ve vozidle přepravovány čtyři padesátilitrové sudy piva,“ sdělila Valentová. Při této dopravní nehodě řidič z dosud neznámého důvodu vyjel vpravo mimo vozovku, kde narazil do sloupu veřejného osvětlení. Po nárazu se vymrštily i sudy s pivem, přičemž řidič byl vážně zraněn.

PSALI JSME:
Drobná autonehoda? Neztrácejte hlavu a dodržte šest jednoduchých pravidel

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Motorismus

Veterána si kvůli úspoře na dani nepořizujte

Chcete se vyhnout placení ekologické daně a máte doma automobil s rokem výroby starším než 30 let? Registrujte jej jako veterána. Poměrně rozšířená rada má sice pravdivý základ, ale je třeba dopovědět, že se sice …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru