V nájemním bydlení se Češi začínají blížit Němcům a Rakušanům

Bydlení ve vlastním bytě nebo domě se pro mnohé Čechy stává nedostupným snem. Nájemní bydlení se tak v Česku stává dlouhodobým fenoménem. Podíl nájemních bytů se ve velkých městech začíná přibližovat k číslům v Německu a Rakousku, kde tímto způsobem bydlí takřka každá druhá rodina.
Čím dál více lidí bydlí v nájemním bydlení, platí to i o Brnu. Foto: Pixabay.com

Důvodů, proč poptávka po nájemním bydlení neustále roste, je několik. Tou nejvýznamnější je neustále se zvyšující ceny bytů a domů, a rovněž přísnější podmínky pro udělování hypoték.

„Česko čeká rozvoj nájemního bydlení, a tedy logicky jistý ústup od bydlení vlastnického,“ potvrdil tento trend Prokop Svoboda z realitní kanceláře Svoboda & Williams v rozhovoru pro Stavební fórum. Podle Svobody už zájem o nájemní byty existuje, byť většina lidí třeba i preferuje spíše bydlení ve vlastním. Jenže si to nemohou dovolit.

„Zájemci o bydlení prostě na vlastní byt nebudou mít, už požadavky na vlastní prostředky jsou značné. Ale jiná alternativa, než nájemní byt neexistuje – lidé ji proto budou muset zvolit bez ohledu na vlastní přání. Bude to zkrátka ekonomická nutnost – a to je ten druhý důvod, proč očekáváme větší zájem o bytové pronájmy,“ dodal Svoboda.

Některé developerské skupiny už se soustředí výhradně na výstavbu nájemních bytů. Například AFI Europe zkraje roku oznámila, že prvním výhradně nájemním projektem bude Tulipa Karlín v Praze.

„Rozhodli jsme se vstoupit do segmentu nájemního bydlení v Česku hlavně proto, že se chceme zaměřit na výstavbu projektů, které nám budou přinášet dlouhodobé příjmy. Poptávka po bytech v Praze je silná. Zvyšující se ceny vlastnického bydlení povedou k tomu, že stále více zájemců začne vyhledávat bydlení v nájmu,“ sdělil Doron Klein, generální ředitel AFI Europe pro Českou republiku. Stejně postupují i další developeři.

Rostoucí brněnské nájemné

Obdobná situace panuje rovněž v Brně, kde nájemné v posledních letech vyrostlo až o několik desítek procent. „Hlavní příčinou je vysoká poptávka a relativně omezená nabídka. Problémem je také neustále oddalovaný územní plán. Kvůli jeho neschválení nejsou nové lokality pro výstavbu, a to minimum projektů, které v Brně vzniká, ani zdaleka nepokryje celou poptávku,“ řekl Jan Kejduš z realitní společnosti Properia group.

Ceny nájemného nadále rostou, i když o něco pomaleji než v předchozích letech. „Trh s nájemním bydlením je stále velmi vyšponovaný, i když jsme loni zaznamenali mírnou stagnaci oproti raketovému růstu cen nájmů v letech 2017 a 2018. Tempo růstu nájmů v Brně loni zpomalilo zhruba o pětinu. Do budoucna ale klesání cen neočekáváme, spíše mírný nárůst. Přesto o nájemní bydlení je a bude stále velký zájem,“ sdělil Martin Březina ze společnosti UlovDomov.cz.

V současnosti se měsíční nájemné v jihomoravské metropoli pohybuje u bytů 2+kk okolo 13 500 korun, u bytů 3+kk je cena téměř o pět tisíc vyšší – 18 400 Kč. I proto si čím dál více lidí hledá bydlení v okrajových částech města. „Periferní oblasti Brna-města, sahající až do lokalit Brno-venkov, jsou čím dál žádanější. Zájem je úměrný tomu, jak se zvyšují ceny nájmu v nejlukrativnějších lokalitách Brna-města,“ dodal Kejduš.

Vlastní bydlení není prioritou

Lukrativní lokality ale nejsou pouze ty, které jsou v nejužším centru Brna. Existují okrajové části, které jsou vyhledávány především kvůli klidnému bydlení s dobrou dojezdovou vzdáleností. Například Medlánky nebo Řečkovice, ale také Bystrc, kam se lidí stěhují do novostaveb v blízkosti přehrady.

V mladší generaci se navíc mění pohled na bydlení. „Už nemá takovou potřebu bydlet ‘ve svém’. To je další z důvodů, proč se zvyšuje poptávka po nájemním bydlení a stále větší procento lidí tak bydlí v pronájmu,“ řekl Martin Březina ze společnosti UlovDomov.cz.

Dodal, že například v Německu žije v pronájmech již polovina lidí, a ve velkých městech dokonce i více než sedmdesát procent. „Je vysoce pravděpodobné, že Česká republika bude tento trend následovat,“ usoudil Březina.

Lídrem je Německo

Právě Německo je lídrem v oblasti nájemního bydlení. Podle Tomáše Kalába z developerské firmy Kaláb ale není zapotřebí německou cestu následovat.

„Už i u nás existuje docela rozšířená představa, že pokud navýšíme procento nájemního bydlení na německou úroveň, bude se nám stejně dobře žít. Osobně na zvyšování podílu nájemního bydlení nevidím moc pozitivních aspektů. Myslím, že bychom si měli rozdrobené struktury vlastnictví našeho bytového fondu více vážit,“ řekl Kaláb.

„To, že se investice do nájemních bytů zvyšují, připisuji tomu, že čím dál větší část investorů chce své investice stabilizovat. Chtějí mít peníze v něčem, co není tak rizikové jako například nákup nových pozemků a postupná výstavba nových projektů. Odhaduji, že zhruba třicet procent nových bytů v Brně končí u lidí, kteří v nich nikdy bydlet nebudou. Někteří je pak ani dále nepronajímají. Stačí jim, že v nich mají bezpečně uložené peníze. Nájemné jako výnos tedy často není hlavním kritériem pro takovou investici,“ dodal Kaláb.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek