V regionech se začíná rozvíjet výstavba bytových domů, dříve to byla doména hlavně Prahy

Názor
Výstavba bytových domů byla dlouhá léta doménou hlavního města, v regionech lidé preferovali rodinné domy. V poslední době se ale zdá, že se situace mění. Větší bytové komplexy začínají vznikat i v jiných krajích, průkopníkem je Plzeňský kraj, kde se staví už více nových bytů v bytových domech, než v rodinných domech. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Výstavba bytových domů byla dlouhá léta doménou hlavního města. Ilustrační foto: FAEI.cz

Nejvíce nových bytů se v letošním prvním pololetí začalo stavět ve Středočeském kraji – v rámci nové výstavby celkem 3 516 bytů. Drtivá většina (2 688) připadá na rodinné domy. Naopak v Praze s 2 693 zahájenými byty poměr opačný. Na rodinné domy připadá jen 376 zahájených bytů, 2 315 bytů vyroste v bytových domech.

Zajímavý je pak pohled například na Plzeňský kraj, kde už výstavba bytových domů převýšila ty rodinné. V bytových domech začaly firmy během prvních šesti měsíců letošního roku stavět 871 bytů v bytových domech a 744 bytů v rodinných domech. Plzeň byla prvním krajským městem, ve kterém začali více působit developeři dříve aktivní pouze v hlavním městě.

Stejně bytů jako v Praze se začalo letos stavět také v Jihomoravském kraji (2 693 zahájených bytů). Rovných 1 500 z toho připadá na rodinné domy a 1 158 na bytové domy.

PSALI JSME:
Nové byty se povolují hlavně v regionech

Naopak minimum bytových domů se stále staví v Libereckém kraji (457 zahájených bytů celkem, z toho 411 v rodinných domech a 34 bytových domech), v Ústeckém kraji (724 zahájených bytů celkem, z toho 667 v rodinných domech a 55 bytových domech) či Jihočeském kraji (879 zahájených bytů celkem, z toho 801 v rodinných domech a 73 bytových domech).

Bude zajímavé sledovat, zda příklon k bytovým domům v krajích bude dlouhodobý. Současné rychlé zdražování energií, zboží i služeb by tomu nahrávalo. Výstavba bytových domů je v přepočtu na metr čtvereční levnější, což by mohlo o něco zlepšit dostupnost bydlení. Majitelé bytu ocení i výrazně nižší náklady na energie, než u rodinných domů.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výstavbě bytových domů dominuje Praha, v regionech převažují rodinné domy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

V centru Bratislavy vyroste nový mrakodrap

Panorama Bratislavy doplní další mrakodrap. Vícefunkční komplex Ister Tower postaví investiční skupina DRFG ve spolupráci s místním developerem The Galata Group. Na středoevropské poměry unikátní projekt se bude …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB