V regionech se začíná rozvíjet výstavba bytových domů, dříve to byla doména hlavně Prahy

Názor
Výstavba bytových domů byla dlouhá léta doménou hlavního města, v regionech lidé preferovali rodinné domy. V poslední době se ale zdá, že se situace mění. Větší bytové komplexy začínají vznikat i v jiných krajích, průkopníkem je Plzeňský kraj, kde se staví už více nových bytů v bytových domech, než v rodinných domech. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Výstavba bytových domů byla dlouhá léta doménou hlavního města. Ilustrační foto: FAEI.cz

Nejvíce nových bytů se v letošním prvním pololetí začalo stavět ve Středočeském kraji – v rámci nové výstavby celkem 3 516 bytů. Drtivá většina (2 688) připadá na rodinné domy. Naopak v Praze s 2 693 zahájenými byty poměr opačný. Na rodinné domy připadá jen 376 zahájených bytů, 2 315 bytů vyroste v bytových domech.

Zajímavý je pak pohled například na Plzeňský kraj, kde už výstavba bytových domů převýšila ty rodinné. V bytových domech začaly firmy během prvních šesti měsíců letošního roku stavět 871 bytů v bytových domech a 744 bytů v rodinných domech. Plzeň byla prvním krajským městem, ve kterém začali více působit developeři dříve aktivní pouze v hlavním městě.

Stejně bytů jako v Praze se začalo letos stavět také v Jihomoravském kraji (2 693 zahájených bytů). Rovných 1 500 z toho připadá na rodinné domy a 1 158 na bytové domy.

PSALI JSME:
Nové byty se povolují hlavně v regionech

Naopak minimum bytových domů se stále staví v Libereckém kraji (457 zahájených bytů celkem, z toho 411 v rodinných domech a 34 bytových domech), v Ústeckém kraji (724 zahájených bytů celkem, z toho 667 v rodinných domech a 55 bytových domech) či Jihočeském kraji (879 zahájených bytů celkem, z toho 801 v rodinných domech a 73 bytových domech).

Bude zajímavé sledovat, zda příklon k bytovým domům v krajích bude dlouhodobý. Současné rychlé zdražování energií, zboží i služeb by tomu nahrávalo. Výstavba bytových domů je v přepočtu na metr čtvereční levnější, což by mohlo o něco zlepšit dostupnost bydlení. Majitelé bytu ocení i výrazně nižší náklady na energie, než u rodinných domů.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výstavbě bytových domů dominuje Praha, v regionech převažují rodinné domy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Náklady na bydlení jsou stále extrémně vysoké

Náklady na bydlení v Česku pokračují v meziročním výrazném růstu a zásadně se podílí na růstu celkové inflace. Ta podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v srpnu meziročně sice nepatrně klesla o 0,3 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB