V říjnu v českém průmyslu klesla výroba i nové zakázky

Názor
Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) v říjnu dále zpomalil, když souhrnný indikátor PMI klesl na svou nejnižší úroveň od loňského listopadu. Na zpracovatelský průmysl dopadá trvající nedostatek potřebných komponent a surovin, což v říjnu dle průzkumu PMI vedlo k poklesu jak výroby, tak nových zakázek.
Uzavírky či výpadky ve výrobě, související s nedostatkem potřebných surovin a komponent, vedou i k poklesu nových zakázek. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zpracovatelský průmysl zároveň hlásí zrychlení růstu jak nákladů, tak prodejních cen. Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v říjnu klesl z úrovně 58 na 55,1, tedy nejníže od loňského listopadu. Finanční trh očekával pokles celkového indikátoru PMI na úroveň 56,8.

Jakkoliv úroveň 55,1 není sama o sobě špatná, tak průzkum PMI vysílá varovné signály ohledně dopadů nedostatku surovin a materiálu na výrobu a nové zakázky, postiženo je především odvětví výroby automobilů, z něj se ovšem problémy přelévají do navazujících odvětví zpracovatelského průmyslu.

Průzkum PMI hlásí pro letošní říjen meziměsíční pokles výroby, poprvé od loňského června, a také pokles nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu, k němuž došlo poprvé od loňského srpna.

PSALI JSME:
Tuzemský průmysl je pod stále větším tlakem

Uzavírky či výpadky ve výrobě, související s nedostatkem potřebných surovin a komponent, vedou i k poklesu nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu skrze slabší nákupní aktivitu v případě firem, jejichž výroba je utlumena.

Zároveň pokračuje růst cen jak nákladů, tak prodejních cen ve zpracovatelském průmyslu – říjnový PMI průzkum hlásí zrychlení tempa růstu u obou cenových skupin. Celkově lze konstatovat, že situace v průmyslu i nadále přispívá ke kumulaci inflačních rizik v tuzemské ekonomice.

Česká národní banka na růst cenových tlaků reaguje zvyšováním svých úrokových sazeb a další takový krok lze čekat na zasedání bankovní rady tento čtvrtek.

PSALI JSME:
ČNB bude pokračovat v rychlém utahování měnové politiky

Signály o zpomalení či dokonce přímo o poklesu výroby a nových objednávek ve zpracovatelském průmyslu budou ale zároveň jedním z faktorů, jež bankovní radu povedou k diskusi, zda znovu zopakovat razantní zářijové zvýšení úrokových sazeb anebo zda přejít ke zvyšování úroků v mírnějších krocích.

Na evropský zpracovatelský průmysl nepříznivě dopadají výpadky v dodávkách potřebných komponent a surovin, což platí jak o středoevropském regionu, tak o západní Evropě. Souběžně s tím pokračuje růst cenových tlaků jak ve zpracovatelském sektoru, tak v ekonomikách jako celku.

Zpožďování dodávek bude mít na průmyslovou výrobu a na vývoj nákladů dle všeho vliv přinejmenším i ve zbytku letošního roku, otázka obnovení dodávek potřebných komponent a zejména pak polovodičů pro automobilky je pro další vývoj v evropském průmyslu klíčová.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výrobní aktivita v ČR brzdí více, než se čekalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB