V srpnu se byty se hlavně dokončovaly, nově zahájených bylo méně

Názor
České stavebnictví v srpnu navázalo na předchozí propad a také v osmém měsíci letošního roku mírně kleslo. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební produkce v srpnu meziročně mírně klesla o 0,4 procenta.
Bytová výstavba zůstává nadále nízká a v porovnání s loňským rokem se navíc ještě snížila. Ilustrační foto: FAEI.cz

Stavební úřady v srpnu vydaly meziročně o 9,1 procenta stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení klesla o 6,3 procenta. Výrazně propadla i bytová výstavba, ČSÚ eviduje 4 025 zahájených bytů, což představuje meziroční pokles o 12 procent. Naopak počet dokončených bytů v srpnu meziročně vzrostl o 60,9 procenta.

Bytová výstavba zůstává nadále nízká a v porovnání s loňským rokem se navíc ještě snížila. V Praze se sice v srpnu začalo stavět 696 nových bytů, ale od začátku roku je to stále jen 3 691 bytů. Reálně to bude ještě méně, protože ČSÚ jako zahájené eviduje byty v takových projektech, které v daném měsíci získaly stavební povolení. Neznamená to ale, že se začaly stavět i ve skutečnosti.

Nejvíce nových bytů se letos staví ve Středočeském kraji, kde jich ČSÚ v rámci nové výstavby od začátku roku do konce srpna eviduje 4 759. Těsně za Prahu se na třetím místě usídlil Jihomoravský kraj s 3 546 zahájenými byty. Naopak poslední zůstává Karlovarský kraj, kde se zahájilo jen 546 nových bytů.

PSALI JSME:
V Praze žádný stavební boom není. Bytů se povoluje stále žalostně málo

České stavebnictví drtí nekonečný růst cen stavebních prací a materiálů, který sice zpomalil, ale nezastavil. Negativně působí také výrazné zdražování energií, protože celý sektor je na nich velmi závislý.

Stejně jako na pracovnících z Ukrajiny, kteří působí i na kvalifikovaných dělnických pozicích. Někteří už kvůli válce ve své vlasti odešli, mnozí další čekají na povolávací rozkazy. Na to, co se bude dít na stavbách v Česku, pokud opravdu odejdou, raději nemyslet.

Situace je velmi proměnlivá a odhadovat jakýkoliv další vývoj je prakticky nemožné. Mnozí investoři kvůli přetrvávající vysoké inflaci investice pozastavili a vyčkávají, naopak některé velké stavební firmy už vypověděly veřejné zakázky nasmlouvané v minulosti. Raději zaplatí pokutu, než aby musely dodržet nyní nereálné ceny. Jedno je i nyní ale jasné. Dostupnost bydlení se jen tak nezlepší.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
279 nových bytů povolených v červenci v Praze je kapka v moři

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti v Itálii?

Řada Čechů se po krásném lyžování na italském manšestru spojeném s dobrým jídlem, pitím a atmosférou rozhodne pořídit si v italských Alpách rovnou apartmán. Podobně po letním koupání řada lidí zvažuje nákup domu v …

Jak se budou vyvíjet ceny bytů a nájmů?

Máme za sebou dekádu velmi dynamického růstu cen nemovitostí, kdy se například v Praze čtvereční metr bytu zdražil o 2,4násobek. To bylo podpořeno postupně zotavující se ekonomikou po recesi v roce 2008, pozitivními …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).