V srpnu se byty se hlavně dokončovaly, nově zahájených bylo méně

Názor
České stavebnictví v srpnu navázalo na předchozí propad a také v osmém měsíci letošního roku mírně kleslo. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební produkce v srpnu meziročně mírně klesla o 0,4 procenta.
Bytová výstavba zůstává nadále nízká a v porovnání s loňským rokem se navíc ještě snížila. Ilustrační foto: FAEI.cz

Stavební úřady v srpnu vydaly meziročně o 9,1 procenta stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení klesla o 6,3 procenta. Výrazně propadla i bytová výstavba, ČSÚ eviduje 4 025 zahájených bytů, což představuje meziroční pokles o 12 procent. Naopak počet dokončených bytů v srpnu meziročně vzrostl o 60,9 procenta.

Bytová výstavba zůstává nadále nízká a v porovnání s loňským rokem se navíc ještě snížila. V Praze se sice v srpnu začalo stavět 696 nových bytů, ale od začátku roku je to stále jen 3 691 bytů. Reálně to bude ještě méně, protože ČSÚ jako zahájené eviduje byty v takových projektech, které v daném měsíci získaly stavební povolení. Neznamená to ale, že se začaly stavět i ve skutečnosti.

Nejvíce nových bytů se letos staví ve Středočeském kraji, kde jich ČSÚ v rámci nové výstavby od začátku roku do konce srpna eviduje 4 759. Těsně za Prahu se na třetím místě usídlil Jihomoravský kraj s 3 546 zahájenými byty. Naopak poslední zůstává Karlovarský kraj, kde se zahájilo jen 546 nových bytů.

PSALI JSME:
V Praze žádný stavební boom není. Bytů se povoluje stále žalostně málo

České stavebnictví drtí nekonečný růst cen stavebních prací a materiálů, který sice zpomalil, ale nezastavil. Negativně působí také výrazné zdražování energií, protože celý sektor je na nich velmi závislý.

Stejně jako na pracovnících z Ukrajiny, kteří působí i na kvalifikovaných dělnických pozicích. Někteří už kvůli válce ve své vlasti odešli, mnozí další čekají na povolávací rozkazy. Na to, co se bude dít na stavbách v Česku, pokud opravdu odejdou, raději nemyslet.

Situace je velmi proměnlivá a odhadovat jakýkoliv další vývoj je prakticky nemožné. Mnozí investoři kvůli přetrvávající vysoké inflaci investice pozastavili a vyčkávají, naopak některé velké stavební firmy už vypověděly veřejné zakázky nasmlouvané v minulosti. Raději zaplatí pokutu, než aby musely dodržet nyní nereálné ceny. Jedno je i nyní ale jasné. Dostupnost bydlení se jen tak nezlepší.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
279 nových bytů povolených v červenci v Praze je kapka v moři

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Splátky hypoték už rostou pomaleji, než nájmy

Tempo růstu splátek hypoték v letošním třetím čtvrtletí výrazně zpomalilo. Zatímco splátka hypotéky (s LTV ve výši 80 %, pozn. aut.) za nový pražský byt o výměře 60 m² vzrostla ještě ve druhém čtvrtletí o 17 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …