Václav Cílek: Konec světa už nastal. Jenom jsme si toho nevšimli

Co budete dělat, až nastane apokalypsa? A nenastala už? „Něco ve společnosti, jakési její vyzařování, se změnilo v základech, ale ještě potrvá nějakou dobu, než se to propíše do běžného života,“ říká v rozhovoru popularizátor vědy Václav Cílek.
Konec světa vlastně už nastal, jenom jsme si toho nevšimli. Něco ve společnosti, jakési její vyzařování, se změnilo v základech, ale ještě potrvá nějakou dobu, než se to propíše do běžného života, říká Václav Cílek. Foto: BH Securities

Měl jsem velkou čest, že jste mi zaslal svou novou knihu Odolné město. Je to velice zajímavý soubor textů. Mohli bychom k ní udělat krátký úvod?

Někdy v roce 1994 jsem byl pozván do Turecka na sympozium NATO, které se týkalo kolapsu civilizací následkem klimatických změn. Kdyby nás napadlo, že to uvidíme na vlastní oči, byli bychom překvapeni. Už před 30 lety jsem se dostal k tématu problémů a kolapsů civilizací.
V první fázi člověk většinou cítí potřebu to sdělit. Všechny tím otrávíte a vysloužíte si pojmenování katastrofisty. Války, konflikty a různé revoluce či povstání jsou skoro určitě nevyhnutelnou součástí lidských dějin. V roce 2012 měl být další konec světa.

Tehdy přišel nakladatel Zdenko Pavelka s nápadem, že napíšeme něco o konci světa. To mi ale přišlo pitomé, protože jsem si říkal, že konec světa vlastně už nastal, jenom jsme si toho nevšimli. Něco ve společnosti, jakési její vyzařování, se změnilo v základech, ale ještě potrvá nějakou dobu, než se to propíše do běžného života.

Před pandemií covid-19 jste vydal knihu Ruka noci podaná…
Ano, je o amerických prepperech, což jsou lidé, kteří se připravují na apokalypsu. Preppeři berou život tak, že jednou skutečně nastane hollywoodský konec světa, všichni budou žít v divočině, společnost se rozdrobí na gangy a bude nutné přežívat ve stylu filmu Rambo.
To je velký rozdíl, protože většinou musíte přežívat s nemocnou babičkou, starým psem a dvěma malými dětmi. Od tohoto tématu jsem se během covidu posunul k dalšímu typu uvažování. Prepper, který hromadí potraviny, má filtr na vodu, baterku a další věci sebou, by měl mnohem jednodušší život, kdyby odolná byly města, instituce a celé společnosti.

Co si pod tím představujete?
Třeba to, že když je blackout nebo nějaký jiný problém, tak není vyrabovaná lékárna. Mám kamarády v Súdánu a první věc, které se černý trh zmocnil, byly léky. Ty poté prodávali za pěti či desetinásobky původní ceny.
To znamená je nutné vědět, že za blackoutu, konfliktu nebo těžké situace bude lékárna otevřená. To většinou vyžaduje, aby byl venku jeden ozbrojený a uniformovaný člověk. Generál Štěpán, který je spoluautorem knihy, říkal, že při povodních v letech 2000 a 2013 starostové často žádali o člověka v uniformě, aby bylo patrné, že existuje autorita. To je velmi důležitá věc.

Mě by se líbilo žít ve společnosti, v níž ve chvíli, kdy přijde blackout, všichni řeknou, že nyní nejde o dosahování zisku či o prosperitu, ale o to, abychom zajistili potřeby lidí. Opravdu dodržujeme zákony, protože si myslíme, že jsou správné, anebo protože máme pocit, že kdybychom je porušili, tak nám to neprojde?
Žádná společnost nevydrží, že děti doma pláčou žízní nebo hladem. To je přirozené. Při hurikánu Katrina se v New Orleans osvědčilo nechat otevřené dveře do obchodu, ať si lidi vezmou, co chtějí s cedulkou, aby neničili. V knize nám šlo také o osobní psychologickou odolnost. Ale když máte žízeň, tak ani psychologický postoj nepomůže.
Sáhli jsme do zkušenosti ukrajinských měst, kde nás nezajímá, kolik lidí zemřelo při výbuchu rakety na tržišti, ale jak starosta řídí město. Ukrajinci mají skvělé mobilní aplikace, na mobilu vidí, kam rakety poletí, ukáže jim také nejbližší kryt a takzvaný Bod nezlomnosti, což je místo, kde je teplo a kde si mohou dobít mobily. Na telefonech v krizích hodně záleží. Třeba vojáci na Ukrajině mohou ze zákopů telefonovat. Je to vlastně psychologická poradna.
Říká se tomu telepsychologie, což doporučuje i Americká psychologická asociace. Podle údajů Světové zdravotnické organizace je 57 procent ukrajinských veteránů postiženo nějakým typem posttraumatického syndromu.
Když se to rozpočte na rodinné příslušníky, tak to vypadá, že je to okolo 25 procent Ukrajinců. Ukrajinská komunita v sobě tají a nedává najevo mnoho tichých bolestí. Nemám příliš rád moderní média, ale kdyby psychologie na dálku pomohla pěti nebo deseti procentům lidí, pomůže to 10 000 nebo 100 000.

Jak vybudovat odolné město? A kdybychom srovnali naše města dnes s těmi třeba před 30 nebo 40 lety, přijdou vám odolnější, nebo naopak zranitelnější?
V něčem odolnější, v něčem zase zranitelnější. Odolnější v tom, že přeci jenom pár lidí už dnes má třeba fotovoltaiku. Je tedy schopno vytvořit ostrov, kde věci fungují. Totéž se týká vlastní studny nebo filtrů na vodu.
Zase je dobré se opřít o ukrajinskou zkušenost. Když začala válka, přišla pro většinu lidí z čista jasna. Byla tam i velká reakce proti režimu, že je na nic nepřipravil. Až později se naučili mít evakuační zavazadla, baterku, nůž, doklady nějaké peníze, láhev na vodu a případně spacák nebo karimatku.

Miroslav Bárta hovoří o tom, že civilizace rostou ve své komplexnosti. Čím jsou komplexnější a složitější, tím jsou náchylnější k poškození. Mám pocit, že se to týká i samotného města, které je složitější, a proto i zranitelnější.
Velikost je prvním bodem zranitelnosti. Ukrajina funguje relativně dobře, protože většina země funguje normálně. Když se podíváte na tamní státní předpisy, tak ty říkají, aby lidé žili stejně jako před válkou. Když jsou zvyklí chodit na manikúru, mají tam chodit, to se týká i nakupování. Celá společnost je navíc angažovaná a na válku finančně přispívá, firmy vyrábějí topení, vařiče, maskovací sítě a další potřebné věci. Má to charakter velké občanské války.

K jakým problémům by došlo v českém městě při blackoutu?
Je to poměrně zjevné. Během několika hodin by přestala téct voda, protože by se spotřebovala. Jeden z důvodů je ten, že máme odstavenou část gravitačních vodovodů, protože jich údržba stojí peníze. Místo nich máme velkokapacitní čerpadla, která se dají řídit. Gravitací už k nám v některých místech nedoteče vůbec nic.

Člověk by řekl, že u čerpadel musí být záložní agregát.
Ten ale potřebuje naftu. Otázka je, jak by to bylo s ní. Nemocnice a další instituce mají naftu většinou na 24 hodin, málokdy na delší dobu, než jsou tři dny. Nafta musí být bez biopříměsí a nesmí být moc stará. Není to úplně jednoduchá záležitost.
Nejlépe organizovanou složkou u nás jsou hasiči. Je jich hrozně moc. Pokud má Armáda České republiky 30 000 zaměstnanců a z toho 10 000 vojáků, tak hasičů je, doufám, že se nepletu, něco okolo 80 000. Na základnách mají malé přenosné aparáty, takže jsou schopní čerpat naftu nebo benzin z benzinových stanic.
Předpokládá se, že pokud dojde k problému, tak lidi nebudou mít na pohonné hmoty nárok. Přednost dostanou sanitky, vojáci a policie.

Je rozdíl mezi venkovem a městy?
Lidé na venkově mají studny a zásoby, protože jsou na to zvyklí. Ve městech jsou lidé zranitelnější. U panelových domů existuje postup, jak riziko eliminovat. Uzavřete jeden vchod do domu a necháte otevřený druhý. U něj budou sedět dobrovolníci, kteří budou kontrolovat přicházející a odcházející lidi. Otázkou je, kolik lidí uvízne ve výtahu.
To také řešíme, ale nemá cenu tady rozebírat technické detaily výtahů. Další dobrovolníci budou obcházet panelák a budou se ptát lidí na jejich potřeby. Tím by ale zároveň vytvořili závislost na pomoci, takže se zároveň dotazují, co daní lidé mohou udělat pro ostatní. Například starší lidé mohou pohlídat děti.

Co konkrétní věci, které jsou nutné? Jak naložit například s toaletou?
Nejběžnějším způsobem, jak to řešit, je mít doma kýbl s víkem. Základním receptem je oddělovat moč a výkaly, protože samostatně kupodivu nepáchnou. Směsice moči a výkalů páchne hodně. Ale když se vše oddělí a zasype třeba trávou nebo pilinami, tak je to snesitelnější.

Autor je spolupracovník redakce. Další jeho rozhovory se zajímavými osobnostmi najdete na Offline Štěpána Křečka
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 17
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Ja Jan

  á, brouk pytlík zase jednou straší, ale pozor, jednou se to může vyplnit a náš BP bude říkat „já jsem to říkal“, ale to už bude všem jedno

 2. An Antonín

  Vybudovat a rozběhnou transformační přerod současného systému nemusí být tak těžké jediným nepřítelem je a bude čas .Populační exploze v posledních 200 letech. Válka a tlak populace na globální zdroje . Přerozdělení vlastnictví všech světových zdrojů 1% ELITĚ je i s použitím Koronismu a válek téměř dokončeno a důsledkem je že tyto zdroje jsou hrstkou majitelů neúměrně kořistěny na úkor Planety a Lidstva .Celá diskuse o budoucnosti stále míjí jádro problému. Důvod? Média povětšinou nerozumí nebo nechtějí rozumět tomu, o čem informují aneb fabulace a polopravdy nevyváženost informací ?Proč je veřejné tabu zda lze problém ještě řešit v rámci stávajícího systému založeném na spotřebovávat zdroje a produkovat zisk? Změna musí nastat nejdříve v hlavách lidí pak vybudovat a rozběhnou transformační přerod současného systému na zcela jiný, kde zdroje Země budou využívány ve prospěch všech nemusí být tak těžké, jediným nepřítelem je a bude čas . Není to jen atmosféra, kterou jsme vykořistili téměř na hranice její schopnosti sebeobnovy. To stejné děláme s oceány, se sladkou vodou, s ornicí a s biodiverzitou. Co údajná klimatická krize fundamentálně zpochybnila, je celý rozpínavý, dobyvačný způsob myšlení, který tak dlouho určoval náš vztah k přírodě. Hojnost vědeckých důkazů o tom, že jsme přírodu dohnali až k hranici jejích možností, si nežádá jen zelené výrobky a řešení na tržním základě; žádá si nové civilizační paradigma, zakotvené nikoli v nadvládě nad přírodou, ale v úctě k přirozeným cyklům její sebeobnovy a bezvýhradně citlivé k přirozeným mezím, včetně mezí lidské inteligence. Změna klimatu není ve skutečnosti „podstatou problému“ale je zprávou od planety Země , která nám říká, že mnohé z nejuctívanějších myšlenek naší kultury už neplatí a je pravý čas na změnu . Utíká nám čas na záchranu ? Na 20 -40 procentech planety a to daleko dříve než se to čekalo (ne celé století ale v řádu jen desítky let ) by mohly panovat podmínky, s nimiž doposud nemají lidé žádné zkušenosti .

 3. ga gargamel

  Vymření lidstva je nejlepší varianta vývoje.Než se dostat do vývoje,kdy názory bláznů a zlodějů jsou demokracie,tak to je lepší to skončit.A co je jediná varianta?Dle Boha.Bůh je konzervativec.Dělá všechno pořád dokola a stejně.To je jediná rozumná varianta lidstva..Všechno ostatní jsou modní vlny bláznů.

  • St Standa

   Stručné a jasné. Přesně tak to je. Tento svět řídí už jenom šílenci, pomatenci a úchyláci. Proto je to v posledních desetiletích tolik vidět. Rozumní a moudří byli odstaveni hlupáky ,kteří postupně obsadili jejich místa.

  • Kr Krusty55

   Tak zacnete. Btw. jednim z nejvetsich pronlemu sveta jsou prave vsechna nabozenstvi, bez nich by svet byl vyrazne lepsim mistem k ziti.

   • Mi Milan

    Netvrdil bych, že všechna náboženství. Třeba budhisti nejsou tak výbojní. Spíše bych řekl, že největším problémem jsou blbci. Kteří se pak ovládají prostřednictvím těch náboženství.

 4. Ka Karel

  Já jen pro informaci – konec světa znamená to, že bude svět zničen. Prostě se rozpadne – a zmizí. K čemu potom budou člověku nějaké zásoby, když tady svět už nebude? Celé toto přemýšlení má tedy jeden háček – toto přemýšlení a zamýšlení je pouze o tom, že se pouze změní lidské uspořádání v určitém směru. A to konec světa rozhodně není – to je pouze historie tak, jak ji známe – tzn. měnily se vlády a měnil se způsob ovládání lidí. To je dost velký rozdíl oproti skutečnému konci světa.

 5. VP Viktor Pecen

  Hmm … konec světa? … ale vůbec ne, svět se řídí sám, svým myšlenkovým systémem, osobními pravidly života. Nastává reálný konec dekadencí a pokrytectvím přetíženého systému lidstvo, systému živeného každým člověkem. Obecně ve světě platí, že každý oživený systém je v realitě dočasný, je samostatně životaneschopný, je neudržitelný, není-li sebevědomý, sebejistý, důvěryhodný, naplněný sebeláskou. Nyní už je dnešní systém „lidstvo“ oživován pouze pozorností člověka k systémové nelidskosti, vedoucí pouze k setrvačnosti systému. Svět sám už požaduje v myšlení člověka změnit osobní pozornost (změnit sebestředný stav myšlení) v podstatě od pokrytectví člověka, k vědomým smyslům člověka (k víře, k fantazii a k nabídce podpory bližnímu)- a tím zajistit oživení lidskosti v systému, promítající se do všech náboženským životních rituálů člověka, (práce, věda, kultura, politika), do veškerého konání, a reálných vztahů. Nastala éra vědomého a upřímného člověka, prorůstajícího vědomí člověka na vysluní reality. Éra vědomí pokrytců (trvající zhruba 10 tis.let) deroucích se na vrchol, je již završena, dovedena k dokonalosti, s nemožností dalšího růstu. Svět (který svým vědomým myšlením každé žijící formě vědomí dodává světlo a čas k životu) plní k životu vědomou mysl člověka, nikoli vědomé myšlení jeho pokrytectví. Jinými slovy … ve světě jde o počátek naplnění mysli člověka k uvidění, k pochopení a k realizaci vědomého osudu člověka, včetně důvodu, proč je vědomá mysl člověka tady a teď (do reality) do děje světa přizvána. Být vědomým člověkem, v přirozeném nářečí lidských smyslů, ve zdravém pokrytí ducha – transformace lidského myšlení člověka od pozornosti k povrchnosti pokrytí, ve směru k lidskosti – to je výzva, kterou myšlení světa nyní požaduje u člověka změnit a uskutečnit.

 6. Ri Rita

  Stačí se pozorně dívat kolem saebe a každému trochu myslícímu člověku dojde,že žijeme v posledních časech.Počínaje sexuálními úchylkami,které už ZŠ cpou do hlav dětem od 4.třídy (říká se tomu ,,Výchova ke zdraví „) a konče vymíráním různých druhů od hmyzu až po lední medvědy.Lidstvo se vyhubí samo a žádné apokalyptické katastrofy k tomu nejsou zapotřebí…..

 7. SJ Stanislav Jedlička

  Když jsem já navštěvoval základní školu(je to pravda už dost dávno),učili nás a já si to dokonce pamatuji,že na Zemi(naší planetě)žije něco víc než dvě miliardy lidí.A dnes?Pořád ještě žiji, je to víc než sedm miliard téhož.A to nepočítám požadavky a ekonomicko sociální změny.kdy mojí mámě stačil k denímu zásobení vodou pro celou rodinu,včetně základní hygieny jeden“kýbl“10l.vody většinou i méně a přežili jsme.

 8. Ji Jirka

  Všichni si představují konec světa jako rychlou událost.
  Je naivní si myslet, že by se lidstvo spojilo pro přežití, přestalo bojovat o moc, usilivat o co největší zisk a hromadění majetku.

 9. Pa Pavel1

  Spíš se to týká Západu než světa. Západ se dobrovolně oslabuje. Nejprve to byla globalizace, která přesunula velkou část průmyslu do Asie. Nepřátelská Čína tím získala moderní technologie snadno a rychle. Pak přišla zelená ideologie (přinejmenším v minulosti podporovaná Ruskem), která dorazí co přežilo. Spolehlivé elektrárny se vypínají a nahrazují nesmyslnými soláry vyrobenými v Číně. Průmysl, dopravu i zemědělství dusí tisíce zelených regulací EU. Do toho se ještě EU tváří, že spasí všechny chudé černochy a muslimy světa. Takže je přijímá po statisících i když většinou nic neumí, jsou agresivní a představují přítěž. Není divu že Západ žije na dluh.

  A pak je tu válka na Ukrajině, kde se Západ tváří jako spasitel, ale nemá průmyslové kapacity aby rychle nahrazoval zbraně, které tam posílá. Zatím se Rusko orientuje na válečnou výrobu a Čína se tváří všelijak, ale pomáhá spíše Rusku.
  Protiruské sankce krátkodobě omezují Rusům příjmy, ale nutí je učit se využívat své suroviny. Evropa si tím navíc suroviny zdražila a svůj průmysl tím ještě víc sabotuje.

 10. Pe Petr

  Konec je nejblíž tady v ČR kde se dostala k moci pětidemolice. Snad ty 2 roky ještě přežijeme a voliči dostanou konečně rozum!

  • DG Dorian Gray

   Máme konečně vládu, která naši zemi zachrání po katastrofickém Babišově armagedonu. Ten klaun se naštěstí k moci už nedostane.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB