Váš majetek přejde na stát, pokud máte špatně vyplněné údaje v katastru nemovitostí

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí.
Pokud se vlastník nemovitostí zapsaných na seznamu nedostatečně identifikovaných vlastníků nepřihlásí nejpozději do 31. prosince letošního roku, po deseti letech tento majetek přejde na stát. lustrační foto: Depositphotos.com

Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem pak automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální či zda dokonce nemáte nárok na nemovitost po dávno zesnulém příbuzném.

Chyby v katastru vznikly hlavně mezi roky 1948 až 1989, padesátých letech minulého století byla povinnost evidence vlastnictví nemovitostí ve veřejném registru po nějakou dobu dokonce úplně zrušena.

Nejde přitom o nějakou ojedinělou anomálii. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) k 1. únoru 2023 evidoval 147 004 pozemky a 3 555 staveb s nedostatečně identifikovaným vlastníkem. O svůj majetek tak může přijít až 121 423 osoby, jedna totiž může vlastnit více nemovitostí.

Nejčastěji jde o ornou půdu a lesní pozemky, v seznamu jsou ale i budovy, například garáže či chaty ale i rodinné domy. V Praze tak nejsou dostatečně identifikovaní majitelé rodinných domů mimo jiné v Kolovratech, Suchdole nebo Újezdu nad Lesy.

Hlídat, zda jsou údaje správné, je podle katastrálního zákona povinností vlastníka. Pouze ten může dát v případě, že zjistí jakékoliv nesrovnalosti, katastrálnímu úřadu podnět k úpravě. Jak zjistit, že vlastním nemovitost, která by na konci letošního roku mohla přejít na stát? Stačí se podívat do seznamu, který ÚZSVM vydává dvakrát ročně. Lze ho najít na webových stránkách úřadu.

Druhou velkou skupinu tvoří nemovitosti, jejichž majitel není znám vůbec. Pokud se někdo domnívá, že by mohl být vlastníkem některé nemovitosti z výše zmíněného seznamu, musí se co nejdříve obrátit na ÚZSVM.

Ten potenciálního vlastníka vyzve k doplnění podkladů a případně poradí, jaké další dokumenty bude potřebovat. V případě, že někdo v katastru dohledá jako vlastníka svého již nežijícího předka, měl by o tom informovat příslušný soud. Ten pak může znovuotevřít dědické řízení a případně potvrdit dědické právo k tomuto majetku nyní žijícím potomkům.

Pokud se nepřihlásí vlastník nemovitostí zapsaných na seznamu nedostatečně identifikovaných vlastníků nejpozději do 31. prosince letošního roku, uběhne desetiletá lhůta daná novým občanským zákoníkem a tento majetek přejde na stát.

Neznamená to definitivní ztrátu majetku. Po tomto datu by ale o případném vlastnickém nároku na nemovitost musel rozhodnout pouze soud. Až po dalších deseti letech stát vlastnické právo k takové nemovitosti jako řádný držitel vydrží.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. František

    Informace je obyčejný ubohý žvást že chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. To ale není vůbec pravda přesto že jsou známé veškeré identifikace nemovitostí Katastrální úřad nemovitosti nezapíše nutno doložit další složité podklady které dříve nebyly vůbec potřeba ale dle dnešních zlodějských zákonů nutí aby majitelé nemovitosti museli zpracovat projektovou dokumentaci nejméně za 20 000 Kč pak další dokumenty životního prostředí zejména vodohospodářských půdních hygienických a mnoho dalších posudků nejméně za 20 000 Kč ,novou kolaudační rozhodnutí za dalších 10 000 Kč tyto objekty vlastní zejména důchodci kteří je zbudovali v souladu s dřívějšími zákony ale tyto již nyní neplatí je to úplný kocourkov jak okrást vlastníky to neudělali ani komunisti pozemky sice zabavily ale vlastníci zůstali, ten kdo vlastní pozemky potřebuje pro řešení právníka ,notáře a další služby které jdou až do 100000 Kč, místo aby katastrální úřady napomáhali vlastníkům kteří vlivem komunismu ztratily podklady a žije již mimo území tak místo pomoci požaduje složité podklady s cílem je zbavit majetku a ten převést na obce ,města , kde jsou jejich černé stavby ,nemusí nikomu nic platit pouze jim majetek seberou vlastníci se k uvedeným nemovitostem nehlásí přes vysoké uvedené náklady které jsou vyšší jak cena majetku. Zase bude zlodějský stát mít co rozprodávat je to feudalismu když nemovitosti zabavovala církev uvedené zákony vznikají s dílny katolíků KDU-ČSL kdy ovládají Ministerstvo zemědělství již více jak 25 let

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB