Velký přehled změn ve mzdách pro rok 2023 (4.): Změny v sociálním, zdravotním a nemocenském pojištění

Téma týdne
Tento týden se věnujeme změnám ve mzdách. Dnes se zaměříme na změny v sociálním, zdravotním a nemocenském pojištění. Maximální vyměřovací základ pro odvod pojistného na sociální zabezpečení v letošním roce činí 1 935 552 korun. Jeho výše je stanovena jako 48násobek průměrné mzdy, která pro účely pojistného v roce 2023 činí 40 324 korun.
Od 1. ledna 2023 se zvýšil rozhodný příjem pro vznik účasti na nemocenském pojištění na 4 000 korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od letošního 1. února mají zaměstnavatelé možnost využít slevy na sociálním pojištění za kalendářní měsíc ve výši pěti procent z úhrnu vyměřovacích základů zaměstnanců, na které je sleva uplatňována. Týkat se to bude především pracovníků mladších 21 let, starších 55 let, studujících zaměstnanců nebo těch, kteří čerstvě absolvovali rekvalifikaci či pečují o dítě mladší deseti let.

Legislativní novinka bude aplikovatelná i na pracovníky se zdravotním postižením. Slevu nelze uplatnit na zaměstnance pracující na DPP nebo DPČ, na statutární zástupce firmy atd.

Podmínky pro uplatnění slevy musí být u zaměstnance splněny po celý kalendářní měsíc, nebo po část měsíce v případě vzniku pracovního poměru nebo při ukončení pracovního poměru v průběhu kalendářního měsíce.

PSALI JSME:
Velký přehled změn ve mzdách v roce 2023 (1.): Základní výměra důchodů se zvyšuje na 4 040 korun

Jestliže zaměstnanec u téhož zaměstnavatele vykonává více zaměstnání v pracovním poměru, náleží sleva na pojistném jen z jednoho zaměstnání; limit počtu hodin platí pro všechna tato zaměstnání dohromady.

V případě, že zaměstnanec pracuje u více zaměstnavatelů, náleží sleva za kalendářní měsíc pouze jednomu zaměstnavateli. To, zda pro konkrétní fyzickou osobu má už nějaký zaměstnavatel evidován záměr uplatňovat slevu na pojistném, si bude moci zaměstnavatel ověřit na ePortálu ČSSZ.

PSALI JSME:
Velký přehled změn ve mzdách v roce 2023 (2.): Výchovné 500 korun není automatické

Minimální vyměřovací základ pro odvod zdravotního pojištění v roce 2023 činí 17 300 korun za měsíc, minimální výše měsíčního pojistného činí 2 336 korun. Minimální výše pojistného na zdravotní pojištění u OSVČ hlavní činí 2 722 korun.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vyhlásilo novou výši redukčních hranic pro úpravu denního vyměřovacího základu (DVZ) platných od začátku roku pro výpočet výše dávek nemocenského pojištění. Od 1. ledna se rovněž zvýšil rozhodný příjem pro vznik účasti na nemocenském pojištění na 4 000 korun.

Martina Farářová, manažerka HR & Payroll oddělení společnosti Mazars
Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars
Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz
(Redakčně upraveno)

Pokračování zítra

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Velký přehled změn ve mzdách pro rok 2023 (3.): Otcovská dovolená

Zavřít reklamu ×
  1. Už toho mám dost , důchod mít budu jako ti co si vydělají minimum , tak si nechám jeden PP za min. mzdu s odvody a ostatní budu dělat na vedlejší činnost jako OSVč s 60% výdajovým paušálem a Dohody o provedení práce do 10. tisíc a stát ostrouhá sociální pojištění- mě zbyde dost na šetření si na důchod a po mě potopa. Tenhle stát stojí a padá se zaměstnanci, kterým zase budou brát – protože trhat si od huby samy ministerstva nebudou. Já osobně vyhlašuji bojkot sociálním odvodům do systému.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB