Velký přehled změn ve mzdách v roce 2023 (1.): Základní výměra důchodů se zvyšuje na 4 040 korun

Téma týdne
V letošním roce dochází ke změnám u několika daní, dávek, či náhrad. Vedle růstu minimální mzdy se zvyšují i důchody, dochází také k úpravě u nemocenské. Novinky nalezneme rovněž u cestovních náhrad nebo lékařských prohlídek. Nově se v souvislosti se starobním důchodem setkáváme s institutem takzvaného výchovného a změn doznala i legislativní úprava otcovské dovolené.
Základní výměra důchodů se zvyšuje na 4 040 korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

K prvnímu lednu letošního roku došlo ke zvýšení základní sazby minimální mzdy z 16 200 na 17 300 korun za měsíc. Toto zvýšení má kromě důsledků pro zaměstnance pracující za minimální mzdu, kteří si finančně polepší, také dopad na řadu důležitých limitů rozhodných pro daňové a jiné odvodové povinnosti.

Hodinová sazba minimální mzdy se zvyšuje z 96,40 na 103,80 koruny při stanovené týdenní pracovní době 40 hodin. Zaručená mzda se od začátku roku zvyšuje jen u prací zařazených do kategorie 1 a 8, pro ostatní skupiny prací zůstane výše zaručené mzdy v roce 2023 stejná jako v roce 2022.

PSALI JSME:
Zvyšování minimální mzdy nic neřeší…

Nařízením vlády se mění výše základní výměry starobního, invalidního, vdovského, vdoveckého a sirotčího důchodu, která pro rok 2023 činí 4 040 korun. Invalidní, starobní, vdovecké, vdovské a sirotčí důchody přiznané před 1. lednem 2023 a splatné po 31. prosinci 2022 se zvyšují následovně:

• Základní výměra důchodu se zvyšuje o 140 Kč měsíčně,
• procentní výměra důchodu se zvyšuje o 5,1 procenta procentní výměry důchodu, která náleží ke dni, od něhož se procentní výměra zvyšuje,
• procentní výměra se osobám ve starobním důchodu zvyšuje ještě o výchovné, které bude činit 500 korun za každé vychované dítě.

Martina Farářová, manažerka HR & Payroll oddělení společnosti Mazars
Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars
Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz
(Redakčně upraveno)

Pokračování zítra

PSALI JSME:
Průměrný starobní důchod v roce 2023 bude činit až takřka 20 tisíc korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Můžete venčit psa bez vodítka?

Proč toho psa nemáte na vodítku? Tato otázka spolehlivě nadzvedne všechny pejskaře a podle jejich nátury následuje odpověď omluvná (málokdy), s výmluvou (často) nebo s větším či menším stupněm agresivity. Mezi …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB