Vesnické hospody v ohrožení, Češi pijí málo piva

Průzkum
Desetina vesnických hospod zvažuje ukončení svého provozu a dalších pět procent už je rozhodnuto, že zavře, jen co se v rámci vládního úsporného zvýší DPH na točené pivo z 10 na 21 procent. Vyplývá to z průzkumu Plzeňského prazdroje, který má redakce FAEI.cz k dispozici.
Říká se, že čepované je nejlepší. Ale kvůli drahotě chodí Češi „na jedno“ stále méně. Ilustrační foto: Pixabay

Na vesnické hospody tvrdě dopadá snižující se objem prodaného čepovaného piva. Zatím není reálné, aby se hodnoty dostaly na předcovidovou úroveň z roku 2019. Trend je přesně opačný.

Letos do konce srpna se podle Českého svazu pivovarů a sladoven vypilo v českých restauracích a hospodách o čtyři procenta méně čepovaného piva než ve stejném období loni. Oproti předcovidovému roku 2019 je to propad dokonce o téměř 17 procent.

„Výsledky za prvních osm měsíců potvrzují nepříznivý trend posledních tří let, a pivovarníci i hospodští hledí do budoucna s velkými obavami,“ konstatoval výkonný ředitel pivovarského svazu Tomáš Slunečko.

Covid-19 a inflace

Na nižších prodejích se podle pivovarského svazu podepsala nejen pandemie covidu-19, ale také následná vysoká inflace, která měla negativní dopad na ekonomickou situaci mnoha domácností. Lidé, kteří se nechtěli svého oblíbeného nápoje znát, se proto přesouvají z hospod do bytů a garáží.

PSALI JSME:
Místo hospod garáže. Zavřít lidi doma prostě nejde, je to nereálné

Ani větší orientace na levnější lahvové pivo ale současnou nedobrou situaci nedokáže zachránit. Celkové prodeje piva stále nedosáhly předcovidových hodnot, ve srovnání s rokem 2019 jsou o pět procent nižší. Očekávání růstu pivovarského sektoru po pandemii se tak stále nenaplnila.

Nejhůře se s tím vyrovnávají právě menší vesnické hospody, z nichž desetina zvažuje ukončení provozu a dalších pět procent už je rozhodnuto, že skončí po chystaném zvýšení sazby DPH z 10 na 21 procent.

„Od nového roku nás čeká zvýšení DPH na čepované a nealkoholické pivo, což může současnou situaci ještě zhoršit. Pokud budou hospodští skutečně omezovat a ukončovat svou činnost, vláda nakonec zapláče nad výdělkem a bude ráda, pokud na DPH vybere stejnou částku jako doposud,“ poznamenal šéf pivovarského svazu Slunečko.

Závislí na prodeji piva

Růst sazby DPH nejvíce zasáhne podniky, které nevaří vůbec nebo nabízejí jen studenou kuchyni. Ty tvoří podle Českého svazu pivovarů a sladoven zhruba polovinu ze všech restauračních zařízení v zemi. A na prodejích čepovaného piva jsou nejvíce závislé.

PSALI JSME:
Místo tří sazeb DPH jen dvě. Kdo na to doplatí?

Ovšem i restaurace s nabídkou teplých jídel musí pečlivě zvažovat, jak na vyšší DPH zareagují. „Bude nás to bolet, protože není možné, abychom zdražili pivo o celých jedenáct procent. To bychom určitě přišli o hosty. Hodně lidí si s pivem dává jídlo. Kdybychom je odradili drahým pivem, tratili bychom i na kuchyni,“ uvedl majitel plzeňské restaurace U Pechtů Martin Pejchar.

Dodal, že podniku nezbyde nic jiného, než že si bude muset „ukousnout“ velkou část vlastní marže. „A místo restartu po třech opravdu těžkých letech budeme zase bojovat o přežití,“ konstatoval Pejchar.

Jeho slova potvrdil Jiří Petrželka, spolumajitel další plzeňské restaurace U Gigantu: „Zvýšení sazeb u čepovaného piva a navíc i dvouprocentní růst u stravovacích služeb bude jen u nás dělat v nákladech v součtu 50 až 60 tisíc korun měsíčně navíc.“

„Určitě si ale nemůžeme dovolit zdražit pivo naráz třeba o pět korun, protože bychom tím odradili hosty. Takže se to výrazně dotkne nás samotných,“ řekl Petrželka.

PSALI JSME:
Hospodští kvůli vyšší DPH zvažují konec podnikání

Zavřít reklamu ×
  1. Nemám pocit, že by hospůdky a restaurace byly stále prázdnější díky cenám. Ale prostě ta moje „pivní“ generace vymírá. Dnešní mladší lidé mají jiné zájmy a jiné chutě, pivo je neláká. Zanikne nejen většina vesnických lokálů, zanikne jich většina i na malých městech. Jde ale o normální vývoj, který by nastal, i kdyby byly ceny poloviční.

  2. Proboha živého, ať už ti vydřiduši přestanou kňučet,dobytkové zlodějský, nákupní cena Plzně je nějakých 28 Kč,a prodávají ji za 60 ,70 Kč,doposud hrabali a pořád kňučí, jídlo drahé jako prase a kolikrát je uvařeno z polotovarů.Byli zvyklý hrabat, načerno zaměstnávat a odečítat kde co.

    • Ledaskdo si nechá chuť zajít. Prostě je to drahý. No a pořád jsme byli kritizován že moc pijeme. Tak bych očekával aspoň pochopení, když ne pochvalu.

  3. Pití piva je nebezpečná věc. Po pivu se hloupne a pak občané dělají blbosti jako např. volba pětikolky….

  4. Piva se pije čim dál víc, ale nikoli po hospodách za 70 korun kousek, na to nemá dnešní lid mzdy, ale po sklepech s kamarády pivo nakoupené v marketech za 10 korun….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB