Víte, jak letadlem přepravovat dron nebo slivovici?

Návraty z dovolené s sebou mohou nést nejednu nepříjemnost, jak se mohly přesvědčit tisíce cestujících směřujících na pražské letiště. Kufry ale mohou přichystat i jiné trable, než že zůstanou na dovolené déle než jejich majitelé. Víte, co a jak sbalit (a častěji spíše nesbalit), abyste se vyhnuli problémům, případně neohrozili bezpečnost svou a svých spolucestujících?
V kabinovém zavazadle neprojdou žádné ostré a potenciálně nebezpečné předměty. Ilustrační foto: Pixabay.com
V kabinovém zavazadle neprojdou žádné ostré a potenciálně nebezpečné předměty. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jako modelová situace může posloužit zážitek, který nám sdělila naše čtenářka, jejíž jméno má redakce k dispozici. Sedí na menším řeckém letišti a čeká na nástup do letadla mířícího do Prahy. Najednou se z reproduktorů ozve: „Prosíme, paní K., aby okamžitě kontaktovala letištní personál.“

Nic příjemného, zvlášť, kdy si se svojí angličtinou v pohodě objednáte kávu, ale na žádné velké debaty to prostě není. Horko těžko se však naše čtenářka zvládla s pracovníky letiště domluvit, že má v odbaveném zavazadle předmět, který se přehřívá a je třeba ho z kufru okamžitě vyjmout. Výlet do útrob letiště, kam se běžný smrtelník nedostane, by si raději odpustila, ale naštěstí stačilo jen ze zavazadla vyjmout zapomenutý notebook. A několikrát se omluvit za svou neznalost.

Pravidel pro přepravované předměty je poměrně dost a v detailech se mohou lišit dokonce v rámci jednotlivých letišť. Některá jsou notoricky známá, ale u jiných je snadné pochybit, stejně jako paní K.

Pokud využíváte služeb nízkonákladových společností, u nichž se můžete dostat na cenu letenky i za pár set korun, jste omezeni pouze na příruční zavazadlo, pokud si nechcete připlatit částku, přesahující cenu samotné letenky. V takovém případě se ale připravíte o možnost s sebou brát některé předměty, které smí být umístěny výhradně v odbavených zavazadlech.

Rozměry si ověřte

Pro příruční zavazadla, respektive jejich rozměry, neexistují jednotná pravidla. Každá letecká společnost si nastavuje svá interní nařízení, kterými je třeba se řídit, pokud se chceme vyhnout placení poplatku za nadrozměr.

Označení od výrobce „zavazadlo vhodné jako kabinové“ nebo argument, že při letu s jinou společností kufr v pohodě prošel, rozhodně neuspěje. A věřte, že palubní personál k vám často příliš shovívavý nebude, odhalení špatně sbaleného zavazadla znamená zaměstnaneckou odměnu.

Nespoléhejte ani na to, že do měřícího boxu zavazadlo vměstnáte silnou, řada společností má jasně stanoveno, že zavazadlo musí vyhovět bez jakéhokoli použití síly. Nicméně, alespoň orientačně se můžete odrazit od rozměru udávaného mezinárodní leteckou organizací International Air Transport Association, tedy 56x45x25 cm.

Zda půjde jednat o kufr na kolečkách, kabelu nebo batoh, je v zásadě jedno, typ zavazadla zvolte podle svých potřeb. Pozor na batohy s vyjímatelnými kovovými výztužemi, ty jako kabinové zavazadlo povolené nejsou.

U kufrů mířících do zavazadlového prostoru nikdo rozměry pravděpodobně kontrolovat nebude, zde je větší důraz kladen na jeho váhu. Pokud bude váha nad limitem jen o několik deka, žádného doplatku se neobávejte.

Cigarety i zapalovač si nechte u sebe

Pravidla platí nejen pro rozměry, ale také obsah přepravovaných zavazadel. Zcela zakázáno (bez ohledu na typ zavazadla, pozn. aut.) je převážet výbušniny, pyrotechniku, kyseliny, hořlaviny, toxické či radioaktivní látky, paralyzující a dráždivé spreje, tlakové nádoby, ale také prskavky, dýmovnice nebo vystřelovací konfety.

Jak je to s jídlem a pitím, jsme psali v samostatném článku. Všechny tekutiny, mířící na palubu, můžete přepravovat v baleních o maximálních rozměrech 100 ml. Jejich celkové množství nesmí přesáhnout jeden litr.

Všechny musí být uloženy v průhledném uzavíratelném sáčku. Pozor na to, že mezi tekutiny se počítají i položky, u nichž byste to možná na první pohled nepředpokládali, například pasta na zuby, make-up, pěna na holení nebo řasenka.

Limit se vztahuje také na alkohol v uzavřených lahvích. V případě, že láhev zakoupíte v bezcelní zóně, může být objem samozřejmě větší. Totéž platí i pro láhve přepravované v odbaveném zavazadle. V každém případě se musí jednat o alkohol do 70 % obj., který je v originálním prodejním balení.

Pokud byste se chtěli v zahraničí pochlubit domácí slivovicí, v případě důkladné kontroly by to mohl být problém. Na palubu si můžete vzít i cigarety, ačkoli se po dobu letu kouřit nesmí. Elektronické cigarety patří výhradně do palubních zavazadel, do odbavených je umístit nesmíte. Zápalky nebo zapalovač můžete mít v počtu jednoho kusu a opět – musíte je mít u sebe.

Ani napodobeniny zbraní nepronesete

V kabinovém zavazadle neprojdou žádné ostré a potenciálně nebezpečné předměty. Zapomeňte na nože (s délkou ostří více než 6 cm), střelné zbraně, toxické látky, pepřové spreje, podpalovače nebo většinu sportovního vybavení. Problém by neměly představovat jednorázové holicí strojky, ale žiletky jinak povoleny nejsou a musíte je uložit do kufru mířícího do zavazadlového prostoru.

Nůžky někde nepronesete žádné, jinde bude možné vzít si s sebou nůžky na nehty nebo malé dětské nůžky se zaoblenou špičkou. Pokud byste si čekání na letadlo rádi krátili pletením, jehlice vám kontrola nejspíš zabaví. Naopak bez problému byste měli pronést stan včetně kolíků a tyčí, rybářské vybavení nebo skládací trekingové hole.

Vždy si však u těchto předmětů ověřte podmínky konkrétního letiště. Zmíněné ostré předměty mohou být přepravovány v odbavených kufrech, ale musejí být zabaleny tak, aby při manipulaci se zavazadlem nedošlo k jejich poškození nebo poranění letištního personálu.

Omezení se vztahuje také na dětské hračky a repliky zbraní a dalších zakázaných předmětů. Plastová pistolka na vodu problém pravděpodobně nebude, ale reálně vypadající napodobeniny do příručního zavazadla určitě nebalte.

Jejich přeprava, stejně jako airsoftových nebo paintballových zbraní, je v odbaveném zavazadle možná, ale o jejich přítomnosti informujte pracovníky letiště při odbavování zavazadla. Stejný princip platí i pro pouta – v příručním zavazadle na ně zapomeňte, projdou vám jen v tom odbaveném.

Drony občas neprojdou

Obecně všechna elektronická zařízení, jako jsou notebooky, tablety či powerbanky musíte převážet v příručním zavazadle. Do odbaveného zavazadla nepatří lithiové baterie a zařízení, která je obsahují.

Kdo chce v odbaveném zavazadle přepravovat fotoaparát nebo videokameru, nesmí z nich zapomenout vyjmout napájecí baterie, které umístí do příručního zavazadla. Akumulátorové nářadí patří vždy do odbaveného zavazadla, baterie k němu naopak do příručního.

Ohledně přepravy dronů si zjistěte podmínky konkrétní letecké společnosti, u některých vám v příručním zavazadle neprojde. V odbaveném nebude představovat problém, ale napájecí baterie musejí opět přijít do palubního kufru. Převoz invalidních vozíků a podobných zařízení, poháněných baterií je možný pouze s povolením přepravce.

Záchranné plovací vesty, lavinové batohy nebo airbagové motocyklové vesty lze přepravovat v obou typech zavazadel. Vše musí být zabaleno tak, aby byla zajištěna bezpečnost a nehrozila náhodná aktivace zařízení.

K lékům mějte raději potvrzení

Do příručního zavazadla obecně nepatří ani injekční stříkačky. Jestliže je kvůli svému zdravotnímu stavu potřebujete mít při sobě, je vhodné je přepravovat v originálním obale, pro bezproblémový průběh je lepší se vybavit zdravotnickou dokumentací.

Na přepravu inzulinových pump nebo třeba kardiostimulátorů se nevztahují žádná omezení. Cestující má právo požádat o provedení fyzické bezpečnostní kontroly namísto prověření elektronickými zařízeními. Jestliže přepravované léky vyžadují chlazení, nevztahují se na chladicí náplně objemová omezení pro přepravu tekutin.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena