Výroba pálenky patří k tradičním způsobům, jak zužitkovat úrodu švestek, jablek, hrušek nebo meruněk. Je ceněnou komoditou a její koštování je námětem dlouhých debat. Výhoda domácí pálenky je ve srovnání s tou kupovanou jasná – v první řadě si ohlídáme její složení a chuť, která by měla být jasně cítit po použitém ovoci a líh nesmí být nepříjemně dominantní.
1. Jedinou legální cestu k domácímu alkoholu představuje certifikovaná pálenice. Domácí zařízení a vypalování v nich je zakázáno. 2. Cena v pěstitelských pálenicích je oproti alkoholu v obchodech nižší, neboť se na ně vztahuje poloviční spotřební daň. 3. Je povoleno nechat vypálit jen vlastní ovoce, a to výhradně pro svoji spotřebu. Omezeno je také množství, které je možné nechat připravit. Při nedodržení nastavených podmínek hrozí tučné pokuty.
Jen oficiální je legální
Pálení v domácích podmínkách je však protizákonné, a to v jakémkoli množství. Jedinou legální cestou je výroba destilátu v certifikovaných pálenicích. Doma sestavené zařízení je v první řadě nebezpečné – hrozí nebezpečí výbuchu. Při nesprávně prováděném vypalování také může docházet k uvolňování velkého množství jedovatého metylalkoholu.
Státu je pochopitelně trnem v oku i fakt, že domácím pálením přichází při daňovém úniku o nemalé příjmy. Nejde o žádné zanedbatelné částky, mluvíme zde o stovkách milionů ročně. To, že nelegální pálenice existují, je všeobecně známý fakt, v některých oblastech nelegální produkce dokonce převyšuje tu oficiální.
Problém je ale v tom, že postih není tak jednoduchý. První zádrhel je, že samotné vlastnictví destilační kolony postihnutelné není. Zároveň nemohou kontroloři celní správy k nikomu přijít a začít pátrat po nelegálním alkoholu, a to ani na případné udání. Častěji tak k odhalení dojde v podstatě náhodou při odkrytí jiného druhu nelegální činnosti.
Pokuty jsou v případě odhalení velmi vysoké – mohou se vyšplhat až na 10 milionů korun. Ještě výrazně přísněji je pak postihován případný prodej alkoholu, při němž jde o trestný čin krácení daně a pachateli hrozí odnětí svobody v délce závislé na výši daňového úniku. Posuzováno může být navíc i zdravotní riziko, které může v domácích podmínkách vypálený alkohol představovat.
Cena nižší díky dani
Úroda ovoce určená k destilaci, by měla vždy mířit jen do oficiální pálenice mající certifikaci Ministerstva zemědělství ČR. Nejdostupnější místo si lehce najdete na internetu, po celé republice se jich nachází více než 600. Pěstitelské pálenice jsou určeny výhradně soukromým osobám, podnikatelé a firmy musí alkohol pálit v lihovarech.
Cena se pochopitelně v jednotlivých pálenicích liší, ale pohybuje se kolem 200 korun za litr 50% pálenky. Kdo chce pálenku silnější, musí si připlatit, ale rozdíly jsou jen minimální. Výrazně nižší cena než u alkoholu z obchodní sítě je dána faktem, že pěstitelské pálenice platí díky výjimce poloviční spotřební daň ve srovnání s průmyslovými výrobci alkoholu.
V konečné ceně je již započtena spotřební daň ve výši 162 korun za litr stoprocentního alkoholu, kterou pálenice poté odvede státu. Na ceně se promítá také to, v jakém stavu spotřebitel ovoce dodá. Jedna z variant je, že přiveze čerstvé ovoce a jeho celkové zpracování přenechá pálenici.
Častěji však zákaznicí dorazí s již připraveným kvasem, který se zde nechá vypálit a stočit do lahví. V takovém případě mohou lépe ovlivnit přesné složení finálního produktu. Pro pálenici je tento postup pochopitelně méně pracný a nákladný, a tudíž levnější.
Maximum je pevně dáno
I pěstitelské pálení má svá specifická pravidla a omezení. Zájemce o vypálení smí využívat jen vlastní ovoce. Vlastnictví zahrady nebo sadu je třeba doložit výpisem z katastru, případně jiným dokladem, na jehož základě je pozemek využíván. Za předpokladu, že byste své suroviny chtěli nechat v pálenici smísit s někým jiným, musí obě strany podepsat souhlasné prohlášení.
Připravený zákvas je zakázáno doslazovat, aby se dosáhlo vyšší výtěžnosti. Veškerý vypálený alkohol je určen výhradně pro vlastní spotřebu a není přípustné ho dále prodávat. Je také zakázáno ho skladovat v prostorách, ve kterých se prodávají další lihoviny určené pro přímou spotřebu.
Zákon také omezuje maximální množství, které je možné za určité období nechat vypálit. Časový úsek je vymezen takzvaným pěstitelským obdobím, trvajícím od 1. července do 30. června následujícího roku. Během něj je možné si nechat připravit maximálně 30 litrů stoprocentního alkoholu.
Limit se vztahuje na celou domácnost, není tedy možné, aby si maximální množství postupně objednávali jednotliví členi společné domácnosti. Objednávky z jednotlivých palíren jsou centrálně sledovány v rámci celé ČR.
V případě, že dojde k překročení zákonného maxima, je kupující povinen si destilát odebrat a z nadlimitního množství uhradit spotřební daň v její plné výši, tedy dvojnásobnou oproti běžné při pěstitelském pálení.
V případě úmyslného klamání, kdy by podvodník nechával vypalovat alkohol v jednotlivých pálenicích nebo výrobu objednávali postupně jednotliví členi jedné domácnosti, musí opět doplatit rozdíl ve spotřební dani, a navíc se vystavuje riziku udělení až půlmilionové pokuty.