Domácí pálenka může přijít pěkně draho

Poradna
Nastalo období sklizně plodů, které se hodí nejen do koláčů a kompotů, ale také k výrobě alkoholu. Pro řadu Čechů, či spíše Moraváků, svátek srovnatelný s Vánoci. Zatímco během nich voní celou vesnicí linecké, s koncem léta je vzduch protknutý slivovicí. V řadě rodin se předává umění pálení v domácích podmínkách z generace na generaci, ovšem česká legislativa pro tuto tradici pochopení nemá.
Ilegální pálenice na Blanensku. Foto: Celní správa

Výroba pálenky patří k tradičním způsobům, jak zužitkovat úrodu švestek, jablek, hrušek nebo meruněk. Je ceněnou komoditou a její koštování je námětem dlouhých debat. Výhoda domácí pálenky je ve srovnání s tou kupovanou jasná – v první řadě si ohlídáme její složení a chuť, která by měla být jasně cítit po použitém ovoci a líh nesmí být nepříjemně dominantní.

Jen oficiální je legální

Pálení v domácích podmínkách je však protizákonné, a to v jakémkoli množství. Jedinou legální cestou je výroba destilátu v certifikovaných pálenicích. Doma sestavené zařízení je v první řadě nebezpečné – hrozí nebezpečí výbuchu. Při nesprávně prováděném vypalování také může docházet k uvolňování velkého množství jedovatého metylalkoholu.

Státu je pochopitelně trnem v oku i fakt, že domácím pálením přichází při daňovém úniku o nemalé příjmy. Nejde o žádné zanedbatelné částky, mluvíme zde o stovkách milionů ročně. To, že nelegální pálenice existují, je všeobecně známý fakt, v některých oblastech nelegální produkce dokonce převyšuje tu oficiální.

Problém je ale v tom, že postih není tak jednoduchý. První zádrhel je, že samotné vlastnictví destilační kolony postihnutelné není. Zároveň nemohou kontroloři celní správy k nikomu přijít a začít pátrat po nelegálním alkoholu, a to ani na případné udání. Častěji tak k odhalení dojde v podstatě náhodou při odkrytí jiného druhu nelegální činnosti.

Pokuty jsou v případě odhalení velmi vysoké – mohou se vyšplhat až na 10 milionů korun. Ještě výrazně přísněji je pak postihován případný prodej alkoholu, při němž jde o trestný čin krácení daně a pachateli hrozí odnětí svobody v délce závislé na výši daňového úniku. Posuzováno může být navíc i zdravotní riziko, které může v domácích podmínkách vypálený alkohol představovat.

Cena nižší díky dani

Úroda ovoce určená k destilaci, by měla vždy mířit jen do oficiální pálenice mající certifikaci Ministerstva zemědělství ČR. Nejdostupnější místo si lehce najdete na internetu, po celé republice se jich nachází více než 600. Pěstitelské pálenice jsou určeny výhradně soukromým osobám, podnikatelé a firmy musí alkohol pálit v lihovarech.

Cena se pochopitelně v jednotlivých pálenicích liší, ale pohybuje se kolem 200 korun za litr 50% pálenky. Kdo chce pálenku silnější, musí si připlatit, ale rozdíly jsou jen minimální. Výrazně nižší cena než u alkoholu z obchodní sítě je dána faktem, že pěstitelské pálenice platí díky výjimce poloviční spotřební daň ve srovnání s průmyslovými výrobci alkoholu.

PSALI JSME:
Nejstarší palírně v Evropě se náročný rok 2022 vydařil

V konečné ceně je již započtena spotřební daň ve výši 162 korun za litr stoprocentního alkoholu, kterou pálenice poté odvede státu. Na ceně se promítá také to, v jakém stavu spotřebitel ovoce dodá. Jedna z variant je, že přiveze čerstvé ovoce a jeho celkové zpracování přenechá pálenici.

Častěji však zákaznicí dorazí s již připraveným kvasem, který se zde nechá vypálit a stočit do lahví. V takovém případě mohou lépe ovlivnit přesné složení finálního produktu. Pro pálenici je tento postup pochopitelně méně pracný a nákladný, a tudíž levnější.

Maximum je pevně dáno

I pěstitelské pálení má svá specifická pravidla a omezení. Zájemce o vypálení smí využívat jen vlastní ovoce. Vlastnictví zahrady nebo sadu je třeba doložit výpisem z katastru, případně jiným dokladem, na jehož základě je pozemek využíván. Za předpokladu, že byste své suroviny chtěli nechat v pálenici smísit s někým jiným, musí obě strany podepsat souhlasné prohlášení.

Připravený zákvas je zakázáno doslazovat, aby se dosáhlo vyšší výtěžnosti. Veškerý vypálený alkohol je určen výhradně pro vlastní spotřebu a není přípustné ho dále prodávat. Je také zakázáno ho skladovat v prostorách, ve kterých se prodávají další lihoviny určené pro přímou spotřebu.

PSALI JSME:
Stálo to hodně piva, času a energie. Recept na výrobu pivní pálenky zná jediný člověk

Zákon také omezuje maximální množství, které je možné za určité období nechat vypálit. Časový úsek je vymezen takzvaným pěstitelským obdobím, trvajícím od 1. července do 30. června následujícího roku. Během něj je možné si nechat připravit maximálně 30 litrů stoprocentního alkoholu.

Limit se vztahuje na celou domácnost, není tedy možné, aby si maximální množství postupně objednávali jednotliví členi společné domácnosti. Objednávky z jednotlivých palíren jsou centrálně sledovány v rámci celé ČR.

V případě, že dojde k překročení zákonného maxima, je kupující povinen si destilát odebrat a z nadlimitního množství uhradit spotřební daň v její plné výši, tedy dvojnásobnou oproti běžné při pěstitelském pálení.

V případě úmyslného klamání, kdy by podvodník nechával vypalovat alkohol v jednotlivých pálenicích nebo výrobu objednávali postupně jednotliví členi jedné domácnosti, musí opět doplatit rozdíl ve spotřební dani, a navíc se vystavuje riziku udělení až půlmilionové pokuty.

PSALI JSME:
Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Zavřít reklamu ×
  1. Hlavně že ze slivovici kseftoval hrad a to z nekolkovanou a rozdaval ji druhym osobam a to nikdo nevyšetřuje

    • Pokud si myslíš, že Jelínkova slivovice je na 100% ze švestek, tak na to zapomeň. Ta opravdu co má být jen ze švestek, tak tu si můžeš koupit 0,75 litrů přes 1000 Kč. A tu si ty nejspíš nekoupíš. Tu pijí ve vládě za daně daňových poplatníků.

  2. Únik daně je větší zločin než vražda…..Občan nikoho nezajímá ale pokud stát přijde o 1000 kč na dani je to těžký zločin.

  3. Každé zvýšení spotřební daně znamená větší počet naštvaných pěstitelů, a myslím, že oprávněně naštvaných! Myslím, že jsme opět před prudkým nárůstem domácích pálenic, díky úvahám o opětovném nárůstu cen jak z hlediska spotřební daně tak z hlediska zvýšení ceny plynu, kdy cena za litr vypáleného alkoholu překročí cenu průmyslově vyráběných patoků. Má to logiku?! Ano ale jen pro občana, ne pro politiky!!

  4. Všechno co tu ten pán napsal neplatí pro Moravu. Tam pálí i policajt.
    V zimě jsem pomohl chlapovi od kamionu. Byli jsme úspěšní a já povídám.. pojďte ma jedno kavčo … Vytáhnul placatici a dali jsme si … no to jsem nikdy nepil … Říkám, až jednou pojedete okolo, vemte mi litřík. On na to … nemohu, mám málo 30 pro bráchu, 10 staré mamě a mě zbyde tak akorát (55 litříků) 🙂

  5. Stát si dovede pohlídat domácí pálení a nedokázal si pohlídat distribuci metylalkoholu. Pisálkové straší s možným výskytem metylalkoholu v destilátu. Tak ať mně najdou nekoho kdo pálí nezralé ovoce, nebo dokonce nějaké dřevěné piliny.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Chodče, při mrazech na chodník nelez!

Je týden před Vánoci a paní Vendula vyráží z bytu pro poslední dárky pro vnoučata. Dojde však sotva do poloviny obvyklé trasy k metru a sen o poklidných Vánocích se jí rozplyne. Pád na namrzlém chodníku v první …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.