Vláda však chce podobné zodpovědné chování trestat. Schválila novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která umožní bankám pokutovat klienty za předčasné splacení hypotečního úvěru. Až dosud přitom centrální banka takové chování považovala za neoprávněné zpoplatňování klientů a pokutovala komerční banky milionovými pokutami.
Pokuty by měli místo bank od příštího roku naopak platit její klienti. A to ne zrovna malé. Jde o desetitisíce korun, v některých případech až stovky tisíc korun.
Vládou schválená novela stanoví, že banka může za předčasné splacení hypotéky požadovat až dvě procenta z předčasně splacené části celkové výše úvěru. Nyní jim platný zákon umožňuje naúčtovat klientovi pouze administrativní náklady v řádu jednotek tisíc korun.
Pro banky jsou tučné pokuty za předčasné splacení hypotéky snadným zdrojem příjmů. Z pohledu klienta jde však o nespravedlivou sankci za to, že se chová zodpovědně. Cílem svědomitého hospodáře je nezadlužovat se, a pokud už si v některých oprávněných případech půjčit musí, tak by měl svůj dluh splatit co nejdříve.
Čím déle splácí, tím více původní půjčku přeplatí. Vládou schválená bankovní sankce však jde zcela proti tomuto základnímu ekonomickému principu. Dlužníkům navíc vzkazuje, že se nemají příliš snažit zbavit se svých dluhů, ale naopak s dluhem žít co nejdéle. To je i proti zdravému rozumu.
Přehnaně vysoké sankce za předčasné splacení hypotéky také zasahují do volného trhu a výrazně omezují konkurenční prostředí. Banky přehnaně chrání před ztrátou klientů, které k nim nezdravě připoutává. Klient nemůže svobodně odejít k jiné bance, která mu nabídne výhodnější podmínky, protože by musel zaplatit nesmyslnou pokutu.
Přitom i takové chování je zodpovědné. Při průměrné třímilionové hypotéce každé snížení hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená snížení měsíčních splátek zhruba o 1,5 tisíce korun. Za rok by tak domácnost mohla ušetřit 18 tisíc korun.
To by jí však hrozba nepřiměřené sankce nesměla o tuto možnost úspory připravit. Zdravé konkurenční prostředí by banku donutilo minimálně dorovnat konkurenční nabídku, nebo by o klienta přišlo. Nově se snažit nemusela. Stačilo by pohrozit tučnou sankcí a klient si odchod jinam rychle rozmyslí.
Novelu zákona nyní po vládě musí schválit ještě poslanci a senátoři, pravděpodobně o ní budou jednat už příští týden. Někteří poslanci i z vládních stran se už nechali slyšet, že tuto změnu nepodpoří. Bylo by dobře, kdyby takových bylo více a novela v tomto znění neprošla. Zodpovědné chování bychom měli podporovat, ne ho pokutovat.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)
A uvědomujete si, že jde o to, že klient souhlasil s úrokem právě na dobu fixace? Po uplynutí této doby si může odejít kam chce. Uzavřel s bankou ale smlouvu na nějakou dobu. Představte si, že je to obráceně. Klient měl štěstí a uzavřel smlouvu v době nízkých úroků například na 10 let. Úroky jsou teď mnohem vyšší a bance by se vyplatilo získat peníze od klienta a půjčit je dráž, takže by po něm celou částku požadovala, nebo by mu zcela úroky na současné sazby. To by vám asi taky nepřišlo fér, že?
Vládá nechce trestat dlužníky ale chce zdlužníků chce dělat bezdomovce! U klientů banky co dluží za hipotéky tak se nejedná o vyčůraný dlužníky ale o lidi co spadli do tíživé situace co přišli o práci, drahota atd. Přece vyčuraný dlužník si neveme hipotéku, stoho nic nemá a o byt nestojí, ten chce peníze.
Přečti si VOP banky… každá má napsáno, že může půjčku požadovat zpět ihned a v celé výši anuity….
Tato vláda je paskvil ! 😂
Dobry den. Tato vladaje ukazka toho, ze i mene zdatni v mysli muzou ovlivnit financni deni ve state. A proto bud si nepujcovat vubec a nebo s plavenim otalet co nejdele. To jeje dobra logika ne . Mejte se.
Nejlepší je si žádnou hypotéku nebrat.
Ať jdou do háje! Podporují nemakačenka a ti co se snaží, tak na tom budou zase hůř? Tak kde to jsme!
Dobrý den. Jsme Česku a v p……
Čemu se kdo diví. Sikela je z prostředí bank. Všichni ve vládě vědí, že příště už zvoleni nebudou, tak musí vymyslet něco, jak se zabezpečit. To zase bude nových členů správních rad v bankách.
Jestli jsem to dobře pochopil, vláda dává bankám možnost, nikoli, že by jim to nařizovala. V době, kdy se tenhle nástroj běžně používal, jsem úvěr své budoucí ženy doplatil bez jediné koruny navíc. Je to otázka výsledku jednání s bankou. A vláda do vztahu klient – banka vůbec nevstupuje. Internet je plný podobných blbostí.
Nic noveho. Drive si banky uctovaly 5%. U me banka ge capital rok 2010 uctovali a sebrali mi 50 000kc.
No dá se to říct i tvrději 😂😂
Náš ministr-elektrotechnik, co neví, že 500mld má 11 nul (nikoliv 12 ani 14, jak řekl) je sám jednou z nich. Místo aby už tak nenazranym bankám poplatky zakázoval, tak jim je ještě bude přihrávat? Opravdu neuvěřitelné! Skvělá vláda.
To je hrozná banda ta naše slavná vláda 🤦. Je mi z nich na 🤮🤮🤮🤮🤮
Ale oni si to prosadí, přece čím hůře, tím lépe!
Vždyť to dělají dnes a denně, když někdo dluží, tak mu vše zkrouhnou.
Nevadí mi to, kždý si má své dluhy zaplatit, kromě nemravných úroků, ale co tady píšou, že se tak teprve stane.?????
Proč vláda lobuje za banky, nerozumím. A končí všechny zisky bank OPRAVDU v ČR, když je tedy rádobyministr ztracených financí tak miluje…… No nevím.
Tady v ČR bych si nepůjčil ani korunu. Leda tak před rokem 1989…To bylo ještě všechno normální.