
„Nezaměstnanost v březnu mírně klesla, což je určitě příznivá zpráva. Důležité je ale i to, že průběžně roste zájem o rekvalifikace a další formy aktivní politiky zaměstnanosti. Za první čtvrtletí tohoto roku prostřednictvím Úřadu práce ČR rekvalifikovalo téměř 15 tisíc klientů, kteří tak zlepšili svou pozici na trhu práce,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof vysvětlil, že nezaměstnanost šla po několika měsících mírně dolů, protože se pomalu začínají projevovat sezónní práce třeba ve stavebnictví nebo ve službách.
„Sledujeme ale rozdíly napříč regiony a požadavky firem u volných míst se často nepotkávají s kvalifikací pracovníků, kteří hledají práci. Klíčem je rekvalifikace uchazečů i spolupráce se zaměstnavateli. Jsme připraveni v těchto oblastech pomáhat našimi podpůrnými aktivitami, aby lidé získali kvalifikovanou i lépe placenou práci a firmy pozice obsazovaly,“ dodal.
Vliv sezónnosti redakci faei.cz potvrdila ve svém komentáři rovněž ekonomka Komerční banky Jana Steckerová: „Po sezónním očištění však nezaměstnanost mírně vzrostla (z únorových 4,10 % na 4,15 %). Zlepšení ukazatele tak připadá výhradně na vrub sezónním pracím, které se s jarními měsíci začínají opět objevovat.“
Také expertka PwC na lidské zdroje Andrea Linhartová Palánová ve svém vyjádření pro faei.cz uvedla, že „zaměstnávání sezónních pracovníků, které se spustí s blížící se jarní sezónou, bude v dalších měsících, jako každoročně, přispívat k udržení (míry nezaměstnanosti, pozn. red.) na nízkých hodnotách.
Expertka PwC připomněla, že březnová nezaměstnanost sice optikou posledních let zůstává pro Česko relativně vyšší, ale v evropském srovnání jde o hluboký podprůměr. „Proti možnému pokračování poklesu nezaměstnanosti může promluvit situace v průmyslu, kde aktuálně zaměstnavatele drtí nejistota plynoucí z bezprecedentní hospodářské politiky Donalda Trumpa,“ upozornila.
Jana Steckerová z KB se ve svém komentáři odkázala na březnový průzkum z dílny Eurostaru, jenž ukázal, že podíl spotřebitelů, kteří očekávají nárůst nezaměstnanosti v horizontu jednoho roku, dosáhl nejvyšší úrovně od dubna roku 2023. „Propouštění zaměstnanců reportují i nákupní manažeři dotázaní v rámci průzkumu PMI (index nákupních manažerů),“ připomněla ekonomka.
Na druhou stranu podle ní šetření společnosti ManpowerGroup pro druhé čtvrtletí letošního roku ukázalo, že pokles pracovních sil očekává pouze necelých 20 procent dotázaných firem, zatímco 31 procent plánuje zvýšit počet pracovníku a 45 procent neplánuje žádné změny. „Trh práce tak zatím celkově zůstává utažený,“ konstatovala Steckerová.
Na jiný problém související s nezaměstnaností upozornil Bohdan Wojnar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Podle jeho názoru se „nadále se evidentně nepotkává nabídka s poptávkou z hlediska regionů, protože např. počet volných pracovních míst pro tzv. nedostatkové profese, určené převážně pro muže, v evidenci volných pracovních míst výrazně dominuje“.
Zatímco Andrea Linhartová Palánová z PwC vidí příští měsíce optimisticky, Jana Steckerová tento názor nesdílí. „Velmi pravděpodobně bude pokračovat březnový kosmetický pokles nezaměstnanosti v Česku,“ uvedla Linhartová Palánová, zatímco ekonomka KB varovala, že „další nárůst nezaměstnanosti může přinést celní válka a s ní spojené negativní dopady do tuzemské ekonomiky“.
Ilustrační foto: Depositphotos.com