Vodní radovánky na jižní Moravě

Téma týdne
Naposledy jsme se plavili po českém moři, dnes vyrazíme na Moravu. Vodní dílo Nové mlýny láká všechny sportovní nadšence, milovníky krásné přírody i rodiny s dětmi, které mají rády aktivní dovolenou. Po kvalitní koupačce se můžete na kole projet po oblíbených vinařských stezkách a se sklenkou v ruce pozorovat západ nad Pálavou.
Vodní dílo Nové mlýny. Foto: Depositphotos.com

Rekreační oblast vodní nádrže Nové mlýny patří každoročně k těm nejvyhledávanějším v republice. Je totiž velkým lákadlem nejen pro milovníky letního relaxu u vody, ale i pro sportovní nadšence a fanoušky přírody.

Návštěvníci zde mohou provozovat nejrůznější vodní sporty, jako jsou windsurfing, kiting, nebo si mohou půjčit kajak, či šlapadla. Kdo nerad sedí na břehu, může brázdit hladiny řeky Dyje na parníku.

Střední nádrž je vyhlášenou přírodní rezervací, jež láká k pozorování rozličných druhů ptactva. K významné turistické atrakci patří i ostrůvek s Mušovským kostelem, který však lze pozorovat pouze ze břehu.

„Nápor turistů je v letní sezóně obvyklý. Zvýšenou poptávku po dovolené zatím u nás nesleduji. Lidé nám většinou volají, když shánějí ubytování na poslední chvíli,“ uvádí Simona Jelénková z Turistického informačního centra Pasohlávky.

Po stopách Římanů a Germánů… Pěšky i na kole

V červnu se otevře nové Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše. Návštěvníkům představí zdejší oblast i jako významnou archeologickou lokalitu. Milovníci archeologie jistě uvítají naučné stezky vedoucí kolem kempu ATC Merkur a Aqualandu Moravia až na Římský kopec, nejvyšší bod v okolí, odkud je krásný výhled na Novomlýnské nádrže. Ty lze objet i na kole po cyklostezce s názvem „Okolo ATC Merkur“.

„Naše oblast je hojně navštěvovaná cyklisty, a proto bych upozornila na právě probíhající opravu mostu na silnici I/52, která je ve směru na Mikulov zcela uzavřena. Objížďky vedou po silnicích nižších tříd, kudy vedou i cyklostezky. Chtěla bych apelovat na všechny cyklisty, aby byli na kole obzvlášť opatrní a volili cyklistické úseky, které nevedou po silnicích,“ poukazuje na možné turistické nástrahy Jelénková.

„Pro rodiny s dětmi bych doporučoval trasu Dolní Věstonice – Stachotín – Šakvice – Zaječí – Bulhary – Milovice – Pavlov. Jde o okruh kolem dolní Novomlýnské nádrže dlouhý zhruba 30 km. Trasa vede částečně po Mikulovské vinařské stezce, Velkopavlovické vinařské stezce a částečně po neznačených, ale udržovaných asfaltových cestách. Na trase nejsou výrazná stoupání. Mírné kopce jsou pouze kolem obce Zaječí,“ nabízí tipy pro rodiny s dětmi Martin Fiala, projektový manažer Nadace Partnerství.

PSALI JSME:
Lipno je české moře

Dobrodružství na každém kroku

Komu by se však hladina vodního díla zdála klidná, ať vyrazí do největšího aquaparku v ČR – Aqualand Moravia. Venkovní areál se svými pěti hektary je totiž svou rozlohou větší, než pražské Václavské náměstí.

Na návštěvníky čekají nejen největší tobogány Abyss a Boomerango (v provozu od 20. června), ale také velmi oblíbené vlnobití (také od 20. června), termální bazény Romulus a Remus, panoramatická sauna Pálava, venkovní chill-out zóna či venkovní stezka bosou nohou, takzvaný zážitkový chodník. Ten je 40 metrů dlouhý a návštěvníci si na něm mohou zkusit zdravou a příjemnou chůzi po různých přírodních površích, jako jsou šišky, štěrk a oblázky.

Okolí vodního díla ale nabízí daleko více. „Navštivte také vinařské město Mikulov, které je plné přírodních a historických památek. Nevynechejte ani Lednicko-Valtický areál, či Pálavu i s jejími vesničkami, jako je Pavlov nebo Klentnice,“ radí na závěr Jelénková, kam vyrazit na výlet.

V příštím díle vystoupáme na naše nejvyšší pohoří Krkonoše.

PSALI JSME:
Český ráj nejsou jen Prachovské skály

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Cestovní ruch je v hluboké krizi

Hoteliéři si musí začít více vážit domácí klientely, která ve třetím čtvrtletí zvýšila meziroční počet přenocování o 17,2 procenta. Ukazuje se, že Češi projevili výrazně vyšší zájem o pětihvězdičkové hotely, které …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi zatím s vánočními nákupy otálejí

Analýza
Největší sezóna pro e-shopy je každoročně před Vánoci. Ani letos tomu nebude jinak – s tím rozdílem, že situace významně poznamenala vládní opatření kvůli onemocnění covid-19. Přepravní společnosti upozorňují, že pokud by nouzový stav trval až do Vánoc, poptávka po doručení domů bude oproti uplynulým letům enormní a nad limity navýšených kapacit většiny přepravních společností na tuzemském trhu.
Rolovat nahoru