
Ministr zemědělství Miroslav Toman teď bude po ministryni financí Aleně Schillerové chtít dalších sedm miliard korun na zalesňování holin a další dvě a půl miliardy na vodní opatření.
Ministerstva zemědělství a životního prostředí přes Státní fond životního prostředí platí tisíce menších projektů, ale připravují se i velká vodní díla.
Přehrady a přepouštěcí kanály z jedné řeky či potoka do druhé. Když bude v jedné málo vody a v druhé více, vyrovná se to, lidově řečeno, trubkami a kohouty.
„Vodou z mokřadla se nenapijeme, proto potřebujeme vodárenské nádrže, které se už připravují. Je to i věc přechodů v povodí Ohře do Rakovnického potoka,“ tvrdí generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
Ode zdi ke zdi
Přitom se teď také za velké peníze likvidují dříve za velké peníze vybudovaná odvodňovací opatření, meliorace, která se vehementně financovala ještě po povodních v letech 1997, 2002 a 2013.
Meliorace odstraňují Lesy ČR například v Královehradeckém kraji. Není divu, právě zde je deficit vody v půdě u nás největší, stejně jako na jižní Moravě. V půdě zde schází zhruba tisíc litrů na metr čtvereční.
„Cílem revitalizace je obnovení přirozené funkce vodního toku a přilehlé nivy. Opatření optimalizuje hydrologickou situaci v povodí Zdobnice, zvýší ekologické hodnoty území vytvořením nových biotopů pro podporu biodiverzity a pozitivně ovlivní krajinný ráz,“ píše k tomuto projektu, jednomu z tisíců, Státní fond životního prostředí.
Jsme jak rozpálená střecha
Jenže co naplat, Česko je střecha Evropy, co naprší a co nezachytíme, to odteče a jsme na suchu, říkají experti. Říkali už dávno i to, že se v tomto období budeme úpět ve vedrech a počítat každou kapku vody. Jenže je skoro nikdo z politiků neposlouchal.
„Už v 90. letech vědci podle matematických modelů varovali, že dojde k tomuto vývoji. Čekají nás silnější vlny veder,“ konstatoval na středeční tiskové konferenci k suchu na půdě Parlamentu Michal Žák z Katedry fyziky atmosféry MFF UK.
K teplu pochopitelně přispívá globální koncentrace uhlíku. „Lesy už ale nejsou úložištěm uhlíku. Spoléhali jsme na ně, ale jsou místo nich holiny,“ dodal ředitel Ústavu výzkumu globální změny AV ČR Michal V. Marek.
Voda, zákon číslo 1
Sucho a voda se výrazně už promítají do zákonů. Ministr Toman má už připraven nový zákon o ústavní ochraně vody. V praxi to bude znamenat, že voda bude při plánování staveb, průmyslu, na prvním místě. „Doufám, že politikaření půjde stranou. Tady bojujeme o život,“ uvedl Toman.
Další legislativní novinkou je, že malá vodní díla do dvou hektarů, například rybníky, už nepodléhají stavebnímu řízení, jen ohlášce. Neplatí se daň z nemovitosti u remízků a ostatních ploch kde jsou krajinná opatření pro zadržování vody.